Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Şarap

Avustralya şaraplarının kalitesi ve lezzeti Fransa'dan Amerika'ya kadar tüm dünyada kabul görmekte ve takdir edilmektedir. Buna rağmen Avustralya şarapları hala makul fiyatlardadır. Bir çok şirket orta kaliteli üzüm bağları satın almışlar ama bir homojenlik ortaya çıkmamıştır. Ayrıca küçük ölçekli bir çok şarap üreticisi de var olmakta bu da şarap pazarında bir derinlik ve çeşitlilik yaratmıştır. Bir çok yerel üretici sadece yerel tüketimi karşılayacak kadar üretim yapmaktadır. Discover Australia adlı kitap (Peter Forrestal) biraz pahalı olmasına rağmen (39,95$) 500 şarap üreticisi hakkında detaylı bilgiler vermiştir.

Avustralya'nın belli başlı şaraplık üzüm türleri Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Riesling, Chardonnay ve Semilyon gibi bazılarını Türkiye'de tanıdığımız bazılarını ise hiç bilmediğimiz türlerden oluşur. Avustralya'da şarap bazen tek bir türden bazen de bir karışımdan elde edilir. Örneğin ben Semilyon/Chardonnay karışımını tattım ve hayran kaldım. Üzümleri karıştırma konusunda çok özgür davranan Avustralyalı şarapçıların ulusal bir üzüm sınıflandırması ya da kontrol şeması gibi yardımcı dokümanları bulunmamaktadır. 

Markalara baktığınızda bir çok dilin ve türün karıştığını görürsünüz. Örneğin Watervale/Coonowarra Shiraz/Cabernet Sauvignon ismi Clare Vadisindeki Watervale'dan Shiraz üzümleri ve Viktorya sınırındaki Coonowarra 'dan Cabernet Sauvignon üzümlerinden yapıldığını anlarsınız. 

Bir çok şirket sülfür dioksit gibi katkı maddelerini ilave ettiğini açıkça şişenin üzerinde belirtir. Aslında tüm dünyada şaraplara bu katkı maddeleri ilave edilmekte fakat sadece Avustralya gibi bir kaç doğrucu memlekette bu durum şişelerin üzerine yazılmaktadır. Ayrıca bu katkı maddelerinde biri olan askorbik asit yani C vitamini çok faydalıdır.

En ucuz şarap 10-15$ arası fiyatlarda üç litrelik muhafazalarda satın alınabilir. 750ml'lik şişedeki şarap 7$'a alınabilir ama iyi bir tat için en az 12$ ' gözden çıkarmalısınız. Çok güzel bir içimi olan Avustralya Şampanyasının şişesi 10$'dır ve ismini aldığı Fransız ağabeyine pek benzemez. bir kaç dolar daha fazla verirseniz Methode Champenoise adlı çok daha güzel ve Fransız Şampanyasına benzeyen bir şarabı alabilirsiniz. Avrupa şarapları Avustralya'da satılırlar ama pahalıdırlar.

Bedava Şarap 

Her eyalette şarap üretilir hatta Kuzey Bölgesinde bile Alice Springs yakınlarında Chateau Hornsby'de şarap üretimi vardır. Şaraphaneler misafirleri her zaman sevinçle karşılarlar. Degustasyon önemli bir uğraştır ve siz de bir çok önemli şarap üretim bölgesinde şarapları tatmak için şaraphanelere gidebilirsiniz. Adelaide civarındaki Margaret River'da, NSW'de Hunter Vadisinde şaraphaneler siz beklemektedir ve bu mekanlara arabayla, bisikletle hatta balonla bile ulaşım vardır. Ayrıca bir çok şaraphane fıçıdan halka satış yapmayı sever.

Diğer İçkiler

Viski ve diğer sert alkollü içkilerin tüketimi oldukça azdır (yıllık adam başı ortalama 1 litre) ama bunun sebebi yüksek fiyatlar değildir. İthal bir viskinin fiyatı İskoçya y da İngiltere'dekiyle aynıdır hatta bazen daha bile düşüktür.Avustralya'da yapılan viski, rom, brendi gibi sert içkileri de gayet uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Lezzetlerini de seveceğinizden eminim.