Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Posta Sistemi

Posta hizmetleri özelleştirmeden sonra büyük bir düşüş yaşamıştır. Ülke içi hizmetler özellikle yavaş ve pahalıdır, gene de Avustralya'nın devasa yüzölçümü hesaba katıldığında, bir çok iç bölgeye haftada bir uçak kaldırılması kredi toplar. Avustralya içindeki uzak mesafeler postalar uçak yoluyla ve ücret alınmadan iletilmektedir. 

Telsiz telgraf (erogram) kullanmadığınız sürece (erogram dünyanın her yerine 80 sente gider), Türkiye'ye mektup göndermek iyice pahalıya patlar. Bu işi ucuza getirmek için Singapur'da durduğunuzda posta pulları, kartları ve zarflarını oradan almanızı öneririm. Avustralya'da Asya Pasifik bölgesi dışındaki her yere mektup gönderme ücreti 1,50$, posta kartı da 1$'a gönderilmektedir.

Posta kutuları beyaz şeridi olan kırmızı nesnelerdir. Yeni modelleri marketlerde gördüğünüz yumurta muhafazalarındaki kabartılara benzerler. Bazıları da artık kullanımda olmayan Viktorya Dönemi kutularının yanına konmuştur. Sarı posta kutuları ekspres mektuplar içinidir ve bunlara atacağınız mektubun zarfı da ayrıdır. Tüm postanelerden edinebilirsiniz.


Postaneler

Her kasaba ve köyde bir postane bulunur ama iç bölgelerde postane bazen bir benzin istasyonu, banka yada bakkal formunda karşınıza çıkar. Buralardan pul, koleksiyon pulu, hediyelik eşya alabilir, tüm ülkeyi kapsayan rehberlere ulaşabilir, çeşitli boy ve türlerdeki zarfları bulabilir ya da ehliyet başvuru formu alabilirisiniz. büyük postanelerde toplam 10$ ya da daha fazla tutan harcamalar için kredi kartı kullanabilirsiniz. Ama kalabalık saatlerde 10 tane pulun parasını kredi kartıyla ödemeye çalışırsanız pek de hoş karşılanmazsınız. Genelde sabah 9.00'da açılıp 17.00'da kapanırlar. Ama eyalet merkezindeki ana merkez belli hizmetleri daha geç saatlere kadar yürütür. Ayrıca dükkanlarda ve bazen restoranlarda çalışan yetkili posta hizmet kolları cumartesi sabahları ve bazı akşamlar geç saatlere kadar çalışırlar.

Çalışma saatleri dışında pula ihtiyacınız olursa posta kartı satan yerlerde, gazetecilerde yada makinelerde bulabilirisiniz. dükkanlarda standart ücretlerdeki pullar satılır ama makineler size istediğiniz tutarda pul hazırlarlar.

Adresler

Avustralya''da adres yazımı küçük birimin hangi büyük birime bağlı olduğunu yazıyla belirtmeden yapılır. Adreste sadece semt ismi vardır. Bağlı bulunduğu büyük şehrin adı geçmez. Sadece eyaletin adı yazılır. Bunu artık posta kodunun son üç rakamından çıkarmaktan başka şansınız yoktur. 000 üçlüsüne yakın rakamlar eyalet başkentine yakınlık işaretidir. Ayrıca posta kodunu istediğiniz yere koyabilirsiniz. Belli bir yeri yoktur.

Birini dikkatine yazmak için "c"yazın. Örneğin "Sn. Michael Kangaroo'nun dikkatine " yazmak için "c Michael Kangaroo" yazılır. "Alice Springs'teki Amcoguna" kasabası demek için "Amcoguna via Alice Spirings" denir. "Locked Boy" ifadesi Posta Kutusu anlamındadır.

Şehirlerde sokak no'su her zaman yazılmaz. örneğin "Cnr George and Oxford Streets" demek George ve Oxford caddelerinin köşesi anlamına gelir. Cnr köşenin kısaltmasıdır. 

Tüm adreslerde eyaletin ismi olmalıdır. Eyaletlerin kısaltmaları ACT ,NSW,NT,Qld,SA,Tas, Vic ya da WA şeklindedir. Mektubunuz hızlandırmak ve aynı eyalette aynı ismi taşıyan başka bir yere gitmesini engellemek için mutlaka 4 rakamlı posta kodunu yazın. Bu kodlar rehberlerdeki beyaz sayfaların sonunda bulunur. Zaten mantıklı bir dizi halindedirler : İlk rakam eyaleti gösterir. 2=NSW, 3=Victoria, 4=Queensland, 5=South Australia ve Northern Territory, 6=Western Australia, 7 Tasmania. Eyalet başkenti şehir merkezleri 000 ile biter. Örneğin Adelaide 5000'dir.

Güdümlü Posta (Poste Restante)

Avustralya'da gezinirken ne zaman nerede olacağınız belliyse, insanların size mektupla ulaşmaları gayet kolaydır. Mektuba, gitmeyi planladığınız şehrin merkez postanesini, eyalet ismini, posta kodunu ve e/-Poste Restante notunu yazmaları yeterli olacaktır. Pasaportunuzla beraber bu merkez postaneye gidip mektubunuzu alabilirsiniz. Bu hizmet için ekstra bir ücret alınmaz. Cairns gibi popüler yerlerde Poste Restante bankosu son derece kalabalıktır ve bir çok insan bu hizmetin küçük postanelere de götürülmesi için rica ederler. Sidney'deki Martin Place postanesinde bir bilgisayar postanızın gelip gelemediğini öğrenmenize yardımcı olur. Daha gelmemişse 5$ ödeyerek gideceğiniz diğer bir şehrin postanesine gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Eğer American Express kullanıcısıysanız posta adresi olarak onların şubelerini kullanabilirisiniz. (şehirler işlenirken şube adresleri verilecektir. )

Deniz Aşırı Posta

Eğer mektuplarınız acilse, 9,80$ ödeyerek Uluslararası Express zarfıyla gönderin. Böylece dünyanın tüm büyük şehirlerine (Türkiye'de İstanbul ve Ankara ) en kısa sürede mektubunuz ulaşır. Aslında buradan gönderilecek mektupların Türkiye'ye ulaşma hızı Avustralya'dan Türkiye'ye kalkan uçak sıklığıyla direk alakalıdır.

Kargo 

Kargolarınızı iyice paketlerin ve adresi net bir şekilde yazın. Avustralyalı banko memurları eğer ambalaj standartlara uygun değilse size bunu tekrar yaptırırlar (şanslıysanız kendileri yaparlar). Ücretler mesafeye göre değişir. Ekspres Kargo hizmetinde ise ücretler posta koduyla bir katsayı çarpılarak bulunur. Örneğin Sidney'deki 1 kiloluk bir kargo bu hizmetle Viktorya'ya 2,25$, Tazmanya'ya 3,20$, Perth' 7,45$ ve Kuzey Batı Avustralya'ya 13,204'a gider.