Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Perth

Perth'in Nüfusu : 1,300,000 Batı Avustralya'nın Nüfusu:1,800,100

Batı Avustralya içinde farklılıklar barındıran büyük ve derin bir eyalettir. Temiz ve kozmopolit Perth ile onun şirin limanı Fermantle, kuzeydeki ıssız bölgelerde yer alan dağlar ve çöller. Batı Avustralya Avustralya'nın büyük topraklarının büyük bir bölümünü oluşturur. Türkiye'nin neredeyse 20 katı kadar büyüktür. Batı Avustralya inkar edilemez bir şekilde izoledir. Perth diğer eyalet başkentlerinden 2,000km ve bir ya da iki zaman dilimi uzaklıktadır. Perth Sidney arası Sidney Yeni Zelanda ya da Sidney Papua Yeni gine arasından daha uzundur. Coğrafi özellikleri de, Batı Avustralya'yagitmek için gereken uzun yolları aşmak ve masraf, eklenince kendinizi sanki başka bir ülkedeymiş gibi hissedersiniz. Sırt çantalıların sadece dörtte biri Batı Avustralya'ya uğrarlar.

Batı Avustralya 1829'da Sir Charles Fermantle Murray Head'e ayak basınca İngiltere'ye katılmıştır. Aynı yıl Perth Kaptan James Stirling tarafından kurulmuştur. Perth, Hint Okyanusundan Swan River ile ayrılan ve düzgün sorunsuz topraklarla çevrili, yerleşim için çok uygun bir yerdir. Ama kıtanın geri kalanından izole olması ilk dönem gelişimlerinin yavaş olmasına yol açmıştır. 19uncu yüzyılda Kalgoorlie'de, yani bir kaç yüz mil içerilerde, altın bulununca Perth bir lojistik destek ve altın madenletiyle irtibat limanı haline gelmiştir.

Şimdilerde sanayi düşük dünya fiyatlarından kötü etkileniyor olsa da eyalet hala dünyanın en büyük altın üreticilerinden biridir. Eyaletin amaden kaynakları azalmamıştır ama Perth'in 1980lerde yaşadağı ekonomik çıkış krizle beraber sona ermiştir. Ama Perth'in geleceği hakkında karmasar olmak bir Perth alışkanlığı olmamıştır. Sakinler Perth'i Kaliforniya ile kıyaslamaktan hoşlanırlar. Doğu Avustralyalılar Perth hakkında pek de olumlu düşünmezler hatta bir keresinde Sidney Morning Herald'da Perth için "beyin takımı olmayan bir Dallas" tanımlaması yapılmıştır. "Metro Perth" yani Fremantle Limanı etrafındaki her şey ve her yer ile Swan Nehri sınırları içinde kalan semtler için Perthliler nabız gibi atan sofistike bir metropol tanımlamasını severler. Aslında Perth kendisi hakkında tüm söylenenlere layık bir yerdir.

Perth ve limanı Fremantle nihayet 1987'de Amerika Kupası finaliyle adını dünyaya iyice duyurmuştur. 137 yıldır ilk defa Alan Bond'un Australia II adlı yelkenlisi kupayı Avustralya'ya getirince Batı Avustralya için asıl ödül yarışın devamının Fremantle Limanında izlenmesi olmuştur. Yat yarışını izlemeyegelen ziyaretçiler başkentten de memnun kalmışlardır. Şehri iyi planlanmış, güzel parkları, modern mimari yapıtları ve rahat yolları olan bir yer olarak tanımlamışlardır. 

İKLİM

Yaz ziyaretçileri için güneş garantidir hatta kışın bile hava hoş bir şekilde ılıktır. Perth'in iklimi "bir yılda iki çilek hasadı" iklimidir.Tüm yıl boyunca güneş 7 yada 8 saat kendini gösterir. Aralık Şubat arası yaz açık hava ve ortalama 30 Derece sıcaklıkla kendini gösterir. Sıcak hava dalgaları sıcaklığı 40 Derecelere kadar taşıyabilir. Bir çok yazgünü akşamüstüne doğru serin meltemlerle nefes alır. Bu meltemlerden Fremantle Doktoru öğle vesaat 16.00 arasında Hint Okyanusundan esen bir rüzgardır. Mart ve Kasım ziyaret için en güzel iki aydır. Özellikle Kasım'da çiçekler açarken ortalık harikadır.

Haziran Ağustos arası kış mevsimi 20 Derece ortalama sıcaklıkla epey ılık geçer. Ama yeterince yağmur yağar. En yağışlı ay olan Temmuz ortalaması 17 cm'dir. Yıllık yağmur ortalaması 87cm'dir. Perth hava tahminleri için 1196'yı arayın.

Eyaletin geri kalanı çölken güneyi gayet soğuk olur. Eyaletin meşhur yaban çiçekleri Eylül'de açmaya başlarlar ve bu kır tabloları Kasım'a kadar görülebilirler. En kuzey bölgelerde tropik iklim görülür. 

İNSANLAR

Perth sakinleri düşüncelerinde kovboyculuk ve gizli bir medeniyetin sahipliği arasında gidip gelirler.Kovboy mentaliteli milyonerler şehirde bol bol bulunabilir. Bunlar Swan Nehrini tepeden gören evlerde otururlar. Batı Avustralyalılar (ya da sandgropers) arasında girişimcilik hala prestijli bir şeydir. Sıkı çalışma Perth de takdir görür ama sıkı eğlence ve dinlence de aranır. Perth'te yaşayan her üç kişiden birinin teknesi vardır.

Perthlilerin %30'u İngiltere, Yunanistan ya da İtalya'da doğmuştur.Aslında Perth en çok İngilizlerin tercih ettiği bir göç rotasıdır.Avustralya'daki İngiliz göçmenlerin neredeyse beşte biri Perth'de yaşar. Bir çok Aborjin kendilerine Nyunga derler.

Arkadaş Edinme

Perth eğlenmeyi seven genç ve dinamik bir nüfusa sahiptir. İnsanlarla tanşmanın en iyi yolu plajlarda takılmak, jogging yapmak ya da en moda puba gidip içmekten geçer. Yazın pazar içki seansları belki de kıtanın en iyileridirler ve bir bahçede ya da parkta oturup Swan birasını içerken bütün öğleden sonra yerel gurupları ya da başka müzisyenleri dinleyebilir, civardaki insanlarla tanışabilirsiniz. Gerçi Batı Avustralyalılar %0,9 alkol içeren Swan Light'ı içerseniz arkadaş edinemeyeceğinizi söylerler. Ya da bir çok organize spor faaliyetine ( yürüyüşten rüzgar sörfüne kadar ) katılabilirsiniz.