Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Otostop

Söylentilerin tersine Avustralya'da otostop çekmek genellilikle güvenli ve hızlı bir ulaşım yöntemidir. Arabaya alınan otostopçuların yaşattığı kötü deneyimler sayesinde Avustralyalılar Yeni Zelandalılar kadar otostopçu almaya meraklı değildirler. Ama gene de sizi alıp beraber yolculuk yapmaktan zevk alacak yeteri kadar şoför bulunur. Bir çok seyahat günler sürdüğünden otostopçuları almak konusundaki cesaretleri takdire şayandır. Şoförlerden otostopçulara yönelik saldırgan davranışlar az olmakla beraber hiç gerçekleşmemiş değillerdir. Bu yüzden iç bölgelerde otostopla yolculuk yapmayı planlayan yalnız bayanlar iyice düşünmelidirler. Ama bir yandan da Avusturyalı erkek şovenizmi bir kadını yol kenarında bırakmayı reddettiğinden kadınlar otostop konusunda her zaman daha şanslıdırlar. 

Avustralya'da yukarı kalkmış baş parmak kötü bir anlam taşıdığından otostop çekerken parmağınızı aşağı doğru tutmalısınız. Doğru şekilde otostop çekerken bile sizi işsiz güçsüz bir serseri zannedenlerin arabalarından bir dolu küfürler ve aşağılamalar duyabilirsiniz. Gene de kamyon sürücüleri son derece kredili otostopçu dostlarıdırlar. Bir kamyoncuyla seyahat etmek onların hayatına ve kültürüne bir bakış atmanızı sağlar. Kamyoncular bazen iki ya da üç gün sadece yemek için durarak araç sürerler. Ayrıca sırf size ülkelerinin güzelliklerini göstermek için normal güzergahını terk edecek Avustralyalılara da rastlayacaksınız.

Hızlı bir şekilde yolculuk etmenin sırrı doğru yerde ve doğru zamanda otostop çekmektir. Nullarbor gibi biraz ıssız bir yerde kalmış bile olsanız yol boyunca otostop çekmek için avantaj sağlayacak yol tesislerini bulabilirsiniz. Güney Avustralya çölündeki Coober Peddy gibi yolların kesiştiği bir yerde beklediğinizde mutlaka sıkılmış bir kamyon şoförü sizi alacaktır. Bir çok deneyimli otostopçu en fazla beş saat beklemek zorunda kalacağınız söylerler. Tabi bir iki gün boyunca beklemek zorunda kalacağınız nadır durumlar da olabilir. Bu olasılığı dayanılmaz buluyorsanız en iyisi siz bir otobüse atlayın.

Bir çok ziyaretçi otostop çekmeyi kısa ve orta mesafeli yolculuklar için uygun bulurken uzun mesafeler için tren ya da otobüsü tercih etmektedir. Arazinin Türkiye'nin Güneydoğusuna benzediğini ve yerleşim birimlerinin iç bölgelerde çok seyrek olduğunu unutmayın. Çadır, su ve yiyecek taşımak bazı durumlarda son derece kritiktir.

Avustralya'da sadece giriş kavşaklarında otostop çekmek yasaldır. Ama bu küçük girişlerde şansınız azdır. En iyisi siz biraz kanun dışılık yapıp otobanlarda çekin. Zaten Queensland dışında polis sizi çok az rahatsız eder.

Eyalet başkentlerinin dışında otostop çekmekle ilgili önemli bilgiler ileride şehirler üzerinde durulan bölümlerde verilmiştir. Elinizdeki bir kartona nereye gittiğinizi yazıp, üstüne bir " Lütfen (Please)" eklerseniz daha iyi olur. Bunlara biraz mizah katarsanız daha da şanslı olursunuz.

Masrafların Paylaşılması

Genç seyahatçiler arasında benzin ve diğer masrafların paylaşılması çok yaygındır. Bu tür masraf paylaşımı ile ilgili ilanlar yurtlarda ve üniversite derneklerinde asılır. 

Masraf paylaşma ilgili bir opsiyon da şehir dışların ofisleri olan nakliye şirketlerine gidip konuşmaktır. Telefon da edebilirsiniz ama en iyisi gidip yüz yüze konuşmaktır. Kamyoncuların sık takıldığı publara gitmek de iyi bir fikirdir.

Hava-Stop

Avustralya'da iç bölgelerde insanlar helikopterleri araba kullanır gibi sık kullanmaktadırlar. Helikopterler sık sık çeşitli yerlere inip kalkmakta, alanlar bol olduğundan bu konuda pek sıkıntı çekilmemektedir. Hiç sıkılmadan helikopter kullananlarla ya da sahipleriyle gidip sizi de götürmeleri için konuşabilirsiniz.