Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Araba Satın Almak

Uzun süre Avustralya'da kalacaksanız ikinci el ucuz bir araba alıp dönerken satmanız mantıklıcadır. Avustralya'da kullanımda olan bir çok araba size tanıdık gelir. Bir çok Japon arabası ve bir dolu Ford görürsünüz. Tabi bazıları Türkiye'de olmayan ya da pek tercih edilmeyen modellerdir fakat çoğunluk tanıdıktır.

Eğer araba için 2000$'dan az paranız varsa genç arabalardan alamazsınız ama 1976 model bir General Motors ya da 1970 model bir Vosvos alabilirsiniz. Alacağınız arabanın bakım masraflarını tahmin etmeniz zordur ama en azından uzun yollar alacaksanız lastikleriniz kesinlikle yıpranacaktır. Lastiklerin sadece dışını yenilemek yoluyla bu masrafı minimum hale getirebilirsiniz. 

Araba alıp satmanın en iyi yolu hafta sonu kurulan araba pazarları ya da geri alma garantili bir poliçe imzalayarak size araba satan bir aracıdır. Sırt çantalı tatilciler arasında ikinci el araba alım satımı o kadar canlıdır ki onlara sunulacak hizmetler de gayet hazırdır. Ayrıca ülkeyi terk etmeye hazırlanan her türden ziyaretçilerin satmaya uğraştıkları arabaların ilanlarını öğrencilerin kaldığı otel ve yurtlarda görebilirsiniz. 

Bir çok araba pazarında arabasını sergilemek isteyenler bir park ücreti öderler. Gazetelerin satılık araba ilanlarını , özellikle Çarşamba ve Cumartesi, da tavsiye ederim. Eğer mühendisseniz eski araba mezatları da işinize yarayabilir. Bir araba alırken hileli pazarlık edenlere dikkat etmenizi ve aldığınız arabanın sicil numarasını gösteren belgeyi mutlaka almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Eğer aldığınız aracın durumundan emin olmak istiyorsanız bir tamirciye göstermelisiniz. Bu 80 ila 100$ arasında bir masraftır. Aldığınız arabanın sağlam olması onu tekrar starken de işinize çok yarayacaktır. İkinci el araba satıcılarından alacağınız arabalar daha pahalıya gelirler ama her türlü evrakları tamamlanmış olurlar. 

Bir arabayı aldığınızda onun kayıt ve mekanik kontrol testinden siz sorumlu olursunuz. Mekanik kontrolü yapılan arabalara Road Worthiness Certificate lisansı verilir. Bu sertifika mutlaka elinizde olmalıdır çünkü arabanızın kaydını yaptırırken soracaklardır. Kayıt esnasında arabanın belirtilen değerinin %8'i kadar bir pul ve vergi ödeyeceksiniz. Bu yüzden alıcılar genellikle arabanın değerini düşük göstermektedirler. 

Eğer arabanızı kayıt ettirdiğiniz eyalet dışında satmak isterseniz yeni bir mekanik kontrol yaptırıp tekrar kayıt ettirmelisiniz. Bu yüzden bir eyaletin arabasını diğer bir eyalette satmak zaman ve masrafa mal olur ve pek tercih edilmez. Geçerli bir kayıt belgeniz olsa bile polis arabanızın halini pek beğenmeyebilir. Arabanıza, onu kontrol etmek istediklerini gösteren sarı bir çıkartma (canary yani Türkçesi kanarya )yapıştırırlar. Eğer aracınıza kırmızı bir çıkartma yapıştırmışlarsa onu kullanmamanızı istiyorlardır çünkü çok kötü durumda olduğuna karar vermişlerdir. 

Araba kayıt ücretinin içinde zorunlu yolcu sigortası da bulunur. Kayıt gerçekleştiyse ve arabanın önceden kesilmiş cezaları varsa bunları ödemek size düşer, o yüzden bir arabayı satın almadan önce Ceza Kayıt Bürosunu arayıp kontrol edin.

Sigorta 

Zorunlu Yolcu Sigortası (CTP) yasa gereğidir. Arabada yolculuk edenler için geçerli bir sigortadır. Hasar sigortaları (kaskolar) diğer araçlara vereceğiniz hasarları da kapsar ve yıllık 100$ prim ödenir. 

Karavan Satın Almak 

Araba satın almak ile ilgili tüm tavsiyeler karavan alırken de akılda tutulmalıdır. Avustralya'nın en popüler karavanlarından biri Volksawagen Kombi Van'dır. Bu araçlar özellikle bir çok turistin seyahatini tamamladığı Cairns ve Darwin'de bol alınıp satılırlar. Az bir pazarlıkla 3000$'dan biraz daha az bir fiyata bir tane alabilirsiniz.