Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Araba Kiralamak

Bazı şirketler 25 yaşın altındakilerden ekstra sigorta ücreti talep etseler de Avustralya'da araba kiralama yaşı 21'dir. Sadece bir eyalet sınırları içinde araba kiralama sözleşmesi yapılması çok yaygındır. Bir çok şirket de sizle 150 ya da 200 km'lik bir yarıçapı olan dairede kullanabileceğiniz şekilde araba kiralama sözleşmesi yapar. Sözleşmedeki bu mesafeleri ihlal ettiğinizde sigorta kapsamı dışında kalırsınız. Bir çok büyük şirket araba kiralama kategorilerini "metro travel", "country areas" ve "remote areas" (şehir içi, taşra, uzak bölgeler) olarak üçe ayırmıştır. Bunların ücret tarifeleri de farklıdır. 

Kaza sigortası ve kasko payı ortalama günlük 10$ ekstra olarak fiyata eklenir. Ama her zaman işe yarmayabilir de, örneğin bir kazada suçlu sizseniz hasarın 200-500$'lık bölümünü hesaplamalardan sonra size ödetebilirler (25 yaşın altındakiler 500$, karavanlar 750$). Bazı şirketler cidden yüksek fiyatlara sahiptirler ve arabayı dolu bir benzin deposu ile teslim etseler dahi tüm sigorta ve günlük ücret ile ekstraları iyice sorgulamak sonunda müthiş bir fatura ile karşı karşıya kalmaktan çok daha iyidir. 

700$'lık bir ön ödemeyi genellikle kredi kartından şirketin hesabına geçirmek yaygın bir uygulamadır. Arabayı geri verirken alacağınız kalmışsa kredi kartınıza hemen geçirilir. 

Avis, Budget, Hertz, ve Thrifty gibi uluslarası araba kiralama şirketleri mesafe kısıtlaması koymadıkları sözleşmelerde da günlüğü 80$ gibi yüksek ücretlerle araba kiralarlar. Ama mesafe kısıtlaması olduğunda onlar da ücretlerini düşürürler. Arabayı bir bürodan alıp başka bir yerde bırakmak istiyorsanız (buna "repositioning" diyorlar) felaket para ödersiniz. Yani arabayı Melbourne'den alıp Sidney'de bırakırsanız fatura elinize geçtiğinde arabayı satın aldığınızı düşünebilirsiniz. 

Eğer merkez ofislerden birinden kiralama yaparsanız ekseriya standart ödeme yaparsınız. Ama dışarıda kalan ofislerden indirimli kiralama şansınız var. Ben Avustralya'dayken arkadaşlarımdan biri günlüğü 30$'a bir Hatchback kiralamak için Melbourne'un dış mahallelerinden birindeki bir Budget bürosuna gitti ve sadece 20$ fazla vererek bir Mazda MX-5 convertible kiralamış halde geri geldi. Normalde bu arabayı Budget'ın Melbourne merkez ofisinden kiralasaydı 100$ fazladan ödeyecekti. 

Genel olarak Avustralya'nın pek tanınmayan Delta (1800631390) gibi yerel ve ulusal kiralama şirketlerinden daha ucuza araba kiralayabilirsiniz. İnternet üzerinden de bir çok araba kiralama şirketine ulaşabilirsiniz. Örneğin Getabout Oz (www.getaboutoz.com.au) eyalet eyalet araba, karavan ve diğer araçları kiralayabileceğiniz şirketlerin listesini vermektedir. Bu kitaptaki şehirlerin tanıtıldığı bölümlerde "Araba" başlığı altında yerel kiralama şirketleri bulunmaktadır. Garip isimlerinden ve ilanlarından da anlaşılabileceği gibi bazı şirketler çok ucuza belli olumsuz özelliklere sahip arabaları kiralamaktadırlar. 


Karavanlar 

Avustralya'da aile tatili için karavan kiralamak Yeni Zelanda'da olduğu kadar popüler değildir. Ama gene de sıra dışı ve ucuz bir tatil yapmak isteyenler için yeterince çekicidir. Avantajlarından biri de kullanırken ve park ettiğinizde yerden daha yüksekte olduğunuz için çevreyi ve manzaraları daha iyi görebilmenizdir. Ama bunları ilk defa kullananlar için bu büyük motorlu evleri sağ sola döndürmek zor gelebilir. 

İki kişilik karavanların ücretleri günlüğü 80$ 'dan başlarken altı kişiliklerinki 175$'dan başlamaktadır. Hangi yollara girmemeniz gerektiği size söylenecektir. Örneğin karavanlar Queensland'deki Mossman ya da Batı Avustralya'daki Geraldton'da yol durumları yüzünden kullanılmamaktadır. Bir çok şirket karavanları en az üç gün ya da bir haftalığına kiralamaktadırlar.

Hertz (1800 335888) ve Budget (132727) gibi şirketlerden ya da Apollo Motorhome Holidays (698 Nudgee Road,Northgate,Queensland;07-3260 5466/www.apollomhomes.com.au) gibi sırf karavan üzerine çalışan şirketlerden karavan kiralayabilirsiniz. Piyasanın en ucuz karavanları ise tüm büyük şehirlerde ofisleri bulunan ve rezervasyon faks numarası 08/8941 6242 olan Backpacker Campervan şirketinden kiralanabilir. Bu şirket günlüğü 65$'a mutfaklı iki kişilik karavanlar kiralamaktadır. Aynı şekilde Abbey's Campervan & Car Hire (1800 888401) ve All Seasons Campervans (1800 353043) şirketleri de gayet makul fiyatlara karavan kiralamaktadırlar. Ama siz ülkeyi bir baştan bir başa dolaşmayı planlıyorsanız bir karavan satın almayı da hesaba katmalısınız (aşağıda anlatılmıştır).

Arabanın Şirkete İadesi 

Avustralya'da kiraladığınız aracı yasal bazı süreçlerden dolayı genelde başka bir yerde ya da şirketin başka bir şubesine bırakırsınız. Ama bazen kiraladığınız ofise geri getirmeniz de gerekebilir. Arabayı başka bir yerde bıraktığınızda daha önce de belirttiğimiz gibi fiyat şişer.