Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Motorsiklet-Bisiklet

Japon motosikletleri büyük bir pazardır ve yurtlarda bunlarla ilgili ilanlar bulunur. Özellikle İskandinavyalılar motorla seyahat etmeyi tercih ederler. Daha sonra da fiyata fazla aldırmaksızın motorlarını satmaya bakarlar.1000$'dan daha aza 5 yıllık bir bir Honda ya da 250cc'lik bir Yamaha satın alabilirsiniz. Alırken iyi bir kontrol çekerseniz satarken problem yaşamazsınız. Cyclecraft şirketi (107 Bondi Road, Bondi; 02-9387 3366) kullanılmış motor satar ve sayahatinizin sonunda sizesattığı motoru geri alır. 

Araba alırken uyacağınız tüm yasal formaliteler motorlar için de geçerlidir. Bir çok şirket büyük şehirlerde günlüğü 35$'a motor kiralar.Dha fazla bilgi için sarı sayfalarda motosiklet kulüpleri başlığından bulabileceğiniz Motorcycle Riders Association (MRA) ile temasa geçin.

Büyük şehirlerde motor kullanırken çok dikkatli olun çünkü motorculara karşı her yerde rastlanılan olumsuz tutum Avustralya'da da vardır. Genelde banka soyguncuları tanınmamak için kask kullandıklarından bir çok bankanın dışında "Lütfen Kaskınızı Çıkarın " yazan işaret levhaları göreceksiniz. 

Britz Australia Harley Davidson gibi daha üst düzey motorlar (sadece Melbourne ve Sidney'de) kiralar. İki günlük kira 200$'ın üstündedir.

BİSİKLET 

Avustralya iklimi ve yüzey özellikleri bisiklet için idealdir. Uzun mesafeleri bisikletle geçmek en büyük bisikletçilerin başarabileceği bir şeydir ama daha deneyimsiz olanların da gezebileceği bir çok güvenli ve ilginç bölgeler vardır. Örneğin Viktorya tepelerini, Tazmanya Sahilini ve Güney Avustralya Bağlarını bisikletle keşfetmek çok zevkli olacaktır. Böyle küçük bölgelerde bisikletle zaman harcarken küçük kasabaların tipik özelliklerini yaşarsınız (6 insan, 12 köpek ve 2,000 000 koyun). Ayrıca bisikletle Avustralya vahşi hayatına daha yakından bakabilirsiniz. Hızınız ve sessizliğinize göre diğer araçlarda seyahat edenlerden çok daha fazla hayvan görebilirsiniz. kangurular yanınızda zıplayarak size eşlik ederlerse şaşırmayın.

Bir çok eyalette kasklar bisikletliler için de mecburidir. Sıcak havada kask sizi rahatsız etse de düşme ve yaralanmalarda çok işinize yarayacaktır.

8$'a bir saatliğine bisiklet kiralayabilirsiniz. 15-20$ arasına da günlük kiralarsınız. Yurtlarda bir çok kiralık ve bazen de bedava ödünç bisiklet ilanları bulunur.

Bir süre sonra bir bisiklet almanın gerekli olduğunu düşünürsünüz. Araçları, kaskı, su şişesi ve sepeti ile beraber bir Tayvan malı on vitesli dağ bisikletini 400$'a alabilirsiniz. Seyahatinizin sonunda onu satarken bu paranın yarısını kurtarırsınız. İyi durumdaki ikinci el bisikletler yurtlarda ve Trading Post gibi gazetelerde ilan edilirler. 200 dolara iyi bir ikinci el dağ bisikleti alabilirsiniz. Eh o zaman iyi bir kilit de alıp aleti çaldırmamaya bakın.

Su ve gıda kaynaklarının yüzlerce kilometre ara ile bulunabildiği bazı bölgelerde bisiklete binmek ciddi bir iştir. Ama en azından bir sonraki petrol istasyonu nerede diye düşünmezsiniz. Avustralya'daki yolların durumu değişiktir ve çizeceğiniz rotaya göre kullanacağınız bisiklete karar vermelisiniz. Eğer arazide bulunan doğal güzellikleri görmek istiyorsanız bir dağ bisikleti kullanın. Tahta köprülere dikkat edin. Bazen kırık bir tahtanın yarattığı boşluk tekerinizi içine alıverir. Ayrıca köpeklere de dikkat edin. Özellikle başıboş dolaşan çoban köpeklerine. Bisiklet pompası ile bir kaç darbe onları uzaklaştırır. En çok sakınmanız gereken şey de yerel halkın çılgınca kullandığı arabalardır. ( Köprüler, köpekler ve yılanların toplamından daha fazla tehlikelidirler.)

Great Dividing Range adındaki Melbourne ve Sidney'i içeri bölgelerden ayıran doğal oluşuma bisikletle tırmanmak muazzam ama zorlu bir deneyimdir. Kıta tabanlarının bulunduğu yerlerde Batı'dan Doğu'ya doğru bisiklet sürmelisiniz yoksa 18 vitesli bir dağ bisikleti olmadan canınız çıksa gene de turu bitiremezsiniz. Karlı Dağlar (Snowy Mountains) gibi Avustralya dağları Torosları andırırlar. Kışın bazı yollar kardan kapandığından yola çıkmadan gerekli ön bilgileri polisten ya da ilgili merkezlerden alın. Soğuk ve yağışlı yerlerde mahsur kalmak tıpkı çölde kalmak gibi tehlikelidir. Queensland sahilinde bisiklet sürmek Cairns, Daintree ve daha da uzaklara kadar sizi itecek rüzgar sayesinde daha kolaydır.

Bisiklet tur güzergahları ve gerekli bilgiler, Bicycle South Wales, Bicycle Victoria vb.. bisiklet organizasyonlarından alınabilir. Şehirlerin anlatıldığı bölümlerde bunların kontak noktaları verilmiştir.

Bisikletinizi otobüs ve trenlerle taşımanız ( bazı şehir içi banliyö trenlerinde bisikletlerle ilgili yasaklar vardır) olasıdır. Otobüsle taşıyacağınız bisikletiniz her zaman sizle aynı otobüse alınamayabilir, bu durumda siz vardıktan sonra onun da gelmesini beklemek durumundasınız. Pedallarını çıkarıp, gidonu 90 derece çevirip bisikleti bir kutuya koyduktan sonra bisikletiniz havayolu ile de taşınabilir. Bisikletiniz yeterince ağır olacağında o kutuya başka bir şey koymayın ki ağırlık limitleri ile ilgili sorun yaşamayın.