Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Kuzey Bölgesi

Nüfus : 183,000 Başkent Darwin (Nüfus 81,000)

Hem turistler hem de Avustralyalılar için Kuzey Bölgesi, kızıl platodan yükselen kızıl bir kaya olan ve bu ülkenin grotesk eşsizliğini sembolize eden Ayers Kayası ya da Uluru ile, özdeştir. Krokodil Dundee tarzı habitatıyla ve müthiş doğal güzellikleri ile Kakadu Milli Parkı yavaş yavaş kayanın şöhretine rakip olmaktadır. Tabi Kuzey Bölgesi ile ilgili bir çok şey daha vardır: Türkiye'nin yaklaşık 10 katı büyüklüğündedir ama nüfusu bir Bilecik ya da Aydın kadardır. Dünyanın başka hiç bir yerinde böyle bir boşluk ve dingin sessizlik duygusu yaşayamazsınız. Eyaletin İç bölgeleri diğer eyaletlerinkilerle benzer coğrafyaya sahiptir ama nedense onlarınkinden daha ilkel bir dünya hissi verir. 

Uluru yakınlarında çölden yükselen Olga dağ silsilesi vardır ve birçok insan bu anıtsal dağların görüntüsünü Ulura'dan daha etkileyici bulur. Yakınlarda Alice Springs'e rastlarız. Burası Avustralya'nın kızıl merkezidir. Yarı çöl bir bölgedir ve sıcak kurak yazlar ile soğuk kışlar geçirir. Kasaba bir zamanlar Avustralyakaşif ruhunun simgesiydi. Şimdilerde ise çöle getirilmiş medeniyetin bir simgesidir ve kıtadaki allışveriş merkezlerinin en yopun olarak bulunduğu alandır.

Kuzey Bölgesinin kuzeyi Avustralyalılar tarafında "Son Uç" (Top End) olarak bilinir. Genellikle Track olarak adlandırılan Stuart Otobanı ile merkeze bağlanır. Bu yol Kuzey Bölgesini bir omurga ve bir çember gibi hem ortadan hem de etraftan sarar. Kuzey Bölgesinin başkenti Darwin batklıkları, bir kaç timsahı ve dar geçitleri ile Sidney'den çok Singapur'a benzer. Kuzey tropiktir ve Kasım'dan Nisan'a dek süren bir de yağışlı mevsime sahiptir.

Kuzey ve güney arasında Hiç Hiç (Never Never ) bulunur. Jeanine Gun We of the Never Never adlı kitabında bu bölgeyi ölümsüzleştirmiştir. Bu kavram bazen herhangi bir İç Bölge mekanını anlatmak için kullanılsa da spesifik yeri Darwin'in 337 km güneyindeki Katherine kasabası civarıdır. Burası Avustralya'daki en büyük altına hücum salgınının yaşandığı yerdir. Şimdilerde en büyük kasabası olan Tennant Creek'in bir numaralı işlevi Track boyunca yolculuk yapanların ihtiyaçlarını karşılamaktır. 

"Devlet Olmaya Doğru" Kuzey Bölgesinin parolasıdır. Bu parola Kuzey Bölgesi hükümetinin otonomi için artan özgüvenini temsil eder. Kuzey Bölgesi 1911'e kadar Güney Avustralya idaresi altındaydı. Bu tarihten sonra yönetim federal hükümete devredildi. Kuzey Bölgesi 1978'de kendi kendini yönetme hakkını kazandı. Kuzey Bölgesi'nin üçte biri Aborjin bölgesidir. Aborjin kültürü Kuzey Bölgesinde diğer yerlerden çok daha fazla bir şekilde korunmuştur. Bunun sebeplerinden biri de beyaz yerleşimcilerin bölgeyi kolonileştirmedeki görece başarısızlığıdır. Zaten ancak 1800lerin ortasında ilk beyazlar kıtayı kuzeyden güneye geçebilmeyi başarmışlardır.

Kuzey Bölgesi, Avrupa ile Avustralya arasında direk bir bağlantı olacak bir telgraf hattı projesine mekan olmuştur. Zaten bir çok kasabanın venehrin ismi de bu projede çalışanların veya onların arkadaşlarının isimleridir. Kuzey Bölgesinin büyük maden zenginlikleri ve zirai olanakları 20nci yüzyıl başlarında keşfedilmiştir. Orta Avustralya ve güney Avustralya arasında ticaret yolları develer ve onların ithal Afganlı sürücüleri kanalıyla kurulmuştur. Hiç Hiç bölgesinde bulunan altın da bölgenin gelimesine yardımcı olmuş ama altına hücum dönemi kısa ömürlü olmuştur.

Alice Springs olarak bilinen uç keşif karakolu kasabası ilk günlerini yaşarken balıkçılar ve tüccarlar Darwin sahillerinde yerleşmeye başlamaktaydılar. Bugün buralarda şehir hayatını görebilirsiniz ama hemen gerilerinde ıssızlık hazır ve dokunulmamış beklemektedir. Kuzey Bölgesi uzak olduğunun bir kanıtı da bir çok şeyin fiyatını daha pahalı olmasıdır. Kuzey Bölgesine gelen her tür mal binlerce kilometre yol yaptığından maliyetler bölgedeki her tür mal ve hizmetin fiyatını artırmaktadır. Düşük nüfus yoğunluğu da bir çok yerleşim yerinde kritik tüm dükkanlardan (postane, benzin istasyonu, eczane vb..) bir tane olduğu anlamına gelmektedir ve bu dükkanların sahipleride bir nevi bölge tekeli olmalarının avantajını fiyatlara yansıtablmektedirler. Bütçenizi ayarlarken güneyde her tür masrafınızın %20-25 daha fazla tutacağını hesaplayın. Eğer Kuzey Bölgesi gezintisini ucuza getirmek istiyorsanız Kasım- Nisan arasındaki yağışlı dönemde gidin çünkü seyrek turist sayısı turistik tüm faaliyetlerin fiyatlarında düşmelere yol açar. 

İNSANLAR

Kuzey Bölgesinde yaşayan her dört kişiden biri Aborjin kökenlidir. Bir çok Yolngu ve Aranda adlı insanla tanışırsınız. Kuzey Bölgesinde yaşayan Aborjinlerin bir çoğu kendi kültürlerinden vaz geçmeden 21nci yüzyıla ayak uydurmaya başlamıştır ama Darwin ve Alice Springs sokaklarındaki alkolikler beyaz Avrupa'lnın buralara yeteri kadar zarar verdiğinin de kanıtıdır. Uç Son'da büyük miktarda Çinli ve Güney Doğu Asyalı da bulunur. Alice civarında az sayıda İtalyan yerleşmiştir. Avrupa kökenliler iki guruba ayrılırlar: Bölgeseverler Kuzey Bölgesine inanırlar ve burayı evleri olarak kabul ederler. İkinci guruptakiler ise buraya dönemlik ya da sektörel işler için gelmişler ve işleri bittikten sonra dönmeyi planlayan insanlardır.Bu iki gurup arasında bir gerginlik olduğunu Kuzey Bölgesinde yeterince kalırsanız sezinleyeceksiniz. Derler ki gerçek bir Kuzey Bölgeli olmak için bir kaç yağmurlu mevsimi atlamtanız gerekir. 

Arkadaş Edinme

Kuzey Bölgesini ziyaret edenler sakinlerinden daha kalabalıktırlar. Böylece yerel halkın içinde göze çarparım da benimle tanışmak isterler gibi heveslere kapılmayın. Daha çok sizin gibi ziyaretçilerle tanışacaksınız ve bunlar da civardaki merkezlerde bulunurlar. Tıpkı sizin gibi.