Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Konaklama

Barınma

demountable : taşınabilir prefabrik otel/barınma üniteleri
dunny : dışarıda yaşayan kişi (pek az kaldı bunlardan)
flattıng : aynı evde yaşamak
garbo : çöpçü
hotel : otel odası olan ya da olmayan ama mutlaka alkol satan yer
humpy : basit kulübe
on-site : karavan park yeri
private hotel : lisansız (izinsiz) barınma
pub : hotel (içki içilebilen yer)
Salvos : Kurtuluş Ordusu ( Din Propagandası ile Para ve Yardım Toplayan, barınma sağlayan bir Örgüt )
snib : kapı kilidi
unit : daire, ev

Turistler kalmak istedikleri yerlerin fiyatını her zaman en önemli ölçüt kabul ederler. Sırt çantalı turistler dünyanın her yerinden daha fazla Avustralya'da bulunduklarından onlara uygun yerler de her yerden fazladır. 

Bir çok seyahatçi için yurtlar ( buradan sonra toplu kalınan otel tarzı mekanlar yurt başlığı altında geçecektir. Bizde böyle bir şey yoktur ama Avrupa ve Avustralya 'da bilhassa gençler ve öğrenciler için belli toplu kalma kuralları olan bir dolu böyle kurum vardır. Avrupa'ya seyahat etmiş olanlarınız herhalde bunlardan bahsedildiğini duymuş , belki de oralarda kalmıştır) ideal tatil barınaklarıdır. Sadece ucuz olduklarından değil (gecelik 16-18$ ) zaman zaman bahsettiğim gibi bir çok ilan ve bilgiye ulaşabilme olanağı sağladıklarından dolayı da tercih edilirler. Yurtlar arasında müthiş bir rekabet olduğundan, havaalanından ya da istasyondan yurda servis, gezi programları gibi bonuslar kullanarak sizi çekmeye çalışırlar. Bir çok yurt merkeze yakın ve güzel eski binaları kullanır. Yurtlar arasında benzerlikler ve tabi farklar da vardır. Bazıları eğlence seven çılgınlar için bazıları da haritalarını açıp sessiz sedasız gezintilerini planlayacak olanlar için uygundur. 

Avustralya içinde nüfus çok çok seyrek olduğundan barınacak yer bulmak her zaman o kadar da kolay ve ucuz değildir. Her zaman kendi barınağınız kurabilecek şekilde hazır olmak akıllıcadır (Kamp bölümüne bakınız). 

Avustralya şehir ve kasabalarına gelen turistler turizm ve barınma bilgilerini rahatça bulabilirler. Rehberlerde bulunan bir çok yurt ismine ek olarak internet de yeterli miktarda bilgi bulundurur. bir sitenin en son ne zaman güncellendiğini her zaman kontrol etmelisiniz çünkü doluluk boşluk durumları çok çabuk değişebilir. Sarı sayfalar pahalıya patlayacak yerlerle doludur ama Sırt Çantalılar için Barınma (Backpacker Accomodation) başlığı altına bakarsanız ucuz yerleri bulabilirsiniz. 

Turizm yayınlarında bahsedilmeyen barınma olanaklarından biri de Aborjin Barınma Yurtlarıdır. Bunlarda da kalabilirsiniz, yol tesislerinde ve publarda soru sorunuz.

YHA

Uluslararası Gençlik Barınma varlıkları özel yurtların rekabetine rağmen çok iyi ve elverişli durumdadır. Bir çok YHA mekanı Tazmanya yağmur ormanlarından Kuzey Bölgesi çöllerine ve şehir merkezlerine kadar dağılmış durumdadır. Ama en otantik mekanlardakilerden bazıları özel araç olmadan ulaşılması çok zor yerlerdedir.

Eğer YHA'nın ne olduğunu biliyorsanız ve YHA denince lüksten yoksun, Püriten (tutucu) bir yer aklınıza geliyorsa çok şaşıracaksınız. YHA yurtları erkek izci imajını değiştirmişler ve kalanların yapması gereken görevler gibi uygulamaları kaldırmışlardır. Artık YHA yurtlarında tek kişilik odalar yerine iki kişilik odalar daha fazla yer tutmaya başlamıştır. 

Avustralya'da tek kişilik yurt odaları 10 ile 24$ arasında, iki kişilik odalar ise 13 ile 35 $ arasında değişmektedir. Yüksek fiyatlı olanlar Melbourne ve Sidney gibi kentlerde bulunanlardır. İki kişilik bir oda için adam başı ortalama fiyat 20$'dır. 

Avustralya YHA'nın yayınladığı Avustralya'da Barınma ve İndirim Rehberi muazzam bir bilgi kaynağıdır. Tüm YHA yurtlarını, onları nasıl bulabileceğinizi, bu yurtlardaki hizmetleri (çamaşır, bisiklet kiralama, barbekü vb..) bu rehberde bulabilirsiniz. Ayrıca bazı özel barınma ( Kamp gibi) yollarını yurt fiyatlarında veren işletmeler de bu rehberde yer alırlar. Bu rehber YHA üyelerine bedavadır ama siz de bir yerlerden, en kolayı yurttaki birinden bir tane alabilirsiniz. YHA'ya üye olmak istiyorsanız www.yha.com.au sitesinden üyelik şartlarını, YHA merkezlerini ve diğer opsiyonları öğreniniz.

Buralardaki ilan tahtaları beraber yolculuk edebileceğiniz insanlar, masrafları paylaşmak isteyen turistler ve diğer tüm faydalı olabilecek ilanların asıldığı eşsiz bilgi kaynaklarıdırlar. 

Sırt Çantalılar için Yurtlar

Bir çok özel sırt çantalı turist yurdu 1983'ten itibaren kurulmuş ve başarı kazanmışlardır. Bunlar bir süre sonra birleşerek iki büyük rakip guruba dönüşmüşlerdir. VIP Backpackers of Australia (www.backpackers.com.au) ve Nomads (www.nomads-backpackers.com ) gurupları. Her ikisi de çeşitli indirimler uygulamaktadır. Büyük oranda İngiliz gençlerine hizmet edip çeşitli indirim kartları ve üyeliklere sahip olsalar da internetten bir kontrol etmek faydalar sağlayabilir. Hemen hemen her şehirde bu gurupların yurtları bulunur. Bence ihmal etmeyin.

Öğrencilerin Kalabilecekleri Yerler

Üniversiteler Kasım ortasından Şubat ortasına kadar tatildedirler. Bu dönemde öğrencilerin kaldığı kolej adı altındaki pansiyonlar turistlere açıktırlar. Öğrenci olduğunuzu kanıtlayabilirseniz öncelik ve indirimlerden faydalanabilirsiniz. Tek kişilik odalar öğrenci 15$, değilseniz 22,5$ gibidir. Yaz tatiline gitmeyen öğrenciler de buralarda kaldıklarından çok çeşitli bilim dallarından arkadaşlar edinebilirsiniz. 

Bazı kolejlerin adresleri bölgelerin anlatıldığı bölümlerde verilmiştir. Başka kolejleri de öğrenmek istiyorsanız beyaz sayfalarda Üniversite başlığı altında numarasını bulabileceğiniz Barınma Yetkilisini arayın.

Kamp

Barınma seçeneklerinin az olduğu uzak ve ıssız bölgelere seyahat ediyorsanız en ucuz ve güvenilir opsiyon bir çadırınızın olmasıdır. Fakat yağmurun yağdığında sert yağdığını ve böceklerin ısırdığında gayet güzel ısırdıklarını aklınızda tutun. Karavanla seyahat Avustralyalılar arasında popülerdir ve bu yüzden bir çok Avustralyalı ile tanışabileceğiniz çok sayıda kamp alanı bulunur. Bu kamp alanlarında 9-14$ arasına çadır kurabilirsiniz. Bu rakam da tek başınaysanız yurtlardan çok daha ucuz bir fiyattır. En ekonomiği bir kaç kasabanın kooperatif tarafından işletilen bir kamp alanı seçmektir. Buralarda kiralar 8$'ı geçmez. Milli parklardaki kamp alanları çoğu kez sadece çadırı olanlara açık yerlerdir. Çeşitli özelliklerine göre yer kiraları 5 ile 10$ arasında değişir. NMRA gibi motorlu araç kuruluşları karavan ve kamp rehberleri, eyalet turizm ofisleri de barınma rehberleri yayınlarlar. RACV'nin Turist Park Barınma Rehberi karavan parklarını, kamp alanlarını ve parklardaki bungalovları içerir ve 10$ ödeyerek bu rehberi edinebilirsiniz.

Avustralya öylesine boş bir ülkedir ki çoğu aman çadırınızı kurabileceğiniz boş bir alan bulabilirsiniz. Yol kenarına ya da dinlenme alanlarına da çadır kurabilirsiniz ama genelde biraz daha uzağına kurmanız tavsiye edilir. İç bölgelerde insanlar yol işaretlerine ateş ettiklerinden yoldan yeterince uzakta kamp kurmanızı tavsiye ederim. Bir çok dinlenme alanında tuvalet, su , masa ve barbekü tesisatları bulunur. Böyle alanlardan uzaktaysanız su bulmak problem haline gelebilir. Asla kurumuş bir nehir yatağında kamp kurmayın çünkü ani bir sel sizi alıp götürebilir. Eğer arabayla yolculuk ediyorsanız bir balta yasaklanmamış yerlerde kamp ateşi yakmak için faydalı olabilir.

Karavanlar hem denizaşırı ziyaretçiler hem de Avustralyalılar arasında çok popüler bir tatil aracıdır. Karavanlarda çadırda bulamayacağınız bazı lükslere sahip olabilirsiniz, örneğin (gecelik 14-16$) bir ara kablosu yardımıyla televizyonunuzu ya da buzdolabınızı çalıştırabilirsiniz.

Karavanı ya da çadırı olmayan turistler dahi kamp alanlarında kalma fikrine soğuk bakmamalıdırlar. Bir ücret karşılığında ( iki kişi 30$, dört kişi 34-40$) karavanlarında ya da çadırlarında kamp yapanların tüm ekipmanlarını kullanabilirsiniz. Tabi ki yatak, yastık ve havlularınızı başka şekilde edinmelisiniz. 

Hoteller

Hotel dendiğinde Avustralya'da ilk akla gelen lokal publar olacaktır. Avustralya'da yasalar içki veren müesseselerin barınma da sağlamak zoruda olduğunu söylemektedir. Bazı pubların gerçekten de kalabileceğiniz odaları vardır, özellikle kırsal alanlarda, ama çoğu hotelde geceyi geçirebileceğiniz bir yer yoktur. Bazı hoteller, odaları da olduğunu göstermek için kendilerine hotel/motel demektedirler. 

Barı olmayan ama barınma sağlayan hotellere "private hotel" adı verilmektedir. Bunlardan çok az vardır ama şehirlerde iyice ararsanız tek kişilik oda fiyatları 25$'dan başlayan bu tarz private hotellerden bulabilirsiniz. İngiliz Bed and Breakfast tarzı ya da tek yıldızlı bir otel bulmak zordur. Yani yurtlar ve kamp alanları ile moteller arasında bir eksik halka vardır. Gerçi son zamanlarda Bed and Breakfast tarzı oteller artmaktadır.

Kırsal alanlardaki hotellerde barınma olanakları şehirlerdekilerden daha fazladır. Tüm yerleşim birimleri "Commercial" denilen ve müşterilerinin çoğu gezgin satıcılar olan bir pub yani hotele sahiptirler. Bazıları, çatırdayan verandaları, sohbet düşkünü işletmecileri ve egzotik tarihleriyle klasik tatlar verirler. Bunlar tatil beldelerindeki turizm amaçlı inşa edilmiş hotellerden daha fazla karakter sahibidirler. Bir hotel barda içki içtiğinizde yerel insanlarla tanışırsınız ve iyi tavsiyeler alırsınız.

Bu tür bir hotelde kalmanın kötü yanı gürültülü barın uyumayı zorlaştırması olabilir. Rezerve ettirmeden odaların gürültüden etkilenme durumlarını ve barın saat kaçta kapandığını sorunuz. Fiyatlar değişkendir ama bazıları son derece ucuzdur (15-20$ kişi başı)

Moteller

Amerika'da olduğu gibi moteller Avustralya ailelerinin ideal barınma seçeneğidir. Genellikle konforludurlar. Şehir, kasaba ve tatil beldesi girişlerinde bulunurlar. Budget Motel Zinciri (www.budgetmotel.com.au) gibi bazı zincirlerin bir çok şehirde moteli bulunur. Ya da Flag Choice gibi (www.flagchoice.com.au) daha pahalı motel zincirlerini de deneyebilirsiniz. Büyümekte olan başka bir zincir motel gurubu da Formule 1'dir. Tüm motellerinde sabit fiyat uygular, yüm odalar birbirinin aynı özelliklere sahiptir ve motelciliğin McDonalds'ı olarak bilinmektedir. 3 kişilik odalar 50$ gibi uygun bir ücrete kiralanmaktadır. Genelde tek kişilik odalar ve çift kişilik odalar arasında fazla bir fiyat farkı olmaz. Çift kişilik oda fiyatları beş yıldızlı motellerde 100$, biraz daha makul olanlarda 70$, budget motellerinde 45$'dır. Fiyatlar hafta içi, hafta ortası, yüksek sezon, düşük sezon gibi dönemlerde farklıdır.

Havayolları ve tur operatörleri size büyük zincir motellerde indirimler sağlayan kuponlar satmaya çalışırlar. Eğer motellerde kalacaksanız bu kuponlardan alıp normal tarifeden daha ucuza kalmak akıllıca bir yöntem olacaktır. 

Eğer uzak bölgelerde araba ile seyahat ediyorsanız yollardaki tesisler arasında mekik dokuyorsunuz demektir. Bu tesislerde benzin pompası, bar, pub ve belki de bir kaç motel odası bulunur. Bazen prefabrik odalar da bu tür yerlerde karşınıza çıkar. Bazı tesislerde ise kampçılar için özel bölgeler bulunmaktadır.

İç bölgelerin aksine tatil beldeleri bir çok barınma olanağına sahiptirler. Böyle bölgelerdeki motellerin bazıları apart oteldir.

Evlerde ve Çiftliklerde Barınma

Gün geçtikçe daha çok Avustralyalı evlerini ve çiftliklerini ziyaretçilere kalmaları için (ticari anlamda)sunmaktadırlar. Turizm yetkilileri de bu tarzı klasik Avustralya güler yüzlülüğünün bir sembolü olarak görüp desteklemektedirler. Ama bu evlerde kalma yöntemi karlı ve hacimli bir işe de dönüşmüştür. Sistem Yeni Zelanda'daki kadar gelişmemişse de gün geçtikçe popüler olmakta, özellikle iç bölgelerdeki çiftliklerde kalmak isteyenlerin sayısı artmaktadır.

Tipik bir çiftlikte kalma seçiminde çiftliğin ve etrafın dolaşıldığı turlar,transfer, barınma ve yemek gibi olanaklar verilmektedir.Çiftlikler genelde akşam yemeği, yatak ve kahvaltı vermektedirler ve bu yüzden şehirlerdeki motel ya da yurtlardan daha pahalı olmaktadırlar. Fiyatlar adam başı günlük 70$'dan başlamaktadır. Bazı çiftliklerin çeşitli ekstra binaları sırt çantalılar için düzenlenmiş ve fiyatları da adam başı 14$'dan başlayarak turizme sokulmuştur. 

Home Hostels adını taşıyan yeni bir şirket yatak ve kahvaltı vermektedir ve fiyatları da kırsal alanlarda çift kişi 45$, kentlerde 55$ olarak açıklamaktadır. Uzun süre kalanlar için çeşitli indirimler bulunmaktadır (www.homehostel.com). Şirketin en faal olduğu yer NSW'dir ve diğer bölgelere de hızla yayılmaktadır. 

Homehostel gibi bir çok şirket ev ve çiftliklerin barınma için kullanılmasında aracı olarak çalışmaktadır. Avustralya'ya gitmeden önce yer ayırtmanız çok gerekli olmasa da ben aşağıya bir kaç tanesinin ismini ve web sitesini düşüyorum:

Bed&Breakfast Australia, (www.bedandbreakfast.com.ay)
Farm Holidays, NSW 2025 (02-9387 6681)
FarmHost&FarmHolidays (www.travelaus.com.au/farmhost)
Host Farms Association Victoria 3000(03- 9650 2922)

Apart kulübeler haftalığı 300 dolardan başlarlar ama yemek, faaliyet ve diğer ekstraları da isterseniz günlüğü 100$ ödemelisiniz. Bir çok seçeneğiniz vardır hatta Sidney'de bale düşkünü Macar bir çift tarafından işletileni, Queensland'de ise Arap atları ve tavus kuşları ile dolu bir apart kulübe motelini seçebilirsiniz. 

Bed and Breakfast (Yatak ve Kahvaltı) tipi pansiyonlar 85$'dan (çift kişilik odalar) başlayıp 15$'a kadar değişen bir fiyat yelpazesindedirler. Bunlar için muazzam bir kaynak, J.J. Thomas'ın yazdığı Avustralya Bed and Breakfast Book adlı eserdir ve tam 600 tane B&B moteli ya da pansiyonunu bu kitaptan bulabilirsiniz. Ayrıca www.ozemail.com.au sitesinin arama motoruna Bed and Breakfast'ı aratırsanız 9,165 tane isim ve adres bulabilirsiniz. diğer internet kaynaklarından da faydalanabilirsiniz.

Uzun Süreli Barınma

Uzun süreler kalmayı planlıyorsanız çeşitli ilanlardan daire paylaşmak isteyenleri bulabilirsiniz. Tek yatak odalı mobilyasız daireler Adelaide'de haftalığı 150$'dan Sidney'de ise 300$'dan başlar. Bir daireyi minimum kiralama süresi altı ay ya da 12 aydır. Sırt çantalıların bol bulunduğu yerlerde daire sahipleri daha kısa dönmelere de müsaade ederler. Depozito olarak ve sözleşmenin tamamlanmasından önce kaçma olasılığınıza karşılık yüzlerce dolarlık senetler imzalayacaksınız. Ev sahiplerini çeşitli konularda ikna etmek açısından eğer daha önce de Avustralya'da bir ev kiraladıysanız eski ev sahibinizi referans göstermeniz çok işinize yarar. Ev sahibesinin çamaşırlarınızı yıkayıp yemeğinizi yaptığı türden bir ev istiyorsanız "Board Vacant" başlıklı ilanlara bakmalısınız.