Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Ülkeye Girişte Karantina

Sizinle ilgilenen göçmen işleri yetkilisi ayrıca karantina kontrolünü de gerçekleştirir. Yetkililerin karantina kapsamına soktuğu bitki, hayvan ve türevleri size çok fazlaymış gibi gelebilir ama ülke eko-sistemi dünyayı etkileyen bir çok zirai hastalıktan kaçabilmiştir ve Avustralyalılar bu durumun devamında haklı olarak ısrar etmektedirler. Aşağıdaki maddelerin Avustralya'ya girişi kesinlikle yasaktır, yanınızda bulunuyorlarsa karantina görevlisine bildirilmelidirler ve bunlar müsadere edilirler : Süt ürünleri, yumurta, taze fındık, tohum türleri, baklagiller, meyve ve sebzeler, konserveleşmemiş tüm etler. Ayrıca kuru meyve, şehriye, gofret ve kekler, örme eşyalar, çeşitli kabuklar gibi bir dizi ürün de bildirilmesi gerekenler listesindedir amabunlar büyük bir ihtimalle kontrol edildikten sonra giriş izni alırlar. Singapurda aldığınız bir kavanoz bal ya da çilek reçelini dahi yetkililere bildirmelisiniz. Daha fazla bilgi için www.agis.gov.au sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Yetkili doğrudan gözlerinizin içine bakacaktır ve yazılı bildiriminizi sözlü olarak da doğrulamanızı isteyecektir.Kötü durumlara düşmemeniz için etrafta uygun yerlere yerleştirilmiş kutular bulunur. Ayrıca bu kutulara havayollarının yemek servisinden düşüncesizce çantanıza attığınız bisküvileri atmanızı tavsiye ederim.Tahtadan imal edilmiş (kibrit dahil) tüm ürünleri, çiçek tohumları ve bebek mamalarını dahi bildirmelisiniz.Göçmen İşleri yetkilisi gümrük yetkilisine çantanızı kontrol etmesini söyleyecektir. Yani hediye olarak getirdiğiniz salata kasesini paketlemeyin çünkü onun kontrol için açacaklardır ama daha sonra içeri sokmanıza izin verecekelerdir. Eğer son üç ayda bir çiftliği ziyaret ettiğinizi itiraf ederseniz ayakkabılarınızın tabanları incelenecek ve herhangi bir zirai virüs taşıyıp taşımadıkları kontrol edilecektir.

Karantinayı atlatmayı sakın denemeyin çünkü özel yetiştirilmiş köpeklerin olağanüstü burunlarına mutlaka takılıp kalırsınız. Yanınızda bulunan karantina kapsamındaki maddeleri bildirmemenin cezası 100$'dan başlayıp daha ağır olanlara doğru uzanır.Bu aşamada yanınızda bulunan yasak bir ürünü kendiliğinizden bildirirseniz size olan güvenin arttığını ve gümrük işlemlerinizin daha kolay tamamlandığını göreceksiniz. diğer taraftan size göre tamamen zararsız bir ürünün müsadere edilmesine rıza göstermeye de hazır olun. El konulan mallarınızı ülkeden çıkarken geri isteyebilirsiniz ama bunun için giriş yaptıktan en fazla 30 gün sonra ülkeyi terk etmelisiniz. Bu ürünleri o anda ülke dışına göndermeyi de talep edebilirsiniz ama bu sadece havaalanı postanesinden ve bir yetkilinin gözetimi altında gerçekleşebilir.