Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Otobüs Ulaşımı

Otobüsler Avustralya'nın hemen her yerine işlerler. sidney-Melbourne ve Sidney-Brisbane gibi ana hatlarda pazarlık şansı hep vardır. Ülkenin her yerine giden firma Grayhound Pioneeer'dır (132030/www.greyhound.com.au). Merkezi Brisbane'dedir (Level 14,307 Queen St.).

Diğer büyük şirket hemen hemen aynı güzergahlarda çalışan McCafferty's'dir (131499/www.mccaffertys.com.au) ve biraz daha ucuz fiyatları vardır. Bu iki büyük şirket bir çok yerel şirketin bir çok rotada işlemelerinden dolayı tekelleşememişlerdir ve bu sayede fiyatlar tüketici yararına kontrol edilmiş olmaktadır. Örneğin, Firefly Express Melbourne Sidney ya da Melbourne Adelaide arasında düzenli seferler yapar (1800 631 164). Havayolları arasındaki rekabetten dolayı uçuşların bilet fiyatları düştüğünde otobüs şirketleri daha da cömertleşip sefer sayılarını artırırlar. Genel olarak yolcuların en çok tercih ettiği güzergahlar en çok rekabet ve ucuzluğa sahne olan yolculuklar demektir. 

Avustralya otobüsleri gayet lüks taşıtlardır. Klima, ayarlanabilir koltuklar, video yayını gibi lüksler mevcuttur ama gene de otobüs yolculuğu herkes için çok eğlenceli olmayabilir. Yolculuklar uzun ve yorucudur ayrıca trenlerde sahip olduğunuz hareket özgürlüğüne de sahip olmazsınız. Ama uçak bileti için uygun bütçesi olmayanlar, kendi aracını kullanmayanlar ve oto stop çekmenin kendine has zorluklarını kabul etmek istemeyenler için otobüsleri kullanarak ülkenin büyük bir bölümünü gezebilirler.

Rezervasyonlar

Avustralya'da otobüs biletinizi telefonla ya da direk olarak ilgili personelle görüşerek ayırtabilirsiniz. Greyhound Pioneer Australia şirketinin telefon numarası 132030, McCafferty's şirketinin ki ise 131499'dur. Avustralya'da otobüs bileti rezerve etmek konusunda çalışan bir dolu şirket var ve bunların çoğu da tercih edilen orta kalite otellerde büro bulundurur.Örneğin YHA Seyahat Acenteleri ya da Travellers Contact Point büroları büyük şehirlerde kolaylıkla bulabileceğiniz ya da telefonla ulaşıp yerinizi ayırtabileceğiniz kurumlardır. Öğrencilere dönük çalışan Student Uni Travel da otobüs biletleri ve güzergahları konusunda işinize yarayabilir. Telefonla kredi kartı kullanarak da yer ayırtabilirsiniz. 

Ücretler

Küçük şirketlerin bilet fiyatları otobüsün kalkama saati geldiğinde boş koltuk bulunuyorsa aniden düşebilir. Greyhound Pioneer ve McCaffert's 'in fiyatları ise bu denli değişken olmasa da zaman zaman özel indirimler yakalanabilir. örneğin Greyhound 14 gün ve öncesinden yapılan rezervasyonlarda %33, 7 gün öncesinden yapılan rezervasyonlarda ise %25 indirim yapmaktadır.Bu indirim oranları hem gidiş hem de gidiş-dönüş biletleri için geçerlidir. Bu indirimlerin geçerli olduğu hatlardan bazıları ve fiyatları şöyledir: Sidney-Melbourne 60$, Canberra-Adelaide100$, Adelaide-Perth125$, ve Brisbane-Cairns150$.

Sormaktan çekinilmemelidir çünkü bir çok firma bir çok sebeple indirimler yapmaktadır. Tüm büyük otobüs şirketleri YHA müşterilerine, öğrencilerine ve diğer indirim kartı sahiplerine %15 indirim yapmaktadırlar. Biletinizi 24 saat önceden iptal ederseniz yüzde onluk bir kayıpla paranızı geri alırsınızı ama daha geç iptallerde para ödenmez.

Duraklar

Tek bir uzun hattın biletini almak o hattı ayrı ayrı otobüslerle geçmekten daha ucuza gelir. Ama eyalet başkentlerinde yolculuğunuza ara verebilirsiniz. Daha sonra hatta devam etmek istediğinizde ekstradan bir 5$ ödersiniz.

Seyahat Pasoları 

Her büyük şirket değişik pasoları kabul eder. Otobüs pasolarına yüzlerce dolar ödemeden önce otobüsün sizin seyahat planlarınıza uyup uymadığını bir kontrol edin. Inter-Rail kullanıcılarının sürekli ve yavaş seyahat etmekten şikayet etmelerine benzer bir şekilde siz de otobüslere bağlanıp kalmanın tekdüzeliğinden şikayet edebilirsiniz. Örneğin küçük bir yerde bir iş bulursanız ya da aşık olursanız büyük ihtimalle orada kalmaya karar verirsiniz ve bir dolu para ödediğiniz otobüs pasosunun artık hiç bir değeri kalmayacaktır.

Ama Avustralya'nın büyük bir kısmını görmek istiyorsanız ve aşık olmak ya da iş bulmak gibi dertleriniz yoksa, belli başlı otobüs pasoları sizin için ideal olacaktır. Greyhound Pioneer şirketi Aussie Explorer pasolarıyla çalışmaktadır ve Sidney Brisbane için 110$, tüm güzergahları için ise 1,640$ talep etmektedir. YHA %15'lik indiriminiz de varsa bu fiyatlar 94 ve 1,394$ olarak inerler. McCaffert's in kabul ettiği yedi değişik paso 6 ya da 12 aylık dönemler için satılmaktadır. Kuzey Bölgesi için geçerli pasolar sadece bu şirkette kullanılabilmektedir. Greyhound'un bir diğer opsiyonu da kilometre satın alabileceğiniz Aussie Kilometre pasosudur. Örneğin 2,000 km 215$, 5,000 km 440$ ve 10,000km 885$'a satılmaktadır. Bu pasoyu bir kez aldınız mı Greyhound şirketinin tüm hatlarında kullanabilirsiniz. Paso ilk seyahatin başlangıcından itibaren 12 ay geçerlidir. McCaffert's şirketinin bu tür pasosu biraz daha ucuzdur. Yerinizi seyahat saatinden 12 yada 24 saat önce ayırtmayı unutmayın.

Kurallar 

Bir çok yönergeler otobüs seyahatlerini etkilerler. Örneğin karton kutulardaki içecekler yasak olabilir, çöp kutularına plastik mamul atamayabilirsiniz ya da tuvaletteki sifonu kullanabileceğiniz yerler sınırlandırılmış olabilir. Otobüs içinde yiyebileceğiniz gıdalar kokusuz olmalı, içecekler ise sağlam ambalajların içinde tüketilmelidir. Ayrıca alkol ve reçetesiz ilaçlar da yolculuk esnasında şoför ya da mürettebat tarafından muhafaza edilecektir (ilaçlar hakkında bir soru sormazlar). Eğer bir otobüste içki içerken yakalanırsanız en yakın polis merkezine götürülürsünüz (maksimum 500$ ceza) ve biletiniz iptal edilir. Sigara içmek tüm seferlerde yasaktır. 

Öğrenci ve Gezgin Turları Otobüsleri 

Tatilde çalışan biri ya da üniversite öğrencisiyseniz bazı özel şirketler size kıyak geçmek için hazır bulunmaktadırlar. Sidney - Brisbane, Adelaide - Melbourne arasında özel kamp yerleri, bungalov alanları ve turistik mekanlara uğrayan örneğin Wayward Bus gibi şirketler bulunur. Belli kamp alanlarına seferleri olan Oz Experience gibi şirketlerle belli yerlere gidip oralarda altı ay kaldıktan sonra aynı şirketle dönebilirsiniz. Bu şirket ( Shopping Centre, Darlinghurst road,King Cross, Sidney 1300 300 028/enquiries@ozex.comau) Adelaide- Melbourne için 195$,Sidney-Adelaide için 315$, Adelaide-Alice Springs için 225$ ve Adelaide-Alice Springs-Cairns için 490$ ücretlere sahiptir. Ayrıca otobüs uçak aktarmalı seferlere de sahiptir.