Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Arkadaş Edinme

Avustralyalılar  "aptal" anlamına gelen bir dolu lafa sahiptir. Fakat ülkelerini ziyaret eden turistler (eğer gerçekten çok aptal değillerse) bu alaya almalara maruz kalmazlar. Eğer size saygı duymuyorlarsa bile bu durumu bir hoşgörü mecburiyetinin altında saklı tutarlar ama gene de mizah anlayışlarındaki iğneleyiciliği hissedersiniz.

Avustralyalılar gösteriş ve kuralcılıktan hiç hoşlanmazlar ve çok sade insanlardır. Böylelikle çok açık ve doğrudan tutumlar sergilerler. Görüşlerini size dümdüz aktarırlar. Bazen bu sebeple hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Örneğin sizin konu üzerindeki görüşünüzü öğrenmeden karşınızdaki Avustralyalıyı ırkçı ve uç politik yaklaşımları savunurken görebilirsiniz. Biz Türklerin aksine duygularını konuşarak anlatmaktan kaçınırlar. İki Avustralyalı arkadaş birbirlerine olan sevgilerini lafla değil de eylemle gösterirler (örneğin arkadaşının hayatını kurtarmak için kendi hayatını riske atmalara çok sık rastlanır). Sevgi sözcükleri yerine birbirlerini iğneleyip, şakalar yaparak duygularını ifade ederler. Örneğin arkadaşların birbirlerinden "Piç Herif" diye bahsetmesi bir samimiyet göstergesidir. 

Ülkeleri hakkındaki düşünceleri genelde benzerdir ve milliyetçi şovenizmden uzaktırlar. Fakat hemen hemen tüm Avustralyalılar ülkelerinin dünyanın en güzel ve iyi ülkesi (Şanslı Ülke derler) olduğunu düşünür (tıpkı bizim gibi). Avustralya hakkındaki olumsuz görüşler ve eleştiri yüklü düşüncelerimizi pek açık etmeyin. Mahkumların, kaşiflerin ve maceracıların kurduğu bu ülkenin insanları bu tarihi olgularla ilginç ve abartılı bir şekilde gururlansalar da bir ziyaretçi olarak onlara gerçeği göstermek sizin vazifeniz değildir. 

Taşrada, özellikle iç bölgelerde insanlar turistlere yardım etmekten zevk alırlar. Bir kamp alanı ya da kafede bir süre sohbet ettiğiniz bir Avustralyalı sizi hemen yemeğe ya da evinde kalmaya davet edecektir. Kuraklığın ya da yakıt kıtlığının hüküm sürdüğü bölgelerde sık sık tavsiyeler ve teklifler alacaksınız. Mesela otobüsünüz gecikirse ve zaman sizin için önemliyse insanlar size alternatif yolculuk olasılıklarını sayıp dökecekler, yardımcı olmaya çalışacaklardır. Şehirlerde dahi turistler taksi şoförlerinin, tezgahtarların ve sokaktaki adamın ne kadar yardımsever olduğuna şahit olmaktadırlar.

Sizinle beraber yolculuk eden Avustralyalılar da önemli birer bilgi ve arkadaşlık fırsatıdırlar. Yaşı ilerlemiş bir çok Avustralyalı çift emekli olur olmaz kıtanın her yerine doğru uzun yolculuklara çıkarlar. Bu insanlar her zaman sizi bilgilendirmeye hazırdırlar. Hatta bazı insanlar karşı istikametten gelenlerle değiş tokuş etmek üzere kendi geldikleri istikamette yer alan kamp alanları ve konaklama tesislerini listelerler.

Avustralyalıların boş vakitlere olan düşkünlüğü size onlarla arkadaşlık etmek için bol bol zaman kazandırır. Doğaldır ki bürolarda çalışan insanlar yerine bir pubda bira içen yada plajda güneşlenen insanlarla arkadaş olmak çok daha kolaydır.

Tipik Avustralyalı karakteri tanımlanmak istenirse cömert, sosyal, adil ve benzeri sıfatlar kullanılabilir. Ama bu özellikler şehirden taşraya, yeni göç alanlarından eski mahallelere büyük farklılıklar gösterirler. Ayrıca Avrupa kökenliler ve Asya kökenliler de birbirlerinden farklı adet ve kültürlere sahiptirler. Eyaletten eyalete de çeşitli davranış şekilleri farklılaşır. Tazmanya'da bir pub muhabbeti Queensland'dekinden çok farklıdır ya da Melbourne'de yaşayanlar Alice Springs sakinlerine göre daha kapalı insanlardır. Ama dediğimiz gibi genç bir Avustralyalı açık kalpliliği ve dostane yaklaşımı çoğunluğa mal edilebilir. Bu sebeple yeni arkadaşlar edinmeniz zor olmayacaktır.