Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

İnsan İlişkileri

Selamlaşma ve Nezaket Kuralları

Avustralyalılar, arkadaş canlısı, dışa dönük insanlar olup; gayri resmi olmayı ve yeni tanıştıkları insanları sadece isimleri ile çağırmayı yeğleyen kişilerdir. Avustralyalı biri ile ilk tanıştığınızda resmiyet seviyesini onun belirlemesine izin verin ve sizinle çok çabuk arkadaş olursa da şaşırmayın. En çok kullandıkları vücut dili araçları ise gülümseme, göz kontağı kurma ve tokalaşmadır. Tokalaşma genellikle hızlı, kısa ve basit bir yukarı-aşağı el hareketinden ibarettir. Kişinin elini sıkmak uygun ve gerekli bir hareket değildir. Standart selamlaşma ise '' Günaydın veya İyi Günler'' şeklinde olmalıdır. Tokalaşma ve selamlaşmayı genellikle ''Ne haber'' şeklinde bir soru izler. Bu soruya uzun veya detaylı bir cevap vermeniz beklenmez ve çoğu zamanda istenmez.

Karar Verme

Avustralyalılar çabuk karar vermeyi ve verdikleri kararları hemen harekete geçirmeyi tercih ederler. Genellikle fazla muhafazakar olmayan insanlardır ve kararlarına bu yönlerini de yansıtırlar. Küçük işletmelerde bir tek kişi tüm karar verme mekanizmasını elinde bulundurabilir.

İş Dünyasında Kadınlar

İş dünyasının yönetiminde hala erkek hegomonyası hüküm sürmesine rağmen Avustralyalı kadınlardan iş dünyasındaki üst düzey yöneticilik ile ilgili pozisyonlar için işe alınanların sayısı artmaktadır. Kadınlara karşı bulundukları pozisyon itibari ile saygı ve ciddiyet içerisinde hareket edilmelidir. Eğer işiniz gereği bir bayan yönetici ile temas halinde iseniz ona bir erkeğe davranacağınızdan daha farklı davranmayın ve onun iş konusundaki tarzı ile cinsiyeti arasında bir bağlantı kurmak gibi bir hata yapmayın. Avustralya'daki şirketler şirketin kültürüne ve tarzına uyum sağlayacak olan kişileri işe alırlar. Eğer birlikte iş yapacağınız bayan resmi veya arkadaşça davranırsa şunu bilin ki bu onun hareket tarzından dolayı değil şirket politikası gereğidir. Yabancı kadınlar kendilerine tıpkı bir erkeğe davranıldığı gibi davranılmasını beklerler.

Toplantılar

Toplantılar her zaman tam vaktinde başlar. Eğer herhangi bir sebepten dolayı geç kalacaksanız mutlaka Avustralyalı ortaklarınıza bunu önceden haber verin. Avustralyalılar rahat ve gayrı resmi hareket tarzlarından dolayı sizi hemen ilk adınızla çağıracaklardır. Üst düzey yöneticeler ile tanıştığınızda onlarda sadece isimlerini söyleyip şirketteki unvanlarından bile bahsetmeyeceklerdir. Daha alt düzeylerde çalışanlarda ise bu konuda belirli bir güç görürsünüz ki bu hemen hemen dünyanın tüm ülkeleri için olağan olan bir durumdur. Bir kişinin şirketteki statüsü hakkında diğerlerinin ona nasıl davrandığına dikkat ederek bir karara varabilirsiniz.

İş Kıyafetleri

İş dünyasında muhafazakar kıyafetler tercih edilir. Bayanlar etek-ceket veya pantolon-ceket şeklindeki döpiyesleri tercih ederler. Etek boyları dizin veya bileğin 2-3 santim yukarısındadır. Bayan yöneticiler çok az makyajı ve sade saç modellerini tercih ederler. Kırsal alanlardaki küçük şirketlerde ise kravat veya takım elbise kullanmanız pek beklenen bir giyim tarzı değildir. Sadece bir pantolon, gömlek, ceket ve boyalı ayakkabılar yeterlidir. Modaya uyacağım diye abartı kıyafetlerden, mücevherden ve aksesuardan kaçının.

Cinsellik

Yasal olarak iki cins eşit haklara sahip olsalar da, ücretlerde ve terfilerde ciddi haksızlıklar gözlenmekte yani cins ayrımı varlığını sürdürmektedir.

Avustralya'da, özellikle taşrada seyahat eden kadınlar kendilerini erkek egemen bir ülkedeymiş gibi hissedebilirler. Avustralya erkekleri -genelde- kadınlara karşı ya yoklarmış gibi davranırlar ya da bıktıran bir ilgi gösterirler.

Avustralya erkeklerinin saldırgan ve hoş olmayan yaklaşımlarına rağmen kadınların erkeklere dönük davetleri bir çok turisti şaşırtmaktadır. Bir plajda ya da bir partide değişik davetler alabilirsiniz. Avustralya'da ve özellikle Sydney'de ciddi bir problem olan AIDS'e karşı uyanık olun.

Avustralya toplumunun maço karakteri homoseksüelliğe karşı toleranslı değildir.