Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

İçki ve Publar

amber nectar :bira
billy : çay için su kaynatılan ince bir demlik
bombo : ucuz şarap
bottle shop : içki satan dükkan
Bundy : Bundaberg ya da Queensland'dan gelen rom
chunder : içkiden sapıtıp kusmak
DD : Sarhoşken araba kullanmak
echo : depozitolu şişe
Esky : chilly-bin de denilen soğuk tutan kutu
grog :alkol içeren içecekler
grog-on :içmeye devam etmek
heart -starter :günün ilk içkisi
hotel : pubların resmi ismi
jamberoo : çılgınca içmenin kural olduğu parti
LA : düşük alkollü bira
latte : ılık süt ve espresso'nun eşit oranlarda karıştırıldığı bir içecek
lunatic soup :ucuz şarap
neck oil : alkol
nobbler :küçük cin ölçekleri
package beer : şişe ya da kutu bira
PCA : şarap ya likörün üstüne içilen gece birası yani Türk içici aleminin sözlüğünde "cila" 
session : Genellikle pazarları tüm bir öğleden sonrayı pubda içerek geçirmek
shout : bir tur içki ısmarlamak ( bir bardak içki ısmarlamak)
slab : bira kutusu
sly-grog : saatlerce içmiş olmak
steam : ucuz şarap
stubby :bira şişesi
throat charmer : bira
tinny : kutu bira
two-pot screamer : hemen sarhoş olan kişiler,
waterbag :çay suyu kaynatılan kap
yankee shout :kişinin sadece kendi içkilerinin parasını ödemesi

Avustralya'da burada Türkçe'ye çevrilmiş hallerini ya da İngilizcelerini yazmamın anlamsız olacağı bir dolu ifade sarhoş olmakla ilgilidir. İçki ısmarlama teklifini reddetmeyi anlatmak için kullanılan deyimler ise pek azdır. Yani Avustralyalılar çok içerler. Burada içmeye zaman, para ve enerji cömertçe harcanır. Sadece sosyal ortamlarda tüketilen bir içecek olması adına değil bazen sadece içmek ve içmek adına içilir. Avustralyalı erkekler Avustralyalı imajının ağır içici (yani çok fazla içen) ögesini taşımasına önem vermektedirler. Ama aynı zamanda şarap tüketimi artış gösterirken bira tüketimi düşmektedir. Yani ağır içicilikten seçkin içiciliğe doğru bir trend boy göstermiştir. 

Publar

Avustralya'da publar resmi olarak "hotel" olarak anılırlar. Ama aslında daha önce de bahsettiğimiz üzere bu yerlerin asıl işlevi içki satmaktır (bardakta). Bir çok hotelde barınma lisansı sadece yasal gerekliliği yerine getirmek için vardır. Şehirlerdeki hotellere oda sorduğunuzda büyük ihtimalle "yok cevabını (kırsal kesimlerde oda kiralayabilirler) alırsınız.

Özellikle NWS'de son yıllarda meydana gelen önemli bir değişiklik de publara tek kollu kumar makinelerinin konmasına izin verilmesi olmuştur. Önceden bu makineler sadece kulüplerde bulunabiliyordu. Bu makineler çok fazla iş yaparlar ve hem devlet hem de pub bunlar üzerinden iyi paralar kazanır. Bir çok pubda kumar makineleri, içme ve sosyalleşme faaliyetini engellememeleri açısından ayrı bir odada bulunurlar. 

Avustralya barları çok çeşitlidir. Berbat, ahır gibi yerler, tembellik ve dinginlik rüzgarlarının estiği tropik barlar, taşra otellerindeki verandalara kurulmuş rüya gibi barlar, lüks barlar vb... Barların iç mekan döşemeleri, müşteri profili ve bar sahibinin zevkine göre şekil alır. En berbat barlar tabi en berbat döşenmiş olanlarıdır da. Sürekli kavgaların çıktığı yerlerdir bunlar. Kadınların böyle yerlere girmesi yasak değildir ama düşmanca tavırlar ya da sarhoş müşterilerin aşırılığa varan ilgileri ve sululukları zaten yeterli bir engeldir; bir çok kadın bir çok barda rahatsızlık hissedebilir. Şehirlerde bu tür yerler şehrin varoşlarında yer aldıklarından oralara gitmemek yeterlidir ama iç bölgelerde 100 km yarıçaplı bir bölgede tek sosyal iletişim mekanı da bu tür bir bar olabilir. 

Buna karşın bir çok şehir ve kasaba barı hoş ve iyi niyetlidir. Bunlar gürültülü ama arkadaş canlısı insanlarla doludur. Artan sayıda barlarda at yarışları ve spor müsabakalarının izlendiği dev ekranlar bulunmaktadır. Biranızı sipariş etmek için mutlaka Amerikan Bara gidin (masanızdan bağırmayın) ve içkinizi masaya gelmeden parasını orada ödeyin. En popüler ve eğlenceli bar türlerinden biri de kendi birasını imal eden yerlerdir. Aslında Avustralya kadar kaliteli şarap üreten bir ülkenin bu kadar az şarap evi olması çok şaşırtıcıdır. Son zamanlarda sayıları artmaya başlamıştır ve bir bardak seçme şarap 3$ gibi bir fiyattan satılmaktadır.

Returned and Services League (RSL) kulüpleri ve diğer ticari ya da etnik guruplar için kurulmuş özel kulüplerde özellikle Güney doğu Avustralya'da popüler içme mekanlarıdır. Yasal olarak sadece üyeler girebilirler ama içeri girmek isteyen herkes girebilir. Atmosfer sadedir, yiyecekler ve içkiler ucuzdur. Şehir kulüplerinde canlı müzik bulabilirsiniz. 

Lisans Yasaları

Barların açık kalabileceği yasal saatlerden bahsedilebilir ama şehirlerde genellikle bir özgürlük havası eser. Bar sahibi yasada belirtilmiş barın açık olabileceği saatlerin tümünde barı açık tutmaya mecbur değildir. Gece çalışma lisansı olan publarda, gece kulüplerinde ve bazıları sabah 6.00'a kadar açıka kalan diskolarda hayat akşam 10.00 ya da 11.00'da başlar. Bu konularda tavsiyenin en sağlamını taksi şoförlerinden alabilirsiniz. 

İçki içme yaşı on sekizdir. Bu yaşın altındakiler barlara giremezler. 18 yaşından küçük gösterenler bara girmiş olsalar bile onlara içki getirilmeden önce hüviyetlerini göstermeleri istenir.

Yasak

Büyük ölçüde yerli Avustralyalılar arasında yaygınlaşan alkolizmi önlemek amacıyla bazı Aborjin bölgelerinde ve bu bölgelerin etrafında alkollü içkileri yasaklamıştır. Bu yasak bölgelerde üzerinizde izinsiz alkollü içki ile yakalanırsanız 1,000$ para cezası ya da 6 ay hapis cezası alırsınız ve aracınız müsadere edilir.

İçki Dükkanları ( Bottle Shops) 

İçkiyi dükkanlardan alırsanız daha ekonomik içersiniz. Bu dükkanlar şehir merkezlerinde ya da alışveriş merkezlerinde yer alırlar. Bazıları hotellerin bir parçasıdırlar. En düşük fiyatlar Liquorland ve Liquor MArt gibi zincir mağazalardadır. Publarla aynı saatlerde çalışırlar ama çoğu akşam 9.00 ya da 10.00 'da kapanır.