Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

İç Bölgeler

İç Bölge topraklarını salt bir tren ya da otobüs penceresinden izliyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Avustralya'nın bu uçsuz bucaksız iç kısımlarını nehirlerinde kanoya binerek, eski jeolojik oluşumlarını gezerek ya da oralarda yaşayan insanlarla tanışarak tanımalısınız. Parlak kumlarına ve timsahların renklendirdiği nehirlerine rağmen İç Bölge manzaraları tekdüzelik hissi uyandırabilir. Örneğin bir Aborjin madeni ya da kayasından sonra yüzlerce kilometre kayda değer hiç bir şey göremeyebilirsiniz. Çöller ve düz alanlar o kadar geniştirler ki kimi insanlar dikkatlice baktığınızda ufuk çizgisinin aldığı eğimi (dünyanın yuvarlaklığından dolayı) görebileceğiniz söylerler. Batı Avustralya Kimberley'de koyunların otlayacağı alanlar 400.000 hektarla sınırlandırılmıştır! Çölün en bitkili ve sıcağın en çekilir olduğu dönem Eylül Kasım arasıdır. 

Avustralya'nın İç Bölgeleri dünyanın en vahşi yerlerinden biridir, sürekli bir acı çekme ve trajedi buralarda hüküm sürer. Aborjin kabileleri çöle ne olursa olsun kutsal bir gözle bakarlar ama her yıl bir çok insan susuzluktan ya da vahşi hayatın diğer etkilerinden nasibini alarak yaşama veda eder. 

İlk kaşifler ve yerleşimciler de bu çoraklık ve sertlikten paylarını almışlar ve belli yerlere isimler koyarken bu hislerini göstermişlerdir. Bir haritaya baktığınızda bir çok kasaba ve istasyonun yanında parantez içinde "terk edilmiş, hayat yok, harabe" gibi tanımlayıcı kelimeler görebilirsiniz. Kuraklık olmadığı zamanlar da yağış ve seller hayatı silmiş götürmüş ve aynı yaşanmazlık durumunu haritalara dökmüştür. 

Biraz daha canınızı sıkmak istiyorum. Çölde motosikletle gezinirken aracınız bozulursa bir iki saat içinde ölebilirsiniz. Aslında, seyrek de olsa, çok uzun süre İç Bölgelerde yaşamayı başaran kazazede haberlerine de rastlanmaktadır. Ama siz sakın İç Bölgelere yapacağınız yolculukları hafife almayın. Dört tekerlekli bir araçla yola çıkıyorsanız mutlaka yedek parça, yedek su ve yedek yakıt depolayın. Anayoldan ayrılıp daha ıssız ve değişik bir rota çizmek isterseniz kolayca kaybolabileceğinizi unutmayın. Her yer birbirine benzer ve yer o kadar ısınır ki ayakkabılarınızın tabanları erir.

Büyük bir su şişesi ve geniş bir şapka vazgeçilmez ekipmanlar arasındadırlar. Yağmurların bir kaç yılda bir yağdığı yerlerde su çok önemli bir metadır. Asla boşa harcanmamalıdır. Kuraklık çekilen yerlerde banyo alınan su ile sonradan çamaşır da yıkanır. İç Bölgelerin tozlu yollarında kamyonların ve diğer araçların sizi toza bulamalarına alışmak zorunda kalacağınızı da unutmamalısınız. 

Bu memleketlerin enteresan ve görmeye değer yerlerini güvenli yoldan görmek için bir İç Bölge Macera turuna katılabilirsiniz. En iyilerinden bir kaçı küçük yerel şirketler tarafından düzenlenmektedir, tabi siz büyük ve deneyimli bir şirketi, örneğin Oz Experience ya da Australian Pacific (www.aptours.com.au) şirketlerini tercih edebilirsiniz. Büyük şirketlerin düzenlediği turların bir günü kabaca 140$ tutmaktadır. AAT King's Tours himayeli safariler, İç Bölge turları ve Dört Çeker Cip turları düzenlemektedir. Bu şirketin Avustralya numarası 1800 353 4525'dir. 

Genel olarak kısa İç Bölge Turları günlüğü 100$'a yapılabilmektedir ( örneğin Kakadu milli parkında iki gün). Gün sayısı artıkça fiyat da bir 20$ kadar düşebilmektedir (Red Centre 'de 29 günlük kamp ve safari gibi).