Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Havayolu Ulaşımı

Avustralya'yı dolaşmanın en uygun yolu uçmaktır. Ama piyasadaki rekabete rağmen binlerce kilometreyi bir kaç sat içinde kat etmenin bir maliyeti vardır. İki dev havayolu şirketi Qantas (www.qantas.com) ve Ansett Avustralya'dır (www.ansett.com.au). Bir çok bölgesel havayolu şirketi olsa da bir çoğu bu iki devin yan kuruluşalarıdır ( Airlink ve Eastern Australian Airlines Qantas'ın, Kendell ise Ansett'in yan şirketidir). Uzun yıllar aynı fiyatları talep eden bu iki devin üstünlüğü kırılamamıştır. Şimdiye kadar büyük ölçekli tek rakip 1990 başlarında Compass Airlines olarak ortaya çıkmış o da iki kez iflas ettikten sonra yitmiştir.

1999'un sonunda hükümet Avustralya içi uçuşlarda lüks servis ve standart maliyetli hizmetler zorunluluğunu kaldırmış, böylece bir çok küçük şirket, örneğin Virgin Havayolları kendi maliyetlerini ve fiyatlarını düşürerek hayatta kalma şansını yakalamıştır. 2000 Olimpiyatları da nakit birikimi ve talep açısından bu tür küçük ölçekli firmalara güç kazandırmıştır. Böylece iki hava devi nihayet fiyat kırmak zorunda kalmışlardır. Qantas ve Ansett diğer firmaları batırmak için (Compass'a yaptıkları gibi) aşırı fiyat kırma yoluna giderlerse işin mahkemelere götürüleceği Virgin ve diğer firmalar tarafından açıklanmıştır. Son on yılda Avustralya'da iç hatlar yolcu sayısı iki katına çıkmıştır ve bir sonraki on yılda da bunun gene iki katlanması beklenmektedir. bu durumda bir çok havayolu şirketi olması faydalı olacaktır. 

Aşağıdaki havayolları Avustralya İç Hat Uçuşları gerçekleştirirler.

Airline of South Australia : Port Augusta'dan Boulia'ya kadar 28 kasabaya uğrar. Adelaide, Port Lincoln ve Port Ausgusta'da şubeleri var. (www.asa.mtx.net)

Aus Air : Melbourne Tazmanya arası, Laurceston, Burnie King Island ve Flinders' iner. (htpp://homevicnet.net.au/-ausair)

Flight West : Queensland'ın doğusunda uçar. Cairns, Townsville, Herver Bay ve Thursday Island dahil 40 şehre iner. (www.flywest.com.au)

Hazelton Air: Brisbane dahil bir kaç Viktorya ve bir çok NSW şehrine uğrar. Çeşitli indirimleri vardır. (www.hazelton.com.au)

Impulse Airlines : Newcastle'den haftada 450 uçuş. İndirimler. 131381

Kendell Airlines : Melbourne, Adelaide ve Sidney'den diğer 20 şehre uçuşlar. Haftada 1000 uçuş. (www.kendell.com.au) 

Maroomba Airlines : Perth, Busselton ve Margaret River Bölgesini birleştiren uçuşlar

National Jet Systems : Perth Darwin arası uçuşlar

Skywest Airlines : Perth 'i 13 bölgesel merkeze bağlayan ( Exmouth, Carnarvon,Geralton, Shark Bay, Esperance, Albany, Kalgoorlie, Laverton, Meekathara dahil) uçuşlar. 

Southern Australian Airlines : Qantas yan şirketi. 

Sprit Airlines : (www. spiritairlines.com) Melbourne-Sidney, Melbourne- Adelaide, Melbourne-Hobart95$, Melbourne-Brisbane 145$, Melbourne-Perth 220$, Melbourne Townsville /Cairns 270$. Yemeksiz serviş, çeşitli indiirmler.

Sunstate :Queenslan sahilinden Hunter Vadisine uçuşlar. Qantas yan şirketi.

Daha fazla bilgi için www.flyaow.com sitesinden Avustralya linklerini tıklayınız.

Günlük uçuşlar eyalet başkentlerini birbirlerine bağlar ama bazılarında aktarmalar (Melbourne-Darwin uçuşu gibi) vardır. Diğer rotalar hafta bir ya da iki kez uçulur.

Avustralya havacılık endüstrisi belirttiğim üzere bir değişim süreci yaşamaktadır. Her zaman en iyi opsiyonu bulmak için gazetelere bakın, seyahat acentelerine sorun. Ama bazı acentelerin iki büyük şirketle sıkı bağları olduğunu da dikkate alın. O yüzden en ekonomik opsiyonu bulmak için bir inceleme yapmak faydalıdır.

Bilet Ücretleri

Biletler pahalıdır ama karşılığında her türlü opsiyon açıktır. Gün ve saat kolayca değiştirilebilir. Bileti iade etmek istediğinizde paranızı tam geri alabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarda ise aktarma yerinde inip gideceğiniz yere giden son uçağı beklerken o yeri gezebilirsiniz. Uçuşunuzu bir günde tamamlamak kaydıyla ücret ödemeden her aktarma şehrinde inip bir sonraki uçağı bekleyerek uçma olasılığınız vardır.

Öğrenci ve tatilde çalışanlar için özel indirimler bulunur. İlgili basın ve internetten bu duyuruları bulabilirsiniz. Örneğin TicketXpress, www.ticketxpress.com.au internet üzerinden bilet satan ilk Avustralya ajansıdır. Burada küçük indirimler ve ekonomik tarifler bulunur. Ama iki büyük şirket bilet fiyatlarını nette göstermezler. 

Gidiş dönüş biletlerinde %50'ye varan indirimlerden faydalanmanız için 21 ila 30 gün ( havayoluna göre değişir) öncesinden biletinizi almanız gerekir. Ne kadar erken alırsanız düşük ödersiniz. Gdiş dönüşlerde dönmeden önce bir hafta gittiğiniz yerde kalmanız gerekmektedir (indirimden faydalanmak için). Bu tarz indirime sahip biletleri 30 gün önceden iptal ederseniz ücretin yarısını iade ederler. 

Burada eyalet içi uçuş gerçekleştiren havayolu şirketlerinin isimlerini vermek faydasız olacaktır çünkü önümüzdeki bir kaç yılda bir çoğu batacaktır. Virgin firması özellikle Melbourne-Sidney-Brisbane rotasına yoğunlaşmış ve biletlerinin en az yarısını 100$ ya da daha düşük fiyatlarla satmaktadır.

Qantas İç Hatları

Avustralya vatandaşı olmayan turistler Qantas Uluslararası uçuşlarının Avustralya içinde devam eden ve iç hat haline gelen kısımlarında iç hat tarifeleriyle uçabilirler. Uçaklar Avustralya'ya gelip yollarına kıta üstünde devam ederken bir sürü boş koltuk olduğundan turistlere bu indirimli uçuş imkanının verilmesi mantıklıdır.

Ama bu uçuşlar kıtaya göre ayarlanmamış olduklarından kalkış saatleri uygunsuz zamanlara denk gelebilir. Ayrıca uluslararası uçuşların iç hat kısımları normal iç hat uçuşlarından farklıdır. İlk olarak bu uçuşlar için Uluslararası Terminallere gitmeniz gerekir. Uluslararası uçuş formalitelerini geçireceğinizden çok erken bir giriş kontrolü yaşayacaksınız. Uluslararası yolcuların geçirdiği tüm kontrollere siz de gireceksiniz. Orada size iç hat yolcusu olduğunuzu belirten bir "D" çıkartması verilecek. Pasaport ve gümrük kontrolünden geçeceksiniz. Vardığınız yer gene bir uluslararası havaalanı olacak . Orada iç hat yolcuları ve mürettebat işaretlerinin gösterdiği ve gümrükten hızlı geçmenizi sağlayacak yolu takip ediniz. 

Uluslararası uçuşların iç hat kısımlarından yaralanacak olan yolcuların faydalanacağı indirimler %40'a kadar varırlar ama sadece ekonomi sınıfında uçarsanız geçerlidirler. Tüm haklarınız devam eder : uçuş zamanını değiştirebilir ya da biletinizi ücretinizi geri alarak iade edebilirsiniz. 

Rezervasyonsuz (Son Dakika ) Uçuşlar

Avustralya'da yerinizi ayırtmadan, uçmaktan vaz geçen yolcuların yerine %20 indirimli uçabilirsiniz. Bu yöntem ilk bakışta iyi gözükmektedir ama bazı handikapları vardır: Havaalanına çok erken gitmek zorundasınız ki son dakika masasına adınız erken yazdırabilin (şansınızı artırmak için). Eğer uçuşta yer açılması kesin gibiyse işlemleriniz hemen yaparlar ve biletinizi alırsınız ama bazen de uçuşa 10dk. kalana kadar stres içinde sonucu beklersiniz. Personel biletli yolcuları uçurmak için elinden geleni yapar, gene de açık yer varsa listeden şanslı son dakika yolcularının ismini okur. Eğer isminiz okunmazsa sonraki uçuşu bekleyebilir ya da paranızı geri alırsınız. Ansett ve Qantas arasında son dakika bilet değişimleri yapılabilir. Bu sebeple birinde yer bulamazsanız diğerini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu sistemde uçmaya başladığınızda gideceğiniz yere kadar aynı uçakla devam etmek zorundasınızdır.

Qantas ve Ansett 139$'a "Gizemli Uçuşlar" programına sahiptirler. Bu uçuşlarda satılmayan biletleri bir havuzda toplarlar ve sonra havayolu yetkilileri tarafından rotalar kar-zarar marjına göre hesaplanır. Siz de uçuşa bir gün kala uçuşların nerelere olduğunu öğrenirsiniz. İşinize yarıyorsa ala, ucuza gelmiş olur. Hiç işinize yaramayan rotalar olursa bileti geri verin.

Adventurair (PO Box 757, Maidenhead SL67XD; www.rideguide.com1fly.htm) şirketi çıkardığı The Ride Guide adlı bültende ucuz kargo uçakları, uçak postaları ve özel uçaklarla ilgili bilgiler vermektedir. Bunlardan birinde çok uygun fiyata koltuk bulabilirsiniz. 

Havaalanları 

Genellikle uluslararası terminal iç hat binasından ayrıdır ama pek uzağında değildir (genellikle 10 km dahilinde). Her eyalet bölümünde havaalanları arasında ve havaalanları ile şehir arasındaki ulaşım olanakları ile ilgili bilgi verilmiştir.

Sigara 

Tüm planlı iç hat uçuşlarında sigara içmek yasaktır. Yasağı ihlal edenlere (maksimum) 500$ ceza kesilir. Çartır uçuşlarında ve başbakanın özel jetinde uygulanmaz. 

Güvenlik 

Avustralya havayolları şirketleri güvenlik konusunda aşırı titizdirler. Bu yüzden bir çok detay canınızı sıksa dahi bu tutumlarının takdire şayan olduğunu kabul edin. Böylece son derece güvenli bir uçuşun rahatlığını yaşayın.

Bagajlar

Ekonomi sınıfı yolcuları ağırlığı 30 kiloyu geçmeyecek ve kontrol edilmiş bir adet bavul hakkına sahiptirler. Güvenlik için bagaj kurallarına kesinlikle uyun. Zaten yetkililer siz uymazsanız da sizi uyduracaklardır. Yanınızda 34,48,23 cm ebatlarında ve havaalanında satılan kutulara koyacağınız küçük çantalarınızı götürebilirsiniz. Kadınlar ise çantalarını yanlarında taşıyabilirler. Eğer esas bavulunuzu koltuk bölümüne sokmaya çalışırsanız uyarılırsınız, hatta bavula o anda el konulup gideceğiniz yere bir sonraki uçakla gönderilmesine bile seyirci kalabilirsiniz. Bir çok hava alanında eşyalarınızı 24 saat bırakabileceğiniz kilitli kasalar bulunur.