Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Haberleşme Sistemi

Haberleşme

Uluslararası arama kodu: [61]
Bazı şehir kodları: Adelaide (8), Brisbane (7), Canberra (62), Melbourne (3), Perth (9), Sydney (2) 

Yerel Aramalar

Avustralya dünya çapında telefon şebekesi konusunda en gelişmiş sistemlerden birine sahiptir ve ülkeyi ziyaret edenler haberleşme konusunda kesinlikle bir zorluk yaşamaz. Ülkede telefon veya faks numarası almak yaygın ağ yüzünden zor olduğu için, ülkedeki tüm arama sistemi değiştirilmiştir. 8 rakamlı telefon numaralarının önüne 2 haneli alan kodları eklenmiştir.

Şehirlerarası aramalar

Aramalar aynen Türkiye'deki gibidir. Tüm alan kodlarının sıfır ile başladığını unutmayın. Önce alan kodu olan sıfırı sonra ulaşmak istediğiniz kişinin telefonunu çevireceksiniz.

Uluslararası Aramalar

Uluslararası bir arama yapabilmek için 011+ülke kodu+alan kodu +numara şeklinde çevirme yapacaksınız.
Ekonomik ücret tarifesi Cumartesi-Pazartesi aralığında akşamüstü 6 ile sabah 8 arasında, hafta içi akşam 10 ile sabah 8 arasında geçerlidir.

Ankesörlü Telefonlar

Bu telefonlar kırmızı, sarı, yeşil veya mavi renktedir. Kırmızı telefonlar sadece yerel görüşmeler için kullanılır. Yeşil, sarı ve mavi telefonlar ise uluslararası veya ödemeli aramalar için kullanılır. Yerel aramın en düşük ücreti 30c'tir.

Uzaklık, Avustralyalılar için daima sinirlayici bir zorluk olmuştur. Dolayisiyla, son 50 yılın teknoloji ve iletişim alanına getirdiği değişikliklerin Avustralya üzerinde önemli bir etkişi vardır.

Avustralya, uzak topluluklarda yasayanlar da dahil ülkedeki tüm insanların esit bir şekilde telefon ve kontürlü telefonlara erişiminin olabilmesi için büyük çaplı yatırımlar yapmıştır. 

Avustralya'daki evlerin yaklaşık yüzde 98'inde telefon bulunmaktadır ve bununla birlikte her 100 kişiye düşen telefon hattı sayısı (51,4) artmaya devam etmektedir. Harici bir kablo sebekesi ve uydular sayesinde iş yerleri, Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa ile olduğu kadar kırsal ve bölgesel Avustralya ile de hızlı ve güvenilir bir iletişim kurabilmektedir. 

Cep telefonları sayısını gösteren son resmi rakamlar (Haziran 2000 itibarıyla) 8,19 milyon olmasına rağmen, kişisel cep telefonu kullanımının 2000 yılı sonu itibarıyla 10 milyonu geçmis olduğu düşünülmektedir - ki bu da Avustralya nüfusunun yarisindan biraz fazladır. 

Telekomünikasyon sanayii su anda Avustralya'nın en hızlı büyüyen ekonomik sektörlerinden biridir. 

Hükümet politikası, telekomünikasyon alt yapısı ve hizmetlerinin temininde açık pazar rekabetini arttırmayı amaçlamaktadır. Temmuz 1997'de yeni yasamanın yürürlüge girmesiyle bir çok önemli değişiklik meydana gelmiştir: su anda yaklaşık 70 lisansli yüklenici telekomünikasyon hizmeti vermektedir - bu da sadece 3 tane yüklenicinin olduğu 1997 yılının ortalarından bu yana çok önemli bir atilimdir. Fiyatlar düşmekte ve hizmetler artmaktadır. Daha yüksek bir üretkenlik kazanmaya ve müşteriyi daha ön planda tutmaya çalışarak, Avustralya, kamu telefon şırketini tam rekabete açmış ve yarı özellestirmiştir.