Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Günümüz Avustralyası

Avustralya, yetenekli işgücüne sahip güçlü ve rekabetçi bir ekonomisi olan istikrarlı ve demokratik bir toplumdur. 19 milyonu aşan nüfusu ile Avustralya bütün bir kıtayı yöneten tek ulus ve toprak alanı açısından da en büyük altıncı ulustur. Avustralya'nın farklı kültürlerden oluşan toplumunda Yerli halk ile 160'i aşkın ülkeden gelmiş göçmenler bulunmaktadır.

Avustralya'nın dış politikası, özellikle Asya Pasifik bölgesi üzerine odaklanmıştır fakat Avustralya küresel ekonomik, sosyal ve stratejik sorunlara çözüm üretilmesi sürecinde aktif bir rol oynamak amacıyla bu bölgenin ilerisiyle de ilgilenmektedir.

Avustralya, dünyanın en açık ve yenilikçi ekonomilerinden birine sahiptir ve Avustralya Hükümeti kendisini bu çizgiyi korumaya adamıştır. Geçtiğimiz on yılda gerçekleşen güçlü gelişime, düşük enflasyon ve faiz oranları ile sağlam bir üretim performansı eşlik etmektedir.

Yenilik üzerine Odaklanma

Şubat 2000'de, Ulusal Yenilik Zirvesi ile Avustralya'nın yenilik sistemi değerlendirilmiş ve ülkenin uluslararası rekabetini, ekonomik başarısini ve sosyal refahını daha da geliştirmek üzere planlar yapılmıştır.

Bu zirvenin bir sonucu da, büyük çaplı bir yenilik faaliyet planı olmuştur - ekonomik ve endüstriyel ilişkileri iyileştirip, yenilikçi tutumu geliştirecek yetenekleri destekleyerek ve araştırmalara mali destek sağlamak suretiyle yeni fikirler üretilmesine yardımcı olup bu fikirleri ticari başarıya çevirerek Avustralya'nın geleceğini sağlam temellere oturtmayı amaçlayan 2,9 milyon Dolar bütçeli beş yıllık bir strateji. Plan, elektronik ticareti (e-ticaret) teşvik ederek, araştırmalara ve kalkınma programlarına mali destek sağlayarak ve kamu sektörü araştırmalarını ticaretleştirerek Avustralyalı şırketlerin yeni teknolojiye erişimini arttırmaya yoğunlaşmıştır.

Ticaret yapmak için iyi bir yer

Avustralyanın iş gücü nispeten büyük ve yüksek seviyede eğitimlidir. Bir çok üst düzey yönetici ve teknik personel uluslararası ve Asya deneyimine sahiptir. Ortalama olarak, Avustralyalılar Japonya, Almanya ve Britanya Krallığı da dahil olmak üzere diğer bir çok ülkedeki yaşıtlarına göre ilk ve orta dereceli okullarda daha uzun yıllar harcamaktadır. Avustralya işgücünün %45'inden fazlası üniversite, ticaret ya da diploma sertifikasına sahiptir ve üçüncü derece enstitülerden diploması olan Avustralyalıların %30'unun da lisans üstü sertifikaları bulunmaktadır. Avustralya'nın güçlü bilim ve yenilik yetenekleri, uluslararası platformda saygıyla anılan önemli sayıda bilim ve teknoloji uzmanı yetiştirmiştir.

Küreselleşen bir ekonomide, dil yeteneği işgücü için oldukça önemli bir avantajdır. Avustralya İngilizce konuşan bir ülke olmasına rağmen, halkının 2,5 milyondan fazlası ikinci bir dil daha konuşmaktadır. Avustralya, hem Asyalı hem de Batili iş çevrelerinde çalışma kapasitesine sahip bir iş gücü sayesinde Batili iş kültürüne bir benzerlik göstermektedir - Asya dillerini konuşanların sayısı 800 000'in üzerindedir. Bu yeteneklerden ve Avustralya'nın ileri iletişim alt yapısından yararlanan 470 uluslararası şırket Asya Pasifik bölge müdürlüklerini; diğerleri ise Asya'daki müşterilerine hizmet sunmak üzere danışma merkezlerini Avustralya'da kurmuştur.

Yabancı şırketleri çeken dil yetenekleri ve diğer yetiler, kısmen, Avustralya'nın kozmopolit toplumunun bir sonucudur. Göçmenler, Avustralya toplumunun tüm yönlerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Planlı savaş sonrası göçün 50 yılı süresince Avustralya, 590 000'i aşkını insani yardım programları altında olmak üzere 5,7 milyon göçmenin gelişine ve nüfusun 7 milyondan 19 milyona yükselmesine tanıklık etmiştir.

Avustralya bağımsız bir ulus olarak 100. yılını kutluyor

Avustralya Halkı 1 Ocak 2001 tarihinde bağımsız bir ulus olarak 100 yılı kutladı. Tüm bir ulus olarak, Avustralyalılar geleceğe dönük olmakla birlikte ülkelerinin son yüz yıl içerisindeki başarılarını kutladı. 
Avustralya dünyanın en yaslı kıta kütlelerinden biridir ve yaklaşık 60 000 yılı aşkın bir süredir insanlara ev sahipliği etmektedir. İlk Avrupalı yerleşimcilerin gelişinden önce, kıtanın bir çok bölgesinde Aborijinler ve Torres Strait Ada halkı yasamaktaydı. Ancak, Avustralya'nın ilk Avrupalı yerleşim bölgesinin Büyük Britanya tarafından 26 Ocak 1788 tarihinde kurulmasıyla başlayan "modern" tarihi nispeten kısadır.

1 Ocak 1901 tarihinde, o zamanki altı İngiliz kolonisi (New South Wales, Queensland, Güney Avustralya, Tazmanya, Victoria ve Bati Avustralya) birleşik bir demokratik ulus kurmak amacıyla bir araya gelerek bir federasyon oluşturmuştur. Yeni federasyonda, her bir koloni kendi parlamentosu ve hükümeti olan birer Eyalet olmuştur. Avustralya Anayasası altında, savunma, dış ilişkiler ve ticari güçler de dahil olmak üzere özellikli belirli güçler Milletler Topluluğu'nun (federal) sorumluluğu olarak tanımlanırken, Eyaletler bunların dışında kalan eğitim, ulaşım, sağlık ve kanun koyma gibi alanlardaki diğer sorumluluklarını korumuştur.

Avustralya 1901'den beri, mutlak bağımsız bir ulus olarak kendi eşsiz kimliğini işlemektedir. 
Federasyonun yüz yılını vurgulamak için 2001 yılında gerçekleştirilen çeşitli anma törenleri ve faaliyetler, Avustralyalılara hayatin tüm patikalarından geçmişi yansıtabilme, demokrasileri için şükran hissetme, başarılarıyla gurur duyabilme ve geleceğe güvenle bakabilme fırsatını sunmuştur. Yılın kutlamaları, yeni bir yüz yıl ve yeni bir bin yılın başlangıcı ile ulus için yeni bir başlangıcı simgeleyen bir tören ile 1 Ocak şafağı Avustralya'nın kalbi olan Alice Springs'te başlatılmıştır.

Gene aynı gün, Bir Ulusun Yolculuğu Geçit Törenini izlemek için neredeyse 500 000 kişi Sidney sokaklarına dizilmiştir. Geçit töreni, 10 000 kişinin şehir sokaklarından geçerek Centennial Park'taki federasyon törenine doğru yürüdüğü 1901 yılı Büyük Açılış Töreni Alayı anısına düzenlenmiştir. Sidney'deki 2001 yılı geçit töreni, 6500 katılımcı ve 30 resmi tören arabasıyla şimdiye kadar Avustralya'da gerçekleştirilen en büyük geçit törenidir.

Mart ayında ulusun başkenti Canberra'da yeni Avustralya Ulusal Müzesi açılmış ve Mayıs ayında gerçekleştirilen bir haftalık kutlamalar sırasında ise Melbourne'de, ilk Milletler Topluluğu oturumunun yeniden kabulü sahnelenmiştir.

Yüz yıl anma takviminde, gerek büyük şehirlerde gerekse kırsal kesimde gerçekleşen toplam 2000'den fazla olay tanıtılmaktadır.

"Tüm zamanların en iyi Olimpiyat Oyunları"

2000 yılında, Sidney XXVII Olimpiyat Oyunlarına ve bunları takip eden Paralimpik Oyunlara ev sahipliği yaparken, Avustralya tüm dünyayı topraklarında ağırladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Juan Antonio Samarach'in "tüm zamanların en iyi Olimpiyat Oyunları" olarak tanımladığı yarışlara, 199 ülkeden 10 000'i aşkın atlet katıldi. Olimpiyat Oyunları süresince Avustralya'ya çeşitli uluslardan 110 000'in üzerinde ziyaretçi geldi. Çoğu dünya üzerindeki 3,7 milyon televizyon izleyicisiyle birlikte Oyunların muhteşem yapılış tarzını ve bu mucizevi olayın gerçekleşmesine katılan kişilerin mütevazı ve dostça tutumunu kendi gözleriyle gördü.

Avustralya, 47 000 gönüllü de dahil olmak üzere, onbinlerce Avustralyalının yeteneklerini kullanarak, Sidney 2000 Olimpiyat Oyunlarını organize etmekteki müteşebbis yeteneğini gözler önüne sermiştir. 
Olimpiyat Oyunlarının başarıyla yürütülmesi Avustralya'nın örgüt yeteneklerini, yenilikçiliğini, bilgi teknolojisi uzmanlığını ve dünya-kalitesindeki çevresel uygulamalarını göz önüne sermiştir. Sidney Oyunları, genel olarak Olimpiyat hareketi tarihindeki en çevre dostu oyunlar olarak kabul edilmekte ve Avustralya'yı yenilikçi çevre teknolojisi ve uygulamalarının tasarım ve aktarımında bir dünya lideri olarak öne çıkartmaktadır. Homebush Körfezindeki ana Olimpiyat Oyunları sahası, toksik bir çorak araziden dünyanın en çarpıcı spor faaliyetleri komplekslerinden birine dönüştürülmüştür.

"Yeşil Olimpiyat Oyunları", Avustralya ekonomisi için yılda $8,5 milyondan fazla gelir sağlayarak Avustralya'nın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri halıne gelmiş olan Avustralya çevre endüstrisinin yenilikçiliği, uzmanlığı ve kendini adaması sayesinde gerçekleştirilebilmiştir.

Sidney 2000 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlar, Olimpiyat tarihindeki en geniş çaplı telekomünikasyon şebekelerinden biri ile sunulmuştur. Şebeke, 35 yarış sahasından fazlasını, üç Olimpiyat köyünü, Uluslararası Haber Merkezini, Ana Basın Merkezini, Teknoloji Kumanda Merkezini ve düzinelerce çalışma sahasıni birbirine bağlamıştır. Teknik istatistikler şöyledir:

• 4800 kilometre uzunluğunda optik fiber 
• Olimpik tesisler ile Uluslararası Haber Merkezi arasında 280 video bağlantı hattı ve 3200 ses bağlantı hattı ve basın ile resmi görevliler için 5000'in üzerinde cep telefonu. 
• Spor yarışlarının olduğu ve olmadığı tesislerde takriben 30 000 yeni telefon hattı 
• telekomünikasyonu 11 uydu üzerinden yürüten çok fazla sayıda yer istasyonu.

Nispeten az olan nüfusuna rağmen Avustralya, araba yarışından golfe ve kriketten rugby'e uzanan bir çok spor dalında dünya şampiyonlarına sahip bir ülkedir. Avustralya'nın uluslararası spordaki başarısi Sidney 2000 Olimpiyat Oyunlarında ve Paralimpik Oyunlarda ikna edici biçimde sergilenmiştir. Olimpiyat Oyunları genelinde Avustralya yarışmaları toplam 58 madalya ile dördüncü olarak ve Paralimpik Oyunlar genelinde de toplam 149 madalya ile birinci olarak tamamlamıştır.