Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Para ve Finans Dünyası

BANKALAR

Avustralya'nın dört büyük bankası vardır: ANZ, National Australian Bank, Westpac ve 1800 şubesi olan Commonwealth Bank. Bir çok küçük banka, mevduat ve kredi kuruluşları da bulunmaktadır. Finansal düzenlemelerin ardından Barclay's ve Citibank gibi yabancı kurumlar da Avustralya'ya gelmişlerdir.

Döviz İşlemleri 

Seyahat çekleri nakitten daha yüksek ve avantajlı döviz kurlarından bozdurulabilir. Ama komisyon oranları kurumdan kuruma değişir. Örneğin IDT bankası işlem başına 7$ alırken diğerleri tüm çek için bir kereliğine komisyon alırlar. American Express ya da Thomas Cook seyahat çekleriniz varsa bunları kuruluşların kendi şubelerinde bozdurursanız sadece 20 sent pul resmi ödersiniz.

Bankalar genelde Pazartesiden Cumaya sabah 9,30 öğleden sonra 15.30 ya da 16.00 'a kadar açıktır. Cumaları daha geç açıp 17.00'da kaparlar. Şehir merkezindeki bazı bankalar sabah 8.00'dan akşamüstü 18.00'a kadar çalışırlar. Cumaları da 20.00'a kadar açık kalırlar. Taşrada bankalar seyrektir ve haftada sadece bir ya da iki gün açılıp seyahat çekleri için yüksek komisyon alırlar.

Uluslararası havaalanları dışında, bankalar kapalıyken seyahat çekelerini ya da dövizinizi bozdurmanız gayet zordur. Seyahat acenteleri ya da lüks oteller düşük kurdan size yardımcı olabilirler. Küçük şehir bankaları size yardım etmezse ATM 'den ya da kredi kartınızdan faydalanmayı deneyin. Ama en iyisi Avustralya'da bir banka hesabı açtırmak olacaktır.

Banka Hesabı Açtırmak

Avustralya'da hesap açtırmak çok kolay ve hızlıdır. Tek ihtiyacınız Avustralya içinde bir mektup adresidir. Bir kaç dolar yatırarak hemen bir hesap açtırabilirsiniz. Bir çok turist için pasaport anlamına gelen bir kimliğe de ihtiyacınız vardır. Avustralya'da çek fazla kullanılmadığından çek hesabı açtırmak akıl karı değildir. En iyisi faizli mevduat hesabı açtırıp bir hesap defteri ya da hesap tanımlama kartı almaktır. 

Avustralya'da banka hesabı açtırmanın olumsuz yanlarından biri eyalet ve federal vergilerin transfer işlemlerine uygulanmasıdır. Değişen rakamlarda neyin nereye kesildiğini izlemeyi zorlaştırır; en iyisi her işlem için 10 ya da 20 sentlik kesinti emri vermektir. 

Bankaların işlemlere uyguladığı ücretler genellikle yüksektir, 500$'dan daha az işlemlere dahi eyalet vergisine ek olarak 2 ya da 3 $ banka ücreti alınır. Kendi hesabınızdan elden para çekerken ücret kesilir ama ATMler arası transfer işlemleri çoğunluk ücretsizdir. Eğer çok prestijli ve tanınan bir müşteri değilseniz kredi almanız zordur ama gene de denemekten bir zarar gelmez. Ayrıca kredi kartı için de baş vurabilirisiniz ama bunun için de çalıştığınızı belgelemelisiniz.

ATM

Avustralya ATM'lerinden uluslararası her tür işlemleri yapabilir, hatta elektrik faturanızı bile ödeyebilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz dört ana banka ATM ağları için markalar almışlardır. ANZ: Night&Day, Commonwealth: Autobank, National Australian Bank: Flexiteller, ve Westpac: Handybank isimli ATM servislerine sahiptirler.

Başka bir bankanın ATM'sini kullandığınızda 1,25$ fark ödersiniz. Ayrıca ATM kartınızla gerekli donanımı (Avustralya'da EFTPOS donanımı olarak geçer) olan bir çok dükkan ve satış merkezinden alışveriş edebilirsiniz. 

Kredi Kartları

Avustralyalılar kredi kartı kullanma konusunda iddialıdırlar. Toplam 2,5 Milyon $ kredi kartı borcuna sahiptirler. Bu adam başı 150$ gibi bir tutar ifade etmektedir. Bir çok mağaza çek kabul etmez ama kredi kartına hayır diyeni çıkmaz. Mastercard ve Visa onaylı bir kat kullanıyorsanız probleminiz yoktur. Bir çok yerde geçerlilik ve ödeme kontrolü yapılır. Bazı yerlerde makineyi önünüze koyup sizin slip çekmenizi beklerler.

Kredi karınızla bankodan da para çekebilirsiniz.Hiç bir formalite yoktur hatta pasaportunuzu göstermenizi bile istemeyebilirler.

BAHŞİŞ

Turistler bir çok zaman kendilerini bahşiş kararsızlığı içinde bulurlar. Restoran personeli kanun gereği iyi bir yevmiye ve mesai fazlası almaktadır. Taksi şoförlüğü gibi garantili bir ücreti olmayan işlerde dahi bahşiş talep edilmez. Bazı turist rehberleri epey pahalı restoranlarda %10 bahşiş bırakılmasını tavsiye ederler ama genelde bu Amerikalı ve Japon zenginleri için geçerlidir. Zaten bu tür yerlere bahşiş vermektense ölmeyi tercih edecek bir millet olan Avustralyalılar da gittiği için gönül rahatlığıyla bahşiş bırakmadan kalkabilirsiniz. Bazen bir taksicinin 4,75$'ı 5'e yuvarlaması canınızı sıksa da 10,15$'ı 10,00 'a yuvarladığını görünce rahatlarsınız.

ACİL NAKİT PARA !

bir çok sebep yüzünden "boracic" (parasız, zil) kalabilirsiniz: bankalar kapalıdır, Türkiye'den beklediğiniz havale gelmez, cüzdanınız güney Pasifiğe düşer vb.. Cebinizde en azından 5$ kalmışsa kumar oynayıp bunu 1000$ yapabilirsiniz. Kumarda bu beş doları da kaptırırsanız uçak biletinizi geri verip nakit yapabilirsiniz. Böylece para gelene ya da bir iş bulana kadar idare edersiniz. Bunlardan sonuç alamazsanız en iyisi bir Türk Konsolosluğuna koşup ağlamaya başlamaktır.

Para Transferi

Bankanızla (telefon, faks, telgraf ya da e-posta) temasa geçip para göndermesini istersiniz. Bunun gerçekleşmesi için bulunduğunuz yerde bir banka olması gereklidir.Eğer Kuzey Bölgesinin ya da Tazmanya'nın derinliklerindeyseniz paranın büyük şehirlerdeki bir şubeye gelmesi için 48 saat gerekebilir. eğer arada bir hafta sonu ya da resmi tatil varsa bir haftaya kadar bekleyebilirsiniz. Aynı yöntemle ama cirolu bir çek kullanarak siz de Avustralya dışına para gönderebilirsiniz. Her gönderi için 15-20 Pound ücret ödersiniz.

Finansal durumunun berbatlığı hakkında yeterince iyi bir sebebi olan İngiliz ve Amerikalı turistlerin hikayelerini mahsur kaldıkları yerdeki yerel gazeteye anlattıklarını ve etraftan onlara yardım yağdığını gördüm. Ama bir Türk olarak bu yöntem size ne kadar yarar bilemem. "İş" başlıklı bölümde acil nakit akışları için başka çözümlerden de bahsedeceğim.

Sonuçta her açıdan çaresiz kalırsanız konsolosluk sizi bir uçağa bindirip Türkiye'ye gönderir. 

2000 yilinda, Avusturalya ihracat hacmi %25'ten toplam 143 milyar Dolar degerine yükselerek, Avusturalya'nin son 21 yilda gördügü en iyi büyüme oranina ulasmistir. Avusturalya 2000 yilinda ticaret açıgini yarisindan fazlasini kapatarak bu açıgi 16,6 milyar Dolardan 7,3 milyar dolara indirmistir. 

Avusturalya'nin ihracat yapisi son 10 yil içerisinde bir hayli degismistir. Baslica satis ürünlerindeki ticaret güçlü oldugu halde, yeni hizmetlere ve gelistirilmis imalat ihraç piyasalarina gereksinim oldugu ortaya çikmistir. 

2000 yilinda satilan ihraç mallari 110 milyar dolar üzerinden degerlendirilmistir. Avusturalya'nin hizmet ihraci toplam 32 milyar dolara ulasmistir. Mal ve hizmet ihraci, 1990'dan beri yillik olarak ortalama yüzde 8 oraninda büyüme kaydetmekteydi. Artik bu rakam, 1990 yilindaki yaklasik yüzde 16'lik orana göre, gayri safi kalkınma ürününün (GDP) yüzde 22'sini olusturmaktadır. 

Japonya, 2000 yilinda satisa sunulan toplam ihraç mallarinin yüzde 20'sini satin alarak, Avusturalya'nin en büyük tek ihracat piyasasi olma özelligini korumustur. Amerika Birlesik Devletleri yüzde 10, Kore yüzde 8 ve Yeni Zellanda yüzde 6'lik dilimleri kapsamistir. Çin, Singapur, Taiwan, Ingiltere, Hong Kong ve Endonezya da önemli ihracat piyasalarindandir. Dogu Asya'ya yapilan ihracat 2000 yilinda yüzde 30 oraninda büyümüs ve gene ayni yil Orta Dogu'ya yapilan ihracat yüzde 38'e ulasmistir. 

Avusturalya'nin ithalati daima imalatin etkisi altinda olmustur. 2000 yilinda, Avusturalya ithal mallarinin yüzde 84'ünü imal edilen mallar olusturmustur.