Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Eğitim Sistemi

Avustralya, katılım oranları ve orta dereceli okul mezuniyet oranları dünyanın en yüksek değerleri arasında yer alan iyi gelismis bir eğitim sistemine sahiptir. Avustralya hükümeti, her seviyede, sosyal ve ekonomik değişikliklerden kaynaklanan konuları ele almak için sürekli olarak eğitim ve ögretimi incelemekte ve düzenlemektetir. Bir çok durumda, Avustralya modelleri uluslararası ilgiyi üzerinde toplamakta ve Avustralya eğitim programlarının kalkındirilması için çok sayıdaki deniz aşırı ülkeyle işbirliği yapmaktadır. 

Anaokul ve okul eğitimi

Anaokul ve okul eğitimi, Eyaletler ve Bölgelere göre değişen ufak bir kaç farklilik disinda tüm Avustralya'da benzer bir yapiya sahiptir. Anaokul eğitimi genel olarak bir yıl sürmektedir ve zorunlu değildir. Okul eğitimi ise Queensland ve Bati Avustralya'da bazı değişiklikler göstermekle birlikte onüç yıl sürmektedir. 

Hazirlik sinifi, ilk öğretim ve orta dereceli öğretim olarak ayrilmiştir. Hazirlik sinifi, zorunlu değildir fakat neredeyse herkes bu sinifa katılmaktadır. Okul eğitimi, Tazmanya dışındaki bölgelerde 15 yasina kadar zorunludur; Tazmanya'da bu yas siniri 16'dir. 

Agustos 2000'de, Avustralya nüfusu 19 milyona ulasmisken, ülkede 9595 adet okul olduğu tahmin edilmekteydi. Bunların 6961'i (yüzde 73'ü), devlet okuluydu ve 2634'ü ise (yüzde 27'si) devlete bağlı olmayan okullardi. 

Ülke genelinde, ortaokul öğrencilerinin devamlilik oranı 7/8 okul yıllarından 12. okul yılına kadar 2000 yılında yüzde 72,3'ken, bu rakam 10. okul yılı ile 12. okul yılı arasında 1999 yılındakiyle aynı, yani yüzde 74,4 idi. 

Üçüncü derece eğitim

Üçüncü derece eğitim programlarını iki ana türe ayirabiliriz; meslek eğitim ve öğretim (VET) sektörü içindeki enstitü ve sanayiler tarafindan verilenler ve esas olarak üniversiteler ve diğer yüksek eğitim kurumlarınca verilen yüksek eğitim programları. VET yeterlilige dayalıdir ve Ulusal Eğitim Çerçevesi (NTF) altında çok çeşitli bir çok program imkanı sunmaktadır. Yüksek eğitim ise Üniversite lisansi ve lisansüstü bir çok dereceye basamak hazırlayan programlar sunmaktadır. Ayrıca, üniversiteler de daha kısa bazı lisans programları sunmaktadır. 

Avustralya'nın meslek eğitim ve ögretimindeki ilerleyici gelişim, Örneğin sanayiye dayalı eğitim paketleri ve ulusal kabul gören kapsam, uluslararası platformda kayda değer bir ilgi görmektedir. 

Yüksek eğitimde mükkemmeliyet

Avustralya üniversiteleri, uzun zamandır öğretim ve araştırmadaki mükemmellikleriyle uluslararası bir üne kavusmustur. Avustralya üniversitelerindeki akademik personel, uluslararası bir tabana göre seçilir. Avustralya'da Halk (ya da federal) Hükümetinden belirli bir düzeyde fon alan 38 üniversitenin de dahil olduğu 42 yüksek eğitim kurumu vardır. Bunların yanı sıra, tamamen özel kaynakların mali destek sağladiği bir üniversite ve yüksek eğitim kursları sunan başka bir dizi özel fonlu kurum (teoloji kolejleri gibi) bulunmaktadır. 2001 yılında, Halk hükümetinin yüksek eğitim harcaması 5,8 milyar doları aşmıştır. 

Avustralya üniversiteleri, bireysel araştırma işbirliğinden diğer ülkelerdeki üniversitelerle adi ortakliklara kadar dağilan geniş faaliyet yelpazeleri çerçevesinde güçlü uluslararası bağlantılara sahiptir. Avustralya özellikle Asya Pasifik bölgesindeki komsularıyla güçlü bir eğitim ilişkişi geliştirmeye çalışmaktadır.