Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Doğal Yaşam

Avustralya coğrafyasını ne kadar az tanırsanız tanıyın kıtanın doğal yaşamı hakkında mutlaka bir iki şey duymuşsunuzdur. Bir kıta olarak Avustralya çok çok uzun bir süredir bir ada olarak var olduğundan evrimleşen hayvan ve bitki türleri dünyanın geri kalan kısmından çok farklı olarak ortaya çıkmışlardır. Keseli hayvanlar örneğin Güney Afrika'daki bir tür dışında tamamen Avustralya'ya özgüdürler. Koalalar, kangurular, wombatlar ve diğer tüm keseliler ülkenin çeşitli yerlerindeki milli parklarda görülebilirler. 

Şehirlerden yeteri kadar uzaklaştığınızda, özellikle şafakta ya da geceleri, kanguruları ağaçların arasında saklanırken ya da yoldan karşıya geçemeye çalışırken görebilirsiniz. Ne yazık ki yol kıyısında ölü yatan kangurular da göreceksiniz. Motorlu araçlarbir çok kanguruyu öldürse de bunların sayısı o kadar kalabalıktır ki çiftçiler otlanma açısından koyunların rakibi olarak gördükleri kanguruları sistemli bir şekilde avlamaktadırlar. Rahatsız edilmediği halde insanlara saldıran kanguru vakası bir ya da ikiyi aşmaz, ekseriyası çok utangaçtır ve yiyecek verseniz bile yanınıza gelmezler.

Ama devekuşları, wombatlar, martılar gibi bir çok diğer Avustralya sakini sizle beraber piknik yapmayı isteyecektir. Kesinlikle göremeyeceğiniz bir hayvan ise ornitorinktir. Bu hayvan yumurtlayan bir memelidir ve Avustralya'nın en popüler sembollerinden biri olduğu Sidney 2000 Olimpiyatlarının maskotu olmasından bellidir. Ama yaşam alanlarının daralmasından dolayı sayıları hızla düşmektedir. 

Koalas 

Koalaları göremezsiniz çünkü sayıları son derece azdır. Yirminci yüzyılın ilk yarısında iki milyon koala derisi ihracı söz konusu olduğuna göre bu durumdan insanoğlu sorumludur. Şimdi ise bir koala öldürmenin cezası 3,000$'dır. Günümüzde koala nüfusunu tehdit eden iki faktörden biri motorlu araçlar, diğeri ise chlamydia denen ve çiftleşme esnasında bulaşan bir hayvan hastalığıdır. Koala sözcüğü Aborjin kökenlidir ve " su içmeyen" anlamı taşır. Bu tanım da tam koalalara yakışır. Bir çok insan onları ayı zanneder ama değildirler. Koalalar ömürlerini bir okaliptüs ağacının dalları arasında yaprak yiyerek geçirmekten hoşlanırlar. Onları görebileceğiniz yerlerden biri 2000 tanesinin vahşi ortamda yaşamını sürdürdüğü Queensland Magnetic Island'dır. Göreceğinizden emin olmak istiyorsanız bir hayvanat bahçesine , vahşi yaşam koruma bölgesine ya da koala rehabilitasyon merkezine gidin. Hayvanat bahçelerinde koalaları elle sevmek artık yasaklanmıştır çünkü araştırmalar bunun hayvanları strese soktuğunu göstermiştir. 

Kookaburralar (Gülen Hayvan) 

Gülen hayvanların ( bunlardaki bulaşıcı hastalıklar koalalarınkinin tersine insanlara geçebilir) sıra dışı kahkahaları taşrada olduğu kadar şehirlerde de duyulabilir. Hatta bu hayvanlara iç bölge çiftçisinin horozları denmektedir. Sürü halinde yaşarlar ve koro halinde oynadıkları soru cevap oyunlarını dinlemek çok ilginç bir tecrübe olacaktır. Daha bir çok kuş türü bulunmaktadır ve hepsi de ilginç özellikleriyle sizi büyüleyeceklerdir. Çığlıkçı kuşların bülbüllere olan üstünlüğünü Avustralya'da kulaklarınızla duyabilirsiniz. Avustralya Kraliyet Kuş bilimciler Derneği kuş tanıma kursları düzenlemektedir.

Dingolar

Avustralya'nın tüm vahşi hayvanları hoş değildir. Dingolar kampınıza gelirlerse tehlikeli olabilecek uluyan vahşi köpeklerdir. Ayrıca besi hayvanlarına da tehdit oluştururlar. Bir Dingo Çiti, Queensland, NSW ve Güney ve Batı Avustralya boyunca 8,000 km uzanarak devam etmektedir. Bu çitler doğuda kalan koyunları diğer taraftaki dingolardan korumak için mecburidirler.

Krokodiller (timsahlar) ciddiye alınmalıdır. Bulundukları yerler işaretli ve bellidir ve buralarda yüzmezseniz onlardan uzak kalırsınız ( ara sıra işaretsiz su birikintilerine geldiklerini de unutmayın). Son 100 yılda gerçekleşen vwe ölümle sonuçlanan 24 krokodil saldırısının 8'i son bir kaç yılda olmuştur. Bu artış krokodillerin saldırganlaştığını değil giderek daha çok turistin krokodillerin yaşam alanlarına girmeye başladığını göstermektedir. Krokodillere yaklaşan insanları yasal olarak engelleyip ölü sayısını düşürmek için bir yasa çıkarılması çalışmaları devam etmektedir. 

MİLLİ PARKLAR

Geçen yüzyıl içinde neredeyse 500 alan devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Milli parklar çöllerden bataklıklara kadar bütün yaşam alanlarını kapsarlar. Milli parklar ile ilgili bilgi için bölgelerin anlatıldığı bölümlerdeki Milli Parklar ve Doğal Yaşam Hizmetleri adresleriyle temasa geçin.

Park kuralları ciddiyetle uygulanır. Belli dönemlerde ateş yakılamaz, evcil hayvanlar parklara sokulamaz, çöp atılamaz. Aborjin yerleşim bölgeleri genellikle fauna ve flora ile iç içedir. Bazı parklara küçük bir ücret ödenerek girilir. Milli Parklarda kamp yapmak genellikle serbesttir. Ateş yakma yasağının olmadığı dönemlerde ateş yakmanız için hazırlanmış odunlar bulunur.