Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Yabancı Öğrenciler

Farklı ülkelerden gelen öğrenciler

Avustralya üniversitelerine, kurumlarına, kolejlerine ve okullarına her yıl gittikçe artan sayıda yabancı öğrenci kabul etmektedir. Bu öğrencilerin çoğu İngilizce eğitimini, ya diğer çalışmalardan ayri olarak ya da diğer çalışmalara hazırlik olarak Avustralya'da almaktadır.

Avustralya, İngilizce konuşan ülkeler arasında Birleşik Devletler ve İngiltere'den sonra yabancı öğrencilerin en çok geldiği üçüncü ülkedir.

Yabancı öğrenciler Avustralya'nın eğitim ve ögretimdeki mükkemmelliğinden, dünyadaki en kaliteli uygulamalara ve mali teminatlara sahip olmasından, ulusal niteliklerinden ve teknolojik açıdangelismis, emniyetli ve çok kütlürlü toplumundan etkilenmektedirler.

Avustralya'nın sahip olduğu dünyanın en iyi uygulama teminatları, Avustralya'da öğrenci vizesi ile kalan kişilere yönelik kalite ve mali standartları içeren ulusal yasamalara dayanmaktadır. Ayrıca, son zamanlarda daha da güçlendirilmis Denizaşırı Ülkelerden Gelen öğrenciler için Eğitim Hizmetleri Karari 2000 çerçevesinde toplanmis kanunlar, uluslararası öğrencilere açık olan her bir kursun ve kurumun öğrenci vizesi üzerinde belirtilmesini gerektirmektedir. 
2000 yılında 80 ülkeden tahminen 180 000 öğrenci Avustralya kurumlarında eğitim görmüştür. 150 000 civarında öğrenci, öğrenci vizesi ile Avustralya'da okumus, 30 000 öğrenci ise Avustralya dışındaki Avustralya'ya ait kurslara katılmiştir. Bu öğrencilerin yüzde 75'inden fazlası yüksek eğitim ile mesleki eğitim ve öğretim sektörlerinde kurs görmüştür. En çok ilgi gören çalışma sahaları isletme, yönetim ve ekonomi olmuştur.

Ayrıca, yabancı öğrenciler Avustralya'da kaldikları süre boyunca part-time çalışma izni alabilir.

Avustralya Hükümeti'nin resmi internet sitesinde (studyinaustralia.gov.au) Avustralya'da okuma koşullarıyla ilgili geniş kapsamlı bilgi verilmekte ve Avustralya'da okumak için öğrenci vizesi almaya çalışan yabancı öğrencilerin katılabileceği tüm kurs ve kurumları kapsayan bir arama motoru da bulunmaktadır. Ayrıca, sitenin belli basli dillere çevrilmis versiyonlarına bağlantılar ve kendi bölgenizde nasıl temas kuracağınıza ilişkin ayrintilar verilmektedir. Avustralya Hükümeti, bu internet sitesinde seçilen bölgelerdeki temas ayrintilarıyla birlikte Avustralya Eğitim Merkezlerinin tam bir listesini tutmaktadır.