Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Çevre ve Doğa

Avustralya başka hiçbir yere benzemeyen bir karadır. Benzersiz hayvanları, bitkileri ve manzarası, büyük ve yavas bir jeolojik sürecin eseridir. Avustralya'daki canlı türlerinin sayısının bir milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir - ve bunların çoğu sadece Avustralya'ya mahsus türlerdir.

Yaklasik 55 ila 10 milyon yıl önce, Avustralya'nın yasli, kalın ve aşırı düz olan kıtasal toprak parçasi Antartıka'dan koparak ekvatora doğru sürüklenmiştir. Bu yolculuk Avustralya'daki yaşam biçimlerini dünyanın diğer kismindakilerden ayirmis ve önlerine çok farklı mücadeleler koymustur. 

Yaşam biçimlerinin çeşitliliği

Tipik Avustralya arazi yapısı çok eskidir. Avustralya'nın farklı toprak tiplerinde ve marjinal iklim koşullarında yetismekte uzmanlasmis, yan yana büyüyen farklı bitki toplulukları "yaması", yeni hayvan türlerinin ortaya çikmasına ayakta kalmasına olanak sağlamıştır. 

Bulunan fosiller, Avustralya'da bir zamanlar etene memelilerin olduğunu ancak hayatta kalamadiklarını göstermektedir. 

Zor zamanların üstesinden gelebilme gereksinimi, daha düşük metabolizma oranlarına sahip hayvanların - sürüngenler ve keseliler - ayakta kalmasına izin vermiştir. Halen 100'ü aşkın keseli türü bulunmaktadır ve bu türler su anda doğal ortamlarında üremelerine izin verilecek şekilde ve çeşitli siğinaklarda koruma altına alınmiştir. 

Avustralya'ya özgü 60'in üstünde farklı kanguru türü ve yakın akrabaları -vallabi, valaru, pademelonlar, agaç-kanguruları ve orman vallabileri - vardır. Kanguru türlerinin boyları ve agirlikları, 0,5 kilogramdan (1,1 pound) 90 kilograma (200 pound) değişmektedir. 

Kualaları milli parklarda ve güney sahili boyunca uzanan ormanlarda görmek mümkündür. Vahsi yaşam korunakları ziyaretçilerin bu canliları yakından gözlemlemesini sağlamakta, ve bazı hayvanat bahçeleri de ziyaretçilerin tesislere girmesine bile izin vermektedir. Vombat, büyük, otçul ve tünel kazan keseli bir hayvandır. Özellikle geceleri dolasan vombatlar 15 milyon yıldan beri Avustralya'da yasamaktadır ve kıtanın bir çok yerinde görülebilirler. Tazmanya Canavari, etobur bir keseli, artık sadece Tazmanya'nin vahsi bölgelerinde bulunan son derece etkileyici bir hayvandır. 

Avusturalya, keselileri olduğu kadar, eşsiz bir başka hayvan grubunu da barındirmaktadır, monotremler - çoğunlukla "yasayan fosiller" olarak adlandırilan yumurtlayan bir memeli türü. Bunların belki de en özel olani ornitorenktir - nehirde yasayan, ördek gagali, tüylü, su samuruna benzer bir gövdesi ve perdeli ayakları olan bir hayvan. 

Bu grubun bir başka temsilcisi de echidna ya da diğer adiyla dikenli karinca yiyendir. 

Avustralya'da, gicirtiya benzer sesler çikartan küçük kertenkelelerden (gecko) muhtesem diken-boyunlu kertenkelelere ve çok hızlı hareket eden ve boyları 2 metreyi bulan iguanalara kadar değişen, 250 farklı kertenkele türü vardır.

Avustralya'da, 350'si dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan yaklaşık 750'den fazla kus türü olduğu kaydedilmiştir. Bunların arasında eşsiz gülüsüyle kookaburra; parlak tüylü gökküsagi loriket türü gibi sıradışı bir çeşitlilige sahip papagan türleri; ve güney doğu kıyı sularında yasayan minik peri penguenleri yer alır.. 

Avustralya'da dünyanın başka bir yerinde olduğundan çok daha fazla çiçek açan yöresel bitki vardır. çoğunlukla bodur agaçlar; bunlar merak uyandırici biçimleri ve bahar ve yaz aylarında açan çiçeklerinin göz alici renkleriyle sonsuz bir çeşitlilik sergilemektedir. En kiraç alanlarda bile, yagmurun ardından hiç solmayan çiçeklerden oluşan koca bir örtü, çöle canlı bir yaşam vermektedir. 

Doğal mirasın korunması

Avustralya, ekosistemleri istisnai bir çeşitlilik ve bolluk gösteren 12 "mega-çeşitlilige sahip" ülkeden birisidir. Biyolojik çeşitliliğin potansiyel kaybi günümüzde Avustralya'nın en büyük çevresel mücadeleleşini oluşturmaktadır. Ormancılık, yol yapimi, böcek zehirlerinin ve zararli otların kullanılması ve insan nüfusunun düzenli olarak artması gibi etkenlerin hepsi, kıtanın ekosistemlerini tehdit etmektedir. 

Avustralya hükümetleri, iş çevreleri, özel ilgi grupları - Yerli halklar ile özel toprak sahipleri de dahil - ve toplum bir bütün olarak bu zorlukların üstesinden gelinebilmesi için gösterilen ulusal çabayi sürdürmektedir. 1990'li yılların basından beri, ekosistem tabanlı bölgesel planlama programları geliştirilmektedir.Bu çalışma, biyolojik çeşitliliğin korunabilmesi için site alanları oluşturulurken tüm ekosistemlerin dikkate alınmasını sağlamayi amaçlamaktadır. 

Son yıllarda, yerel hayvanlar için yasama alanı oluşturma çalışmalarında geleneksel yöntemlerin kullanılmasına daha çok özen gösterilmiştir. 
Haziran 2000'de, Avustralya Hükümeti Çevre Koruma ve Biyolojik çeşitliliğin Muhafaza Edilmesi Hükmü'nü yürürlüge koymustur. Bu hüküm, federal hükümetinin, tehlike altındaki türler ve ekolojik topluluklar gibi ulusal çevre konularına dahil olmasını sağlamıştır. 

Ulusal Yedek Kaynaklar Sisetmi, biyolojik çeşitliliğin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sistem korunması gereken ekolojik alanları belirleyer ve bunları ilerisi için koruma altına alır. Koruma altında bulunan alan, (su anda Avustralya topraklarının yaklaşık yüzde 8'ini oluşturmaktadır) hızla büyümüs ve bir çok bölge milli park kapsamına alınmiştir. Bunların yanı sıra, açık alaların - su anda koruma altına alınmamış olan ama alınması gereken alanlar - belirlemesi ve biyo-çeşitliliği koruma projelerine ayrılan fonlara öncelik verilmesine yardımcı olması amacıyla özel bir komite kurulmuştur. 

Dünya Mirası 

Aralik 2000 itibarıyla, Dünya Mirası Listesinde, 14 Avustralya mülkü yer almıştı. 

• Great Barrier Reef, Tazmanya Kirları, Queensland'in Islak Tropikal Alanları ve Köpekbalığı Körfezi doğal miras sinifindaki dört Dünya Mirası ölçütüne de uymaktadır. 
• Kakadu Milli Parki, Uluru-Kata Tjuta Milli Parki, Willandra Göller Bölgesi ve Tazmanya Kirları hem doğal hem de kültürel ölçütler listesinde yer almaktadır. 
• Avustralya Memeli Fosiller Site Alanları (Naracoorte / Riversleigh), Lord Howe Takim Adaları, Avustralya'nın Merkez Güneyindeki Yagmur Ormani Koruma Alanları, Fraser Adası, Macquarie Adası, Heard ve McDonald Adaları, ve Greater Blue Mountains Bölgesi doğal miras olarak Dünya Mirası ölçütleri listesinde yer almaktadır. 

Avustralya'nın çevresel konulara duyduğu içten ilgi gerçek ve etkilidir. Sehirler geri dönüşüm iyi bir sisteme oturtulmus ve evlerin faydalanılamayan artıklarının oranı azaltılmıştır. Nehir sistemlerindeki yosun oluşumu ve sulama yapılan topraklarda artan tuzluluk oranı nedeniyle yaşanan sorunlar, tarımın sürdürülebilirliğine yönelik bir takım tartışmalar doğurmustur. Sahil kesimlerindeki gelişme ise çevresel değerlerin kaybına ilişkin endişeleri ortaya çıkartmıştır.