Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Canberra

Canberra'nın Nüfusu : 280,000  ACT'nin Nüfusu : 300,000

Canberra hakkında turistlerde otomatik bir rahatsızlık duygusu uyanır, diğer Avustralyalılar sizi oraya gitmemeniz için uyarırlar ve Canberralılar da toplu bir şekilde şehirlerini savunurlar. Canberra için söylenmiş olan "yaşamak için güzel ama ziyaret etmek için kötü bir yer" şeklindeki deyiş artık geçerli değildir diyenler de vardır. Parlak gökyüzünü ve etrafta dolaşan mutlu insanları gördüğünüzde yabancı olduğunuzu unutabilirsiniz. Sidney ve Melbourne'dekiler kadar çok restorana rastlamazsınız ama bu büyüklükte bir şehir için son derece kaliteli ve seçkin hizmet sunarlar. Bir çok insan Canberra'ya gitmemeleri için verilen tavsiyeleri tutmadığına memnun olur.

Canberra'nın yerleşimi ve şehir planı hakkında kimse tek bir laf edemez. Şehrin merkezindeki insan yapısı büyük göle, 1911'deki yenilikçi projeleriyle Canberra'yı planlama hakkını kazanan Amerikalı mimar Walter Burley'in adı verilmiştir. Canberralı olabilmek için şehrin gölden önceki (1963'ten önceki) halini hatırlayabilmek gerektiği (siz ya da anne babanız) konusunda bir genel kanı vardır. Burley'in planları tüm yirminci yüzyıl boyunca yavaş ama sürekli bir şekilde uygulamaya konulmuştur, hatta bu süreç hala devam etmektedir. Şehir planlamacılığı ile ilgili herkes Canberra'yı ziyaret etmeli ve Brasilia, Milton, Keynes, Chandigarh ve Le Corbusier'in planladığı Northern India ile kıyaslamalıdır. 

Canberra'nın merkezi federal hükümet merkezidir. Canberra federal hükümet merkezinin kurulacağı şehir olarak seçilirken Sidney ve Melbourne gibi rakiplerini elemiştir. Sidney ve Melbourne'in ortalarında bir yerde olduğu da hesaba katılmıştır (Gerçi şehir Sidney' e 3,5 Melbourne'ye ise 8 saat uzaklıktadır ama). Canberralılar tarafından söylenen başka bir efsane de Canberra'nın Aborjin dilinde"buluşma yeri" anlamına geldiğidir. Bazı uzmanlar ise "kadın memesi" anlamına geldiğini söylemektedirler. Canberra 60 km'ye 95 km ebatlarındaki ve NSW2nin güney doğusunda yer alan ACT (Australia Capital Territory, Avustralya Baş Eyaleti) içindedir. Eyaletin anayasasında bu eyaletin mutlaka okayanusa kıyısı olması gerekitği yazıldır. ACT'nin Jervis Körfezinde230 km'lik sahilinde donanma üssü ve rekrasyon alanları bulunur.

Canberra garip ve yapay, sergilenmek için yapılmış havası olan bir şehirdir. Bu planlı yerleşim birimindeki estetik ögelerle uyum sağlamak için şehrin sakinleri bir dizi kurala uymak durumundadırlar. Örneğin TV antenlerini balkonlarına koyamazlar ya da gölde motorlu teknelerle dolaşamazlar. Belediye sadece kendi park ve bahçelerini düzenlemekle kalmaz şehre yeni yerleşenlere de çevreyi güzelleştirme sorumluluklarında dolayı ekmeleri için ağaçlar ve bitkiler verir. Tropik bitkiler ilkbaharda ve ağaçlar da sonbaharda caddelere renk katarlar. Canberra her ne kadar kır ülkesinin başkenti olarak bilinse de kendine "çiçek şehir" deme hakkına sahiptir. Canberralılar hem çiçekleriyle hem de etraftaki kırlarla övünürler. Kanguruları şehir sınırları içinde görmek mümkündür. Hatta yerleşik bir kanguru sürüsü Genel Vali'nin evinin biraz ötesinde yaşar.

İKLİM

Canberra'nın iç bölge iklimi rüzgarlardan, yağıştan ve değişkenlikten daha uzak olduğundan bir çok yönlerden Sidney'inkine tercih edilebilir. Canberra dört değişik mevsim yaşar: kuru sıcak yazlar, soğuk kışlar ve bunların arasında ilkbaharile sonbahar. Kışları sıcaklıklar sıfırın altına düşse de kar çok seyrek yağar. Kar görmek istiyorsanız 200 km araba sürüp Snowy Mountains'e gitmöeniz gerekecektir. Kış günleri genelde açık ve güneşlidir. Canberra yıllık ortalamada günde 7 saat güneş alır. Şehrin etrafında hemen hemen hiç bir sanayi kuruluşu olmadığından hava her zaman temizdir. Canberra'ya yağan yağmur azdır (yıllık 64 cm) ve yılk içinde dengeli bir dağılım gösterir.

İNSANLAR

Canberralılara rastlamak çok zordur. Bazıları Canberra'nın tanışmaya değmeyecek şişman kedilerle dolu olduğunu söyler, tabi bunun şehri dolduran, pek de ortak noktanızın olamayacağı, bürokratlarla ilgisi vardır. Ama Australian National University (ANU) adını taşıyan büyük bir üniversite vardır ve buraya bir çok yabancı öğrenci de gelmektedir.

Bir çok Canberra sakini devlet dairelerinde çalışır ama Aborjin destekçileri, gazeteciler ve değişik etnik kökenlerden gelen bir dolu insan daha Canberra'da ikamet etmektedir. Litvanya, Hollanda, Gal gibi bir çok milliyetin kulüpleri vardır. Hükümette çalışan insanlar Avustralyalı karakterinin hem olumlu hem olumsuz niteliklerini taşırlar. Şehrin kendisi gibi nüfusu da gençtir. Şehirde ancak bir kaç büyükbabanın olduğu ve büyük çoğunluğun Canberra'da doğmadığı söylenir. 

Canberra'daki yupiler açıkhavada spor yapmayı severler. Ayrıca şehir sporculara diskoculardan daha çok kucak açar. Bu sebeplerle ortalama Canberralı açık hava faaliyetlerine bol katılır. Canberra YH'sı bir çok haftasonu faaliyeti düzenlediğinden yurt ilan tahtasına arada bir göz atmanızda fayda vardır. 

Biriyle buluşacaksanız en popüler yer City Walk ve Petrie Plaza'nın köşesindeki merry-ground noktasıdır.