Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Cairns

Uzak Kuzey Queensland'ın başkenti bir turizm ütopyasıdır. Güneş, ucuz barınma, ucuz yemek, tropik atmosfer ve bir dolu faaliyet. Ama burası turistlerin sakinlerden kat kat fazla olduğu ve bazen para için hiç de hoş olmayan şeylerin gerçekleştiği bir yerdir. Esplanade şimdilerde bir ticari turizm merkezidir ve eski tembel günlerinden eser kalmamıştır. Başka bir düş kırıklığı da şehrin hiç plajı olmaması, bunun yerine çamurlu düzlükler, mango tarlaları ve nar bahçeleri olmasıdır. En yakın plajlar 20 km uzaklıktadır ve bunların arasında bir de çıplaklar kampı bulunur ( ama çıplak denize girmenin yasal suç olduğunu unutmayın).

Cairns her yerden uzaktır. Ona en yakın devlet ya da eyalet başkenti Port Moresby yani Papua Yeni Gine başkentidir. Brisbane, Darwin ve Alce Springs hep 2000 km uzaklıktadırlar. Ulaşım araçları gelişmiş de olsa şehir kendini bir izolasyon duygusundan kurtaramaz. Orijinal ismi Trinity Bay olan Cairns Port Douglas ile Queensland'ın daha kuzeyinde daha yetkili olmak için mücadele vermiş ve trenyolu kavşağı olması sebebiyle bundan galip çıkmıştır. Ama daha çok arazi pek fayda getirmemiş şehrin ana gelirleri gene de turizmden elde edilmiştir ve edilmektedir. Bir çok turisti çeken şey tabi ki büyük mercan kayalığıdır. Cairns'te kayalığa en kolay geçişlerden bir vardır. ama ayrıca şehir hem içeri hem de sahile doğru bir çok güzel şirin kasabaya gitmek için de yol üstündedir.

İklim

Bu kadar kuzeyde olunca doğal olarak tropik ve yağışlı bir iklimi vardır. Turistlere "yeşil" ya da "gökkuşağı" olarak verilen yağmurlu sezon Aralıktan Mart'a kadar sürer. Eğer bir yaz turu düşündüyseniz Cairns'te ıslanırım diye düşünüp onu rota dışı bırakmayın. Yağmur ani sağanaklar halinde gelir ve geçer, ayrıca deniz meltemleri nemi düşük tutar. Ama yağışlı mevsimde şehirden fazla kuzeye gidemezsiniz çünkü yolları su basmış olur.