Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Brisbane

Brisbane'in Nüfusu : 786,500 (şehir)  Queensland'in Nüfusu : 2,830,000

Queensland sahilinin harika olanakları insanların cennetvari bir yer beklentilerini karşılar. Temalar arasında tatil cennetlerine dönüştürülmüş adalar, embel şeker plantasyonu kasabaları, ziyaretçi cenneti Cairns ve geride uzanan ıssızlığın gizemi bulunur. Sahil şeridini benzersiz kılan şey sahil boyuca uzanan mercan kayalıkları kordonudur. Ayrıca ticari birer turizm cenneti olan Surfers Paradise ve Gold Coast da unutlmamalıdır.

Queensland'de sahilden ve mercan kayalıklarından elbette fazlası da vardır. Eyaletin büyük bir kısmı nüfusu olmayan çöldür. Eyalet sakinleri buraya GABA derler. Ama zengin maden rezervlerine sahip dağlar ve mükemmel tarım bölgeleri de bulunur. Diğer eyaletlerdekinin aksine Queensland'de Brisbane'e ek olarak gelişmiş ve cazibe merkezi olmuş bir kaç şehir daha bulunur. Ama bir çok turisti eyalete çeken şey sahildir ve turizm eyaletin bir numaralı endüstirisi olmaya devam etmektedir. Eyalet bilhassa Japon turistlerce tercih edilir ve bir çok Osakalı ve Tokyolu iş adamı sahilde toprak satın alarak yatırımlara girişmişlerdir.

Başkent eyaletin ayağının dibindedir. İlk yerleşim 1824'te bir grup suçlu nehir ağzının hemen yanındaki en berbat bölgeye getirilince başlamıştır. Nemli havası ve bataklıkları bu bölgeyi ceza için mükemmel medeniyet kurmak için imkansız bir yer yapmaktaydı. İlk yerleşimciler geldikten 1 yıl sonra yerleşim bölgesi şehrin şimdi kurulduğu alana taşındı. İsim o zamanlar Queensland'i de içeren NSW'nin valisi Sir Thomas Brisbane'den gelmektedir. Ceza yerleşimi 1839'da kapatıldı ve alan özgür yerleşimcilere 3 yıl sonra açıldı. 1859 Queensland kolonisi NSW'den ayrıldı ve Brisbane de başkent yapıldı.

Bir yüzyıl boyunca eyalet İngilizler ve diğer Avustralyalılar tarafından bir inziva ve ıssızlık bölgesi olarak görüldü. Queenslandlılar eyaletleri ve kendileri için asla bir aşağılık kompleksine kapılmamışlarsa da kendilerine olan güvenlerinin tam olması için belli bir süre gerekmiştir. Güney Avustralyalılar Gold Coast ve Sunshine Coast'ın hedonistik yanlarından tatmaya başladıkça (başkent tam bu iki cennetin arasında şekerleme yapar) işler ciddiye binmeye başladı. Diğer Avustralya şehirleri gibi Brisbane de bir atılım projeleri koşusuna girmiştir. 1984'te İngiliz Devletler Topluluğu oyunlarına ve gene 1980'lerde de bir Dünya Ticari Sergisine ev sahipliği yapmıştır. Yeni hükümet şehirde sanat faaliyetlerini desteklemek yoluyla şehrin sahip olduğu kaba imajı değiştirmeye çalışmaktadır. Brisbane, güzel parkları ve sakin Brisbane nehriyle tropik, koloniyel ve modern ögelerin bir birleşimi olmak yolundadır. Ama eyalete gelenler için başkent çok azşey ifade eder, hemen hepsi eyaletin kuzeyindeki ütopyaya doğru koşmaktadırlar.

İKLİM

Queensland'ın popüler olmasının temel sebebi iklimidir. Townsville gibi efsane yerler reklamlarını yaparlarken "yılda 300 gün güneş ışığı" ibaresini yineleyip dururlar. Queensland'ın iklimi güneyde astropikaldir ve kuzeye doğru gidildikçe de tropikal olur. Tüm tropik iklimlerde olduğu gibi yazın yağış alır. Bu yağışlı Ekim ya da Kasım'dan Mart'a kadarki dönem kuzeyde daha belirginidir. Kuzeyde bazen yağışlı mevsim çok şiddetli fırtınalarla da yıkanır. Brisbane civarında Ocak en yağışlı aydır ve ayrıca da kasırga sezonudur. Queensland'in içlerindeki Charville bölgesi sık sellere maruz kalır. Diğer bölgelerde kuraklık çekilir. 

Darwin ekvatora çok daha yakın olmasına rağmen Brisbane Avustralya'nın en güneşli başkentidir.günlük ortalama 7,5 saat güneş alır. Yazın yüksek nem vardır ama Barcoo Buster ( eyaletin güneyini serinleten bir baı rüzgarı) gibi meltemlerle iş düzelir. Tişörtlerinizi ve şortlarınızı katlarken bir tane yağmurluk katlamayı unutmayın. Sahile yakın olan Tully senelik 4m'lik yağış ortalamasıyla Avustralya şampiyonudur.

İNSANLAR

Sofistike insanlar için Queenslandlıları aşağılamak Avustralya'nın her yerinde çok modadır. Onlara kaba insanlar olarak bakılır ve Ockerlikle markalanırlar. Politik olarak da muhafazakar bilinirler çünkü sir Joh Bjelke-Peterson'un sağ kanat partisi bu eyalette 32 yıl iktidarda kalmıştır.1997'de 11 sandalye alabilmiş yani parti şimdilerde düşüşe geçmiştir. Şimdi İşçi Partisi hükümetinin başında olan Peter Beattıe Queensland politikalarını değştirmeye çalışmaktadır. Queenslandlıların yerleşik tutucu insanları eyaletlerine yerleşen yeni, çevreye ve politik liberalizme düşkün yerleşimcilere şaşkınlıkla bakmaktadırlar.

Politik göüşleri ne olursa olsun eyalet sakinlerini bir çoğu stressiz ve geniş bir hayattan yanadır. güneş, deniz ve eğlence düşkünüdürler. İstatistiklere göre Queenslandlılar en yüksek cilt kanseri oranına ve alkol kaynaklı beyin hastalıklarında dünya birincisi olma şerefine sahiptirler. Etnik guruplar diğer eyaletlerden dahaaz göze çarparlar ama Birsbane'de bir Çin Mahallesi, kuzeyde güçlü İtalyan ve Yunan toplulukları, Trebonne'de Basklılar ve bir dizi Aborjin gurubu eyaletin çeşitli yerlerinde bulunur. Eyalette Aborjin yerine Murri denilir. Sağda solda bu ismi duyduğunuzda ya da gördüğünüzde aklınıza geldin.

Arkadaş Edinme

Queensland'a gelen yüksek sayıdaki insan çeşitli arkadaşlık fırsatlarını da beraberinde getirir. Hangi kafada olursanız olun mutlaka sizin gibi düşünen birileri Avustralyalı ya da yabancı barlarda, yırtlarda, restoranlarda ya da plajlarda karşınıza çıkar. Bir çok turist dalma, yat, sörf kurslarına ya da dört çekerli macera turlarına katılıp sosyal ortamlara girmektedirler.

Queensland sakinleri ziyaretçiler tarafından tam olarak yutulmadıklarından onları mahallelerde, publarda ya da Brisbane'in iç semtlerinde görebilirsiniz. Ya da en iyisi onları en sevdikleri işi yaparken yakalyın: Queenslandlılar kumar tutkunudurlar ve kumarın her türü burada oynanır. Kasabalarda yılan yarışları ve en çok içme müsabakaları bile düzenlenir. Queenslandlılarla konuşurken onun görüşünü ve yaklaşımını bilmeden feminizm, politik görüşler gibi konuları pek açmamak daha iyidir. Queenslandlılarla takılırken bazılarının Japonlara "olta yemi" gibi yakıştırmalarla bağırdıklarına şahit olabilirsiniz.