Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Bira Kültürü

"Bir bebekle randevun mu var, bira almayı unutma ya da balığa mı gidiyorsun, biralarını yedekle vb..." İşte Avustralyalılar için bira hayatın böyle bir ayrılmaz parçasıdır. Avustralyalılar arpa suyuna karşı gerçek bir sadakat gösterirler.

Foster's ya da Castlemaine gibi bir kaç Avustralya birasının reklamlarını uydu yayınlarından izleyip Avustralyalıların da sürekli bunları içtiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Güney Avustralyalılar West End birasıyla Batı Avustralyalılar Swan birasıyla yatıp kalkarlar. Tazmanyalılar Boag's ya da Cascade içerler. Güney Doğu'nun en popüler biralarından biri VB'dir. Coopers, Emu gibi diğerleri de çeşitli bölgelerin favorileridir. 

Bazı en iyi biralar amatör bir yaklaşımla evlerde ya da küçüksayılabilecek mayalama tesislerinde üretilir. Perth'deki Mathilda Bay Brewing Company ünlü bir bira mayalayıcısıdır. Bir diğer Perth markası ise kutu, şişe ve fıçı olarak içilebilen Redback'tir.

Bir çok bira tiryakisi Avustralya lager biraları ile mest olur. Bunlar %25 şeker ve %5 alkol içerirler. Lager biraların %95'i Swan, Foster's/VB Castlemaine gibi markalar tarafından üretilir. Bira çok soğuk içilir (en soğuk bira 2 derecede içilir), bardaklar dahi soğutulur. Bira bardakları her siparişinizde yenilenir.

Ölçüler/Gramajlar

2,25 litrelik Darwin Stubby markası haricinde kalan biralar küçük ölçülerde satılır. Bunun sebebi biranın ısınmasını engellemektir. Tabi gene her eyalette farklı ölçüler kullanılır. 115 ml'den 575ml'ye kadar çok çeşitli ölçüler ve gramajlar kullanılır.

Ücretler

Avustralya'da yemek nasıl ucuzsa bira ve şarap da öyle çok ucuzdur. 285 ml bir bardak bira sıradan bir pubda 2$'a satılır. Bazı yerlerde fiyat daha pahalıdır ve bazı yerlerde de fıçı bira satılmaz. Şişe bira genellikle 375 ml ya da 750 ml olarak satılır. Bir içki dükkanından çok sayıda bira alıp evinizde içerseniz daha ucuza gelir. Bir kasadaki 24 bira genellikle 27$'a falan gelir (Darwin'de 30$). İçki dükkanlarında genellikle fiyatın biraz daha artmasına sebep olan buzdolapları bulunur. 

Marketlerde bazı markasız biralar ( No Name) bulunabilir. Tatları genelde markalı biralardan farksızdır ve %20 daha ucuzdurlar. Çünkü reklam, kriket sponsorluğu gibi maliyetleri yoktur.

Hafif Bira (Light Beer)

İçkili araba kullanmama ve sağlıklı yaşama konusundaki eğilim Avustralyalılar tarafından ciddiye alınmıştır. Örneğin Swan biralarında erkekler için günde dört kadınlar için iki biradan fazla içilmemesi gerektiğini yazan ibareler vardır. Çok az Avustralyalı gecelerini maden suyu içerek geçirse de giderek artan oranlarda düşük alkollü bira tüketimi gerçekleşmektedir. Bu biralardaki alkol oranı 0,9 'dan 3,4'e kadar oynar. Tatları genelde normal biraya benzer. Düşük alkollü biraların fiyatları da daha düşüktür.

Eski Tarz Bira 

Avustralya'da eski usul tahta fıçılarda bira yapımı devam etmektedir. Güney Avustraya'da faaliyet gösteren Coopers bu tarz bira yapımını gerçekleştirmektedir. Bu biraların fiyatı 5-6$ gibi yani diğer markalardan daha yüksektir. Evlerde de eski tarz bira yapımı devam etmektedir. En ünlü markalardan bazıları Brass Monkey, Stout ve Dogbolter olarak satılabilir. Daha çok güneyde bu tarz bira yaygındır.

Avustralya'da Amerikan, İngiliz, Alman ve İrlanda biralarını da bulabilirsiniz. Bilhassa İrlanda publarının sayısı çok artmış ve ünlü İrlanda birası Guiness (Melbourne 'da lisanslı olarak üretilmektedir) bir çok yerde içilmektedir.