Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Basın ve Yayın

Avustralya'nın haber ve eglence basını sağlam bir özgür ifade geleneğine ve dinç bir kamu politikası analizine sahiptir. 

Gazete, radyo ve televizyon sanayiinde, elektronik haber basını da dahil, güçlü bir rekabet vardır. Buna, basının Avustralya toplumundaki rölü ve etkişi üzerine yapılan canlı oturumlar eşlik etmektedir.

Hükümet politikaları, Avustralya bölgelerinde basın erişimini genişletmek ve bir dizi düzenleyici ayarlamalar getirmek yoluyla, basın kapiları içerisindeki çok yönlülüğü desteklemektedir. 

Çogu Avustralyalı bir çok gazete, dergi ve radyo ve televizyon kanali seçeneğinden yararlandikları şehirlerde yasamaktadır. Adanin uzak yerlerinde yasayanların haber ve eglence seçenekleri daha sinirlidir.

Avustralya basın girişimcileri küresel bir bakış açısina sahiptir ve yerel basının mesleki yetenekleri ile teknik alt yapısı dünya kalitesindedir. News Limited ve Fairfax Grubu, en büyük gazete yayın organları, ACP ise en büyük dergi yayın organıdır. Kisi basına düşen gelir tabanına göre, Avustralya dünyadaki en büyük gazete ve dergi dolasimlarından birine sahiptir.

Elektronik basında, Avustralya'nın üç ulusal ticari televizyon ağı ve iki kamu haber yayın organi, Avustralya Haber Ortakliği (ABC) ve Özel Haber Servisi (SBS), vardır. ABC yaklaşık 600 verici üzerinden taşınan ulusal ve parasız bir canlı televizyon hizmeti sunmaktadır, ayrıca Avustralya genelinde yaklaşık 6000'den fazla verici üzerinde altı hedef radyo ağı vardır (Radyo Avustralya); 24-saat haber ve meclis yayını yapan radyo servisi vardır; uluslararası bir yazili basın ofisleri ağı vardır; ve internet hizmeti vermektedir. 

SBS dünyada bir benzeri daha olmayan farklı kültürlere hitap eden ve çok dilli ulusal bir haber yayın merkezidir. 1975 yılında Sidney ve Melbourne'de günde dört saat sekiz ayri dilde yayın yapan acemi radyo istasyonları olarak başlayan kuruluş, her hafta 68 dilde - dünyadaki diğer radyo ağlarından çok daha fazla - 650 saatin üstünde yayın yapan SBS Radyo kuruluşuna dönüsmüstür. SBS Televizyonu ise tüm ülkeye yayın yapmakta ve 60'in üzerinde farklı dilde yaptığı yayınlar haftada 6 milyondan fazla kişi tarafindan izlenmektedir. Yayin saatleri belli olan programlarının yarisindan fazlası İngilizce dışındaki dillerdedir. 1999 yılında bildirilen beş yıllık yeni bir program SBS sinyalını 30 bölgesel alana yayarak mevcut izleyici kitlesine 1,2 milyon kişiyi daha ekleyecek. 

1 Ocak 2001 tarihinde, Avustralyalılar için serbest dijital haber ve veri yayını yapan kanallar hizmete geçirlimiştir.yeni veri yayını sevisleri geniş çaplı bilgi, eğitim, reklam, alisveris ve haber hizmetleri sunmaktadır. 

Bu yeni televizyon servisleri, Avustralyalılara dört izleme seçeneği sunmaktadır:
• Yüksek tanimli dijital sistem (HDTV) üzerinden sinema kalitesinde görüntü ve veri yayını hizmetine erişim 
• Daha ucuz olan standart tanimli dijital sistem (SDTV) üzerinden Iyi bir görüntü kalitesi ve veri yayını hizmeti 
• Mevcut analog televizyonlar araciliğiyla standart televizyon görüntüsü ve veri yayını hizmetleri 
• Herhangi bir ilave hizmet olmak sizin standart analog görüntü 

Basın yelpazesi, bölgesel ve özel ilgi alanları ile etnik ve Yerli halkları da kapsayan belirli bir izleyici kesimine yönelik bir çok farklı örgütten olusmaktadır.

Genis band teknolojisi, artık Avustralya piyasasına girmekte. 2000 yılının sonuna kadar, 20'den fazla Avustralya telekomünikasyon aktaricisi ve servis sağlayicisi, çeşitli erişim teknolojilerin kullanarak geniş band erişim ağlarını ya zaten piyasaya çikartmis vaziyetteydi ya da çikartmayi planliyordu. Ekim 2000 itibarıyla, 50 000 müşteri geniş band hizmetlerine baglanmisti ve Avustralyalı üyelerin sayısının 2003 yılında 600 000 rakamina ulasacagi tahmin edilmekteydi. 
Avustralya'nın Asya'ya yakınliği, burada uygun bir servis geliştirildiği takdirde, özellikle de Avustralya'nın bunu yapmak için gereken doğru birikime sahip insanları ile - yüksek BT yetenekleri, Asya dillerinde akicilik gibi - Asya pazarına girip bu pazarı kendimize uygun hale getirme olasiliğinin oldukça yüksek olduğu anlamina gelmektedir.