Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Avustralya'yı Ziyaret

Avustralya denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçileri memnuniyetle karşılamaktadır. Ancak, Avustralya vatandasi olmayan kişilerin, ülkeye girmek ve Avustralya'da vakit geçirebilmek için geçerli bir Avustralya vizesi almaları gerekmektedir. Turistler, iş adamları, sporcular, öğrenciler ve diğer kişiler için farklı vizeler uygulanir. Tüm vizeler yolculuga çikmadan önce alınmalidir (Tek istisna, Yeni Zellandalılar için geçerlidir; Avustralya'ya vardıklarında kendilerine elektronik bir vize verilir). Ziyaretçiler Avustralya vizesi için, denizaşırı ülkelerde bulunan Avustralya hükümeti temsilciliklerine ya da dünyanın bir çok yerindeki seyehat ajentalarına ve hava yollarına elektronik olarak basvuruda bulunabilirler. 

Avustralya'nın elektronik seyehat yetki (ETA) sistemi, dünyanın en ileri ve en düzgün çalışan seyehat yetki sistemlerinden birisidir. Bu sistem sayesinde Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'daki 31 ülkeden gelen ziyaretçi, seyehatlarını ayarladiğinda Avustralya'ya giris iznini de almis olur. Herhangi bir basvuru formu doldurulmasına gerek yoktur. ETA sistemi bulunmayan ülkeler için pasaporta vurulan bir vize damgasi ya da pulu kullanılmaktadır. 
Avustralya'ya gelen ziyaretçiler, yolculuga çikmadan önce kendilerini Avustralya'nın gümrük ve karantina kanunlarına hazırlamalidir (Asagidaki internet sitelerine bakınız). 

Turizm

Turizm, Avustralya'nın en büyük ve hızlı büyüyen sanayilerinden biridir. Yılda 1,6 milyar dolardan daha fazla bir yabancı sermaye kazanci getirmektedir. İç turizm ise Avustralya'nın gayrisafi milli ürününe yıllık yüzde 4,5 civarında katkıda bulunmaktadır. 

Avustralya Turist Komisyonu tarafindan idare edilen Avustralya turizm sanayii uzun süreden beri iç turizm için büyük bir kaynak pazar dağılımı geliştirmeye çalışmaktadır. Bu politika, endüstriyi bireysel pazarlardaki düşüşün olumsuz etkilerine karsi güvence altına almıştır. 

Avustralya için büyük önem taşıyan yeni pazarlar içerisinde Çin, Orta Dogu, Güney Amerika ve Hindistan yer almaktadır. Avustralya 1999 yılında, Çin Halk Cumhuriyeti tarafindan Gidilecek Onayli Yerler Statüsüne dahil edilen ilk Batili ülke olmuştur. Bu anlasma Çin halklarının Avustralya'yı tatil amaçli olarak ziyaret etmesine imkan sağlamakta ve Çin'in kapilarını Avustralya turizm promosyonuna açmaktadır. Turizm Tahmin Konseyi, 2000 ila 2010 yılları arasında Çin'den gelecek olan yıllık turist sayısının 124 000'den 1,1 milyona çikmasını beklemektedir. 

Eşsiz bir turist diyarı
Susan Kurosawa

Korkunç bir başarıya ulasan 2000 Olimpiyatları sona erdiğinde özellikle Sidney halkı o kadar üzülmüstü ki basın bu duruma hemen bir isim bulmakta gecikmedi; Olimpiyat Sonrasi Depresyon Sendromu ya da pratik kisaltmasıyla PODS. 

Avustralyalılar, Yaz Olimpiyatlarının heyecanini özleyecek de olsalar, PODS, "alt bölge(" turizmini hiç de etkilemise benzemiyor. Olimpiyatlar süresince dünya genelinde gerçekleştirilen Avustralya incelemesi, sicak konuk severliğimizi ve sempatik öncü ruhumuzu bizzat görmek isteyen uluslararası bir ziyaretçi akınına dönüstü.

Artik Avustralya dünyadan izole edilmis ve geriye giden bir ülke olarak, giris sehri Sidney de 1920'lerde bir Ingiliz lordunun tanimladiği gibi "bir nevi yüceltilmis Riviera" olarak görülmüyor. 21. yüzyılda, önde gelen Amerikan gezi dergilerince yapılan uluslararası oylamalar Avustralya şehirlerini dünyanın en yasanilabilir şehirleri arasına yerleştirırken, eskilerin hor gören tanımlamaları yerlerini içten takdirlere birakiyor - ve denizaşırı ülkeleri inceleyen bir editörün yorumuna göre, Sidney'i 2000 yılında edindiği bir numaralı ülke konumundan indirmek de imkansız görünüyor.

Turistler kısa zamanda Avustralya'da geçirilecek bir tatilde sadece egzotik hayvanlardan ve komik görünümlü hareketli şapkalardan çok daha fazlası olduğunun farkına variyorlar. El degmemis vahşi doğa, deniz mabetleri, uçsuz bucaksız çöller ve korunan yağmur ormanları, yeni yetişen eko-gezginler tarafindan saygı ve sevinçle karşılanmakta. Doğal ortamlardaki modern misafirhaneler ve dağ evleri, bir emniyet ağıyla çevrilmis - dogaya yakınlasmanın zevkini tadarken vahsi hayvanlardan korunma sağlayan - ılımlı bir macera sunmakta. Tek bir tatil içerisinde, yeşil turist, yunuslarla yüzebilir, dünyanın en iyi resin kümelerine dalabilir, bir deveye binebilir, çali "dolmasının" (yemek) ne olduğunu öğrenebilir, Aborijinlerin eko-misafirhanelerini gezebilir, bir yat kiralayabilir ya da yüzlerce yıllık ormanda bir kır gezintisine çıkabilir. Ve tüm bunlar, merhum Crocodile Dundee'nin (Timsah Avcisi) deyimiyle, sadece aparatif, dostum. 

Avustralya'da konaklama, beş yıldızlı şehir otellerinden ve ödüllü tropik tatil köylerinden ailelerin sunduğu "yarım pansiyon" odalara ve binebileceğiniz atlar ile besleyeceğiniz horozların olduğu çiftliklere kadar değişen imkanlar sunmaktadır. Devlet onayli konuk severlik kursları sayesinde, çoğu Asya ve Avrupa dillerini oldukça güzel konuşan, iyi eğitimli bir hizmet personeli vardır. Genç ve hevesli tur rehberleri ile otel personeli Avustralya turizminin taze yüzünü yansıtmaktadır - bu uyanik ve yeni bir tarzla belirtilen Avustralya'ya özgü "iyi günler" yaklaşımıdır. 

Açık hava deneyimlerinin yoğunluğu ve konaklamar zincirleri büyük şehirlerdeki kültürel festivallerle, uluslararası boyuttaki gezici sanat sergileriyle ve tüm yıl boyunca gösteriler yapan bale ve operadan tutun da modern dans ve jazz'a kadar her tür sanat grubuyla, büyük bir uyum içerisine sokulmustur. Sporcu tipler için, sezonunda at yarisları ve kriket ya da toprak yaris pistlerinde yapılan kasaba "piknik yarisları" gibi daha yöresel değişiklikler ve Avustralya futbolunun maçları vardır. 

Avustralya'ya Sidney 2000 Olimpiyatları için gelen ziyaretçiler - çoğu diğer bölgelerdeki Olimpiyat sonrası turlara katılmıştır - alt yapının etkinliğine ve tatil imkanlarındaki inanılmaz çeşitliliğe dair övgü dolu sözler söylemiştir. Hiç ayrılmak istemediğini söyleyen Amerikalı bir turist, "Burası Londra'ya konulmuş ve içinde palmiye ağaçları yetişen bir New York gibi" diye belirtmiştir. Sonuçta, ziyaretçilerimizin bir PADS, yani Avustralya Sonrası Depresyon Sendromu, yaşayacağını düşünmek kesinlikle hoşumuza gidecektir.