Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Alışveriş Kültürü

Faydalı Bilgiler - Alışveriş

daks : Pantolon
dancing shorts : bol erkek şortu
deli : dükkan
durex :bir yapıştırıcı bant markası
lay by : daha sonra alacağınız bir ürün için %20 depozito yatırmak
op shop :belli gurupların (Kurtuluş Ordusu gibi) işlettiği dükkanlar
rollies : sarma sigara
shonky : düşük kalite, taklit
strides : pantolon
stubbies :şort
thongs : plastik giysi ve ayakkabı

Avustralya toplumu şimdilik tüketim çılgını değildir ama olma yolundadır. Bunun göstergelerinden biri de alışveriş saatlerinin genişletilmesidir. Çok az dükkan artık eski saatler olan hafta içi 17.00'da, Cumartesi öğlen ve Perşembe ya da Cuma günleri gece yarısı kapatmaktadır. Kasabalarda gene de cumartesi öğleden sonraları ve diğer günler de geç saatlerde açık yer bulmayı umut etmeyin. Ama alış veriş için popüler olan yerlerde açık dükkanlar bulabilirsiniz. 7-11 ya da Food Plus gibi zincirler de 24 saat açıktırlar ve bunların bitişiğinde genelde bir benzin istasyonu da vardır. Varoşlardaki dükkanlar genelde o bölgenin insanlarına lazım olan malları satarlar.

Şehir merkezlerinin dışında alışveriş eski moda yöntemlerle yapılır ama genelde tezgahtarlar çok naziktirler. Baskı yapıp canınızı sıkmazlar. Çok departmanlı büyük alışveriş mağazaları arasında Sidney merkezli David Jones ve Coles, Melbourne merkezli Myers ve indirim zinciri olan K-Mart'ı sayabiliriz. 

Gümrük Vergisiz Mal Satan Dükkanlar (Duty Free, Freeshop)

Daha önce de belirttiğimiz gibi havaalanlarında ve şehir merkezlerin freeshoplar vardır. Şehir merkezlerindeki freeshoplardan bir mal aldığınızda dönüş biletinize ve malın ambalajının üzerine kırmızı bir etiket yapıştırılır. bu etikette "İthal-gümrüksüz mal" ibaresi bulunur.

Avustralya'da tüketim vergisi olarak, taze yiyecekler ve bazı tezgahtan satılan ilaç türleri hariç, tüm mallarda %10 Mal ve Hizmet Vergisi vardır.Tekbir dükkandan 300$'dan fazla mal aldığınızda Turist İade Talimatnamesine göre %10'luk bir iade alabilirsiniz.

Tütün

Sigaralar çok çeşitli ebat ve sayılarda satılır. Bir pakette 10,15,20,25,30,35 sigara olabilir. 25 ya da 30 adet olanların fiyatları genelde 5$'dan başlar . Queensland'de vergiler daha düşük olduğundan fiyatlar da 50 sent daha düşüktür. 200 adet aldığınızda toptan satış indirimine girebilirsiniz.

Fotoğraf

24 pozu tab ettirmek için 9$ ödersiniz. Film ise 6$ gibidir. Filmlerinizi toz ve aşırı sıcaklardan koruyun. Plastik bir torbada ve kendi plastik muhafazalarında tutmanız en iyisidir. 

Kitaplar

Avustralya'da basın sektörü çok canlıdır. Kitap kurtları için iyi haber şehirlerde kitapçıların 7 gün, hatta bazen geceleri bile, açık olduğudur. Collins ve Dymocks gibi ulusal zincir kitapçılar son derece kaliteli ve kapsamlı çalışan dükkanlardan oluşur. Geri dönerken hediye olarak düşünebileceğiniz en iyi şeylerden bir de Avustralya ile ilgili kitaplardır. Bunlarda bir çok harika fotoğraf yer alır. Avustralya'da basılan kitaplar %25-50 arası daha ucuz olduklarında İngiltere ya da Amerika basımlı kitapları almamaya çalışın.bir çok kitapçı tavsiye edilen fiyattan %10 daha düşük fiyata satış yaparlar.

John Howard hükümeti ithal vergileriyle ilgili düzenlemeyi yapana kadar Avustralya müziği CD'leri pahalıydı. Ama son senelerde Fish Records ve Woolworths gibi distribütör şirketler aracılığıyla ucuz müzik CD'leri rafları doldurmuştur.

HEDİYELER/OTANTİK HEDİYELER

Akubra (Krokodil Dundee'nin giydiği şapka) ve Vegemite gibi Avustralya kültürüne has ürünler hem orijinal hem sevdiklerinizin hoşuna gidecek türden hediyeler olabilirler. Avustralya ürünlerini satan bir çok dükkan vardır. Bir dolu koala, kanguru ve diğer ilginç yaratıkların resimlerini, sembollerini ya da parçalarını taşıyan ürünler bulunur. Ya da romatizmal ağrılara iyi geldiği söylenen goana yağını da düşünebilirsiniz. Değerli taşlar ve koyun dersinden çeşitli hediyelikler de bu dükkanlarda bulunabilir. Evde giyilmek için yapılmış ugg-boots denen koyun derisi botlar da sevdiklerinize şık bir armağan olabilir. Bu botlar 75$' a satılmaktadırlar ve bir kez aldığınızda soğuk kış günlerinde ayaklarınızın üşümesi problemini sonsuza dek ortadan kaldıracaklardır. Ormanların yok edilmesine karşıysanız tahtadan yapılmış hediyelikleri almak istemeyebilirsiniz. Avustralya'nın Uzak doğu ile coğrafi yakınlığı ve ticari ilişkileri sebebiyle bir çok deri çantalar ve mücevherler Avrupa'da alabileceğinizin çok altında fiyatlarla edinilebilir. 


Tekstil/Dokuma

Tişörtler iklimin de getirisiyle Avustralya'da her zaman modadırlar. Bir çok çeşitleri bulunur. El işlemeli tişörtlerden karikatürlerin yer aldığı tişörtlere dek. Sörf teması çok popülerdir ve Surf, Dive'n'Ski gibi zincir tişört mağazalarında bilhassa sörf temalı resimlerin bulunduğu tişörtler satılır. 

R M Williams Avustralya geleneksel dokumalarını satan önemli bir markadır. Bu firma posta yoluyla satışlarına Adelaide'de başlamış ve şimdi Avustralya ve tüm dünyada tanınan bir tekstil markası olmuştur.

Aborjin Nesneleri

Genellikle fiyattan ve görünüşten hangi nesnelerin Tayvan malı taklitler hangilerinin gerçek Aborjin üretimi olduğunu söylemek kolaydır. En bilinen Aborjin aletlerinden biri de bumeranglardır. Bunların bir çoğu nasıl kullanılacaklarını anlatan bir kılavuzla beraber satılırlar. Aborjinlerin gerçekten silah olarak kullandıkları bir çok bumerang geri gelmez ama dükkanlarda satılanların doğru fırlatıldıklarında çoğu geri gelen türdendir. Didjeridus bir Aborjin müzik aletidir ve onu aldığınız kişinin ciğerleri kuvvetliyse harika bir otantik hediye olur. Mızraklar, tahta desenleri, sepetler ve oymalar da güzel Aborjin nesneleridir. Bu nesneler gerçek Aborjin yapımılarsa yüksek fiyatlardan satılırlar. Aboriginal Art Australia devlet tarafından Aborjin ürünlerini pazarlamak üzere kurulmuştur. Sidney, Perth, Darwin ve Alice Springs'te galerileri vardır.