Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Çevre

Eyaletler

Adelaide ve Güney Avustralya

Adelailde'nin Nüfusu : 1,100,00 
Güney Avustralya'nın Nüfusu: 1,450,000

Melbourne ve Sidney gibi kozmopolit şehirlerin insanları Adelaide'yi sakin ve zengin bir eyaletin kuralcılık ve tekdüzelik kokan heyacansız başkenti olarak tanımlarlar. Ama Adelaide'ye gitmiş olan her turist size oraya gitmenizi tavsiye edecektir. Şehir gözüktüğü kadar heyecansız değildir. Şehir Sidney ve Perth gibi ziyeret edenleri kendine aşık edemese de bir çok büyük şehirde bulamayacağınız bir inceliğe ve sevimliliğe -tüm mevsimlerde-sahiptir.

Deniz kenarındaki semtleri ve Doğuda yükselen Adelaide tepeleri ve düzgün planlanmış yapısı ile Adelaide diğer tüm Avustralya şehirlerinden daha Avrupai bir havaya sahiptir. Uzun demiryolu hatları, Eyalet Parlamento Binası ve Şehir Meclisi ile sanki bir Orta Avrupa başkentini andırır. Adelaide'de yolunuzu çok rahat bulabilirsiniz. Tüm şehir planlamacıları için bir örnek teşkil edecekşekilde şehrin merkezi her yanından yemyeşil parklarla çevrilmiştir. Sonu çift rakamlarla biten yıllarda düzenlenen sanat festivali ve tüm yıl boyunca süren kaliteli sanatetkinlikleri ile Adelaide kıtanın kültürel başkenti olma iddiasını altını doldurur. Ve Güney Avustralya çeşitli plajları, verimli üzüm bağları (Avustralya şaraplarının üçte biri üretilir), dağ manzaraları ve sonsuz gözüken çölleriyle tam bir sentez teşkil eder.

Şimdi Güney Avustralya denilen yere Fransızlar 1792'de çıkmışlar ama kendilerince kayda değer bir şey bulamamışlardır. İngilizler daha güneye inmişler ve yerleşime uygun topraklar olarak yorumladıkları bu yere yerleşim planları hazırlamışlardır. Avustralya'nın kolonileşmesinde rastlanılmadık şekilde burada kurulacak koloni özelleştirilmiştir. Bir Güney Avustralya Şirketi kurulmuş ve toprak parseller halinde küçük yatırımcılara ( Şirketin ana sözleşmesinde bu yatırımcılar Capitalists olarak geçerler) satışa çıkarılmıştır. Hektar başına 1 Poundfiyat biçilmiştir. Ayırca işçi kiralayabilmek için gerekli yasal düzenlemeler de yapılmıştır. Tüm sistem kendini idame edebilecek şekilde planlanmış ve ayrıca buradaki toprak satış ve işleme sisteminin yeni insanları çekmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. tüm Avustralya kolonilerinden farklı olarak Güney Avustralya kolonicileri tamamen özgür ve kendi iradeleriyle buraya gelen insanlardı ve bu gerçek hala bir övünme konusudur.

İlk yerleşimciler 1835'de Kanguru adasına çıkmışlar ama daha büyük bir gurup anakaraya ertesi yıl HMS buffalo gemisiyle gelmiştir. bugün Glenelg denen tek bir ağacın ( Bagshaw ve McFarlane caddelerinin köşesinde bu ağaç hala durmaktadır) dibinde durmuşlar, buranın yeni bir koloni olduğunu ilan etmişler ve Adelaide şehrini kurmuşlardır.Vali Hindmarsh tarafından yönetilmişlerdir. Valinin Güney Avustralya Şirketiyle atışması şirketin dört yıl içinde batmasına sebep olmuştur. Direk İngiliz yönetimi altındaki eyalet Avustralya'nın diğer bölgelerindeki çekişmeler ve kavgalrdan korunmuş, zenginleşmiş ve ilerlemiştir. Başkent ileri görüşlü şehir planlamacılığı sayesinde dengeli gelişmiştir. İlk genel valisi Albay William Light şehrile ilgili olumlu vizyonlara geliştirmiş ve bunları pratiğe dökmüştür. Gerçekten de merkezin caddeleri hala onun planlarını yansıtmaktadır.

Güney Avustralya'ya göç Adeliade hedefli sürmüş ve bunun sonucunda şehir bugünkü eyletin nüfusuun dörtte üçünü oluşturmuştur. Diğer yerleşim merkezlerine de başkentten kolayca ulaşılabilmektedir. Sadece bir kaç kasaba kuzeydeki çölün içlerinde ve Port Augusta'nın batısındadır.

İKLİM

Sürekli yinelenen Güney Avustralya'nın en kuru kıtanı en kuru yeri olduğu lakırdısı sizi yanlış yönlendirmesin. Eyaletin kuzeyi gerçekten çölden ibaret olmakla beraber siz turistlerin ziyaretini hak eden yerlerin iklimi gayet yumuşaktır. Adeliade Ocak ayında günde on saat güneş alır ve düşük nem oranı Şubattaki 30 Derece sıcaklığa dayanabilmenizi sağlar. Güney kutbuna Sidney'den 100 km daha yakın olmasına rağmen Adelaide'nin özel coğrafi şartları ona NSW sahillerinden daha uzun ve kur yazlar ile daha yumuşak kışlar hediye eder. Kış günlerinin ortalama sıcaklığı 7 Derece'nin altına düşmez ve günde dört saatten fazla güneş alınır. Adelaide'nin yıllık yağış ortalaması 53cm'dir. toplam yağışın yarısı mayıs ve Ağustos arasıda düşer. Yılın diğer zamanlarında güneşlenmemeniz için çok şanssız bir insan olmanız gerekir. 

İNSANLAR

Bugüne dek Güney Avustralyalılar kendilerini diğer eyaletlerin insanlarından üstün görürlerdi. Buna karşılık diğer Avustralyalılar da onları "karga yiyen" (ilk yerleşimcilerin dandikliklerini gösteren bir deyim) olarak tanımlarlar. Aslında Adelaide tutucu ve övüngen olmayı hak eden bir yerdir ama içinde birçok değişik ve marjinal kişiliklerin yaşamasına da izin verir. 

Yerleşimcilerin Avrupalı kökenleri Güney Avustralya'da diğer her yerden daha belirgindir. Eyalet bayrağının renkleri Alman bayrağının renkleridir ve Adelaide dışındaki vadiler Tötonik isimlerle anılırlar. Güney Doğu Avrupalı ve Orta Doğulu göçmenler de varlıklarını gösterirler. Son göçler ise Güney Doğu Asya'dan gerçekleşmiş ve Adelaide'ye daha kozmopolit bir hava vermiştir. Güney Avustralya'da yaşayan bir çok Aborjin "Nungga" yani Bizim Halk olarak adlandırır kendini.

Arkadaş Edinme

Stressiz bir yaşam tarzını seçmiş olan Adelaideliler arkadaş canlısı ve sıcak insanlardır. Hindley Caddesindeki publarda her tür insana rastlayabilirsiniz.Adelaide Üniversitesi civarı, King William Caddesi restoranları ve Rundle Caddesi pubları da uygun yerlerdir. Ya da Kuzey Adelaide'deki O'Connell caddesindeki yuppie publarına takılabilirsiniz. Yerel gezginlerle tanışmak istiyorsanız yerel YHA kulübü üyeleri her Salı 20.00'da Guides Australia Rooms, 278 South Terrace'de buluşarak gezi ve sosyal faaliyet planlamaları yaparlar.