Toplum ve Halklar

Yemek ve İçecek

Genel Bakış

Eğitim Sistemi

Çevre

Çalışma Hayatı

İletişim ve Haberleşme

Eyaletler

Para ve Finans

Ulaşım Sistemi

İnsanlar ve Kültür

Vize ve Seyahat

Faydalı Bilgiler

Günlük Hayat

Dil

Eğlence ve Kültür

Spor

Avustralyalıların çoğu spor delisidir. İklim bir çok açık hava faaliyetini izleme ve yapmak için uygundur. En popüler sporlar da medya tarafından aktarılır. Şehir merkezleri bazen takımların zafer gösterileri ve geçişleri için kapatılır. Bu durum sporla ilgilenmeyenler için pek iyi sayılmaz ama turistler Avustralyalılarla olan muhabbetlerinde sporu bir başlık olarak kabul etmek durumundadırlar.

Avustralya milliyetçiliği kendini en fazla sporda gösterir. Tenisten krikete ve yüzmeye bir çok sporda başarılarını nasıl da abartıp gururlanarak anlattıklarını göreceksiniz.

En popüler takım oyunları yazın kriket ve kışın da futboldur (footy). Futbol deyince Türkiye, Avrupa ve Latin Amerika'da oynanan oyun anlaşılmamalıdır. Ayrıca amerikan futbolu kapsamına da girmez. Tamamen kendine has bir oyundur ve Avustralya'da her eyalette futbol ligleri ve eyalete has futbol kuralları bulunur.

Bir çok eyalet belli bir faaliyetiyle tanınır: Queensland tüplü dalma, Tazmanya'da kır yürüyüşü, Batı Avustralya'da yelken, Viktorya'da kayak. ama her eyalette her tür faaliyetin yapıldığını ve öğretildiğini bilin. Avustralya'da bir şeyi denemek onun ustası olmaktan daha önemlidir. Bir faaliyete başlayanlar izleyerek ve deneyerek öğrenirler. Siz gene de poliçenizde tehlikeli faaliyetlerin de bulunup bulunmadığını kontrol edin. 

Kır Yürüyüşü

Kır yürüyüşüne iyice hazırlanmadan başlamak tehlikelidir. Örneğin Tazmanya'daki uzun mesafeli yürüyüşlerde rota bilgisi ve su geçirmez kıyafetler gereklidir. Yürüyüşçüler doğayı kirletecek çöpler üretmeyecekleri mesafelerde yürüyüşler yapmaya teşvik edilmektedirler. Uzun bit yürüyüş yapacaksanız rotanızı yetkililere bildirmeli ve yürüyüşünüz sona erdiğinde onları gene haberdar etmelisiniz. Yürüyüş ve kır yolculuğu düşkünleri Cooktown'dan başlayıp (Cairns'in kuzeyi) Melbourne 'e dek, eski sürü yollarını, patikaları ve orman için yangın yollarını izleyerek giden 5,000km'lik bir yürüyüş yolu olduğunu duymaktan herhalde mutlu olacaklardır. Yürüyüşünüz ne uzunlukta olursa olsun bir çift iyi yürüyüş botu, sargı bezi ve tampon olmadan asla yola çıkmayın.

Su Sporları

Okyanus dalgalarıyla oynaşma çılgın bir dalga ya bir su altı akıntısı siz yakalayana dek tehlikesiz bir spor gibi gözükür. Her yaz sörf yaparken onlarca insan boğulur. Sidney, Bondi ve Bronte plajları gibi ünlü yerlerde bu boğulmalar sık görülür. Kontrollü plajlarda her zaman sarı ve kırmızı bayrakların arasında yüzün ki tecrübeli ve gönüllü cankurtaranlar size gerektiği anda ulaşabilsinler. Akıntıların şiddeti sürekli farklılaşır ve bazen bunlar kıyıya kadar sokulurlar. Eğer bir akıntıya yakalanırsanız ona karşı yüzerek kendinizi yormayın, akıntının gittiği yön açık deniz dahi olsa onunla birlikte yüzün. Bir çok şehir plajının yakınlarında bulunan dev ve deniz suyuyla doldurulmuş havuzlarda da yüzebilirsiniz ama rüzgar sertleştiğinde bu havuzlar dahi kapatılmaktadır. 

Yeteri kadar öğrendiğini düşünen biri ilk sörf denemesine çıkarken yanında mutlaka deneyimli bir sörfçü olmalıdır. Vücut sörfü çok kolaydır ve basit bir vücut hareketini öğrenerek yapabilirsiniz. Ayak bağlı sörf tahtları 30$'dan 150$' a kadar değişen fiyatlarda satılmaktadırlar. Bazı plajlardan 10$'dan daha aza kiralanabilirler ya da sırt çantalı yurtlarından ödünç alınabilirler. Başka bir okyanus keydi de boom-netting'dir. Bunu Queensland bölümünde daha geniş ele alacağız. Sağlık bölümünde yüzücülerin karşılaşabileceği sorunlar üzerinde durulacaktır. Çok fazla açılan yüzücülere "köpekbalığı yemi" dendiğini hiç bir zaman unutmayın.

Avustralya'ya, özellikle Queensland'e, gelen bir çok ziyaretçi tüplü dalma yapmak isterler. Aslında PADI denilen temel dalma kursunu Sidney ya da NSW'nin başka bir yerinde almak aynı kursu Queensland'de bir tatil bölgesinde almaktan çok daha ucuzdur. Her halükarda dalmak tehlikeli bir şeydir ve bir ölümlü kaza yetersiz eğitim almış acemileri yakalamıştır. (Kovboylara da dikkat edin? )

Göllerde ve nehirlerde yüzmek de iyi bir yüzücü değilseniz tehlikelidir. Ben oradayken bir İngiliz genci Blue Mountains kanyonlarını geçerken boğularak ölmüştü. 

Kayak

Avustralya sıcak iklimine karşın iki Alp iklimli bölgesinde Haziran'dan Eylül'e kadar kayak fırsatlarına sahiptir. Biri NSW/Viktorya sınırındaki Karlı Dağlardır diğeri ise Tazmanyadadır. Karlı Dağlarda kayak alanları İsviçre'nin yüzölçümünden daha büyüktür. Karlı Dağların daha yüksek irtifaları Tazmanya'daki kayak bölgsindeki kardan daha fazla ve yoğun kar yağışı almalarına sebep olur. Kır kayağı da oldukça popülerdir ve Almanca aslından Langlauf olarak bilinir.

Avustralya seyahat acenteleri turistlerin su, hava ya da toprağa çok çeşitli şekillerde para bırakabileceklerini nihayet keşfetmişlerdir.Böylece tüm yerel ve ulusal şirketler size balon gezilerinden tüplü dalmaya, kayaktan raftinge, yürüyüşten macera turlarına dek bir dolu seçenek sunarlar. Her bölgenin anlatıldığı bölümde detaylar verilecektir.