Yüksek Eğitim

Yüksek Eğitim

Amerika'da çoğu uluslararası alanda isim yapmış 3.000'i aşkın üniversite ve yüksek okul vardır. En tanınmışları Amerikan üniversiteleri arasında en ünlü isimleri barındıran Sarmaşık Ligi okullarıdır yani Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Pennsylvania, Princeton ve Yale. Sarmaşık Ligi sözü ilk olarak ülkedeki en eski sekiz okul ve kara ve deniz kuvvetlerinin kendi aralarında kurduğu spor ligini tanımlamak için kullanılmıştır ve sarmaşık kaplı üniversite binalarına atıf yapılmıştır. Bu saygın “okulların” öğrencileri kabul etmek için kendi talepleri vardır ama Los Angeles'teki California Üniversitesi (UCLA) veya Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gibi başka okullar da uluslararası alanda mükemmel birer isim yapmıştır.

Her eyalet kendi üniversite sistemini idare eder ve hepsinin kendi devlet üniversitesi vardır. Ayrıca özel üniversiteler de vardır. Dereceler ya dört yıllık (standart BA, BSc, vs) veya iki yıllıktır (Ön lisans Derecesi, sonrasında dört yıllık bir dereceye geçmek mümkündür).

Amerikalı öğrenciler genelde evlerine yakın yerlerdeki üniversitelere gider. Böyle bir zorunluluk olmamasına rağmen Amerika'nın alan olarak büyük olması ve ülke içinde pek çok farklı kültür bulunması yüzünden evlerinden uzaktaki üniversitelere giden öğrenci sayısı azdır.

Amerika'da bir derece her dönem beraber alınan dörder dersten oluşan dört yıllık bir programdır: uzmanlık alanı, pek çok konudaki genel eğitim dersleri, uzmanlık alanında yardımcı dersler ve öğrencinin ilgi alanına göre aldığı seçmeli dersler.

Ortaokul sisteminde olduğu gibi aralıksız değerlendirmeler yapılır ve her ders için sonunda toplanarak dereceyi oluşturacak belli sayıda kredi verilir. Amerika'da hukuk ve tıp lisans seviyesinde okunamaz: bu alanlarda yüksek lisans yapılır.

Amerikan Üniversitelerinde Yabancılar

Amerikan okulları sizin kendi ülkenizde yüksek eğitime kabul edilecek niteliklere sahip olmanızı ister. Genellikle Akademik Yetenek Testi'ne (SAT) girmeniz gerekir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi Fulbright Komisyonu'ndan alabilirsiniz.

Ücretler ve Burslar

Devlet üniversiteleri öğrencilere genelde burs vermez, özel üniversiteler bazen kısmi burs verir. Amerika'da harç miktarları çok farklıdır: genelde devlet üniversitelerinin harcı 7.000 ila 15.000 Dolar ve özel üniversitelerin harcı da 13.000 ila 29.000 Dolar arasındadır. Yaşam giderleriniz ve ders araç gereçleriniz için de para gerektiğini unutmayın. Yabancı olduğunuz için devletten yardım alamazsınız ama üniversiteler kendileri burs verebilir. Internet'teki www.studyusa.com sayfası yabancı öğrencilere yöneliktir ve eğitiminiz karşılamak başlıklı bir bölümü de vardır.

Yaşam giderleri eyalete göre değişir. Kuzeydoğu'daki ve California'daki büyük şehirler yaşam giderlerinin en yüksek olduğu şerhlerdir. Eğer evde yaşamıyorsanız bir akademik yıl için 7.500 ila 12.000 Dolar arasında yaşam gideriniz olacaktır.

Hangi Üniversite?

Hangi okullara başvurmak istediğinizi okula başlama tarihinizden en az 18 ay önce düşünmeye başlamanız tavsiye edilir. Ayrıca başvuru sürecinin parçası olan ücret yatırma, mali yardıma başvurma tarihlerine de dikkat etmelisiniz. Amerikan sistemine göre son başvuru tarihini kaçırırsanız bir yıl beklemeniz gerekebilir.

Gideceğiniz okulu seçerken dikkate almanız gereken şeylerden bazıları üniversitenin yeri ve büyüklüğüdür - New York veya Mississippi'nin ortasında mı olmak istersiniz yoksa her yıl binlerce yeni öğrencinin geldiği bir devlet üniversitesinde ya da küçük bir özel sanat akademisinde mi? Ayrıca öğrenim ücretlerini karşılayabileceğinizden ve üniversitede tam okumak istediğiniz alanların bulunduğundan emin olmalısınız.

SAT testine başvuru yapmadan önce girmelisiniz: seçtiğiniz üniversitelerin son başvuru tarihlerini öğrenip sonra sınavla ilgili bilgi almak için Fulbright Komisyonu'yla irtibata geçebilirsiniz.
Başvuru süreci aşağı yukarı şu şekilde işler: başvuru formlarını okula başlayacağınız tarihten - muhtemelen Ağustos ayıdır - 12 ay önce göndermelisiniz. Okula başlamanızdan önceki yılın sonbaharında doldurulmuş başvuru formlarını teslim etmiş olmalısınız. Kabul veya ret mektupları takip eden Ocak ayında gelir. Sonraki bir iki ayda ücret konusu halledilir, vize alınır ve yazın sonunda gitmek için son ayarlamalar yapılır.

Burada bir Amerikan üniversitesine başvurmanın bütün ayrıntılarına yer vermek mümkün değildir. Ancak ICEP Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile temasa geçerek kapsamlı bilgi ve kayıtlar için yardım almanız mümkündür.

Atletizm Bursları

Pek çok üniversite belirli bir spor dalında üstün yetenekli öğrencilere burs verir. Genelde 25 olan bir üst yaş sınırı vardır ve yüksek lisans öğrencileri başvuramaz. Öğrenciler normalde okula kabul edilmek için gereken şartları yerine getiriyor olmalıdır.

İki Yıllık Üniversiteler

Verdikleri eğitimin süresi yüzünden iki yıllık üniversite denen Cemiyet Üniversiteleri, Teknik ve Küçük Üniversiteler sanat, bilim veya uygulamalı bilim alanlarında ön lisans derecesi verir. Bunlar dört yıllık bir bölümün üçüncü yılından başlamak için kullanılabilir ama bu yol yabancı öğrencilere her zaman açık değildir. Yaklaşık 1.500 tane iki yıllık üniversite vardır: uygun fiyatları sayesinde gittikçe daha popüler hale gelmektedirler - eyalet veya yerel yönetim tarafından desteklendikleri için harçları yıllık 4.000 Dolar'dan daha az olabilir. Amerikalı öğrenciler genelde yurt yerine evde kalır ve yabancı öğrenciler için de aile yanında dönemlik kalma olanakları mevcuttur. Ayrıntılar için Fulbright Komisyonu'yla bağlantıya geçebilirsiniz.