Sinema

Sinema

Amerika'da da tüm dünyada olduğu gibi Hollywood'un egemenliği söz konusudur. Biletler 8 ila 12 Dolar arasındadır ve genelde kredi kartıyla rezervasyon yapabilirsiniz. New York'ta eyalet çapında oynayan filmler hakkında bilgi veren özel bir hat vardır (777-FILM).

Sinemalar genelde “birinci sınıf” ve “sanat evi” olarak sınıflandırılır: ilki her yerde bulunur, ikincisi de bütün büyük şehirlerde. Amerika'nın en büyük simgelerinden biri - arabalı sinemalar - videoya karşı yarışı kaybetmiştir. Fakat gençliklerine özlem duyan bazı insanlar arabalı sinemaları yeniden canlandırmaktadır. Ancak bunların sayısı çok azdır ve birbirlerinden çok uzaktadır, yine de birilerine sorarsanız yakınlarda bir arabalı sinema bulabilirsiniz. Meraklıları Internet sayfalarına bakabilir. www.driveintheatre.com oldukça iyi bir adrestir, arabalı sinema rehberini okuyabilirsiniz.

Küçük şehirlerde yeni çıkan bütün filmlerin gösterildiği çok ekranlı salonlar vardır: büyük şehirlerin dışında sanat evini andıran bir yer bulamazsınız.

Filmler G (genel izleyici), PG (çocuklar aileleriyle izleyebilir), PG-13 (ailelere uyarı, bazı sahneler 13 yaşın altındaki çocuklar için zararlı olabilir), R (yanında yetişkin olmadan 17 yaşın altındaki çocuklar giremez) ve NC-17 (17 yaşın altındaki çocuklar giremez) şeklinde sınıflandırılır.