Sahne Sanatları

Sahne Sanatları

Tiyatro

New York Amerikan tiyatrosunun kalbidir ve merkezi “Broadway” bugün bilinen müzikalin icat edildiği yerdir. Daha küçük ve daha deneysel tiyatrolar “Broadway dışı” diye bilinir, bunlar daha az sayıda seyirciye yöneliktir. En küçük, elli koltukluk salonları olan tiyatrolar da “Broadway'in çok dışında” olarak bilinir.

Yer ayırtmak için bir kredi kartı almalısınız: en kapsamlı listeler Pazar günleri çıkan New York Times'da, New York Dergisi'nde, Village Voice'da, New Yorker ve Time Out New York'tadır. Bütün bu dergilerin Internet sayfaları vardır. Telefonla bilgi veren New York Sahnede isimli bir de bilgi hattı vardır (212-768-1818).

Central Park'taki Delacorte Tiyatrosu'nda yazları ücretsiz Shakspeare Parkta gösterileri düzenlenir. Büyük şehirlerdeki büyük tiyatrolarda en iyi Broadway gösterilerinin ve küçüklerde de bir dizi seçme gösterinin sahnelendiğini görürsünüz. Chicago, Boston ve San Francisco gibi bazı şehirlerde çok faal ve başarılı tiyatrolar vardır. Ayrıntılar için turist ofisleri veya ticaret odalarıyla irtibata geçebilirsiniz.

Broadway'de fiyatlar oldukça yüksektir, en iyi koltuklar 100 Dolar'a satılır. Başka yerlerde bilet fiyatlar daha uygundur ve gösterinin olduğu gün satılmamış biletleri yarı fiyatına alabilirsiniz. Genelde yalnızca nakit para kabul edilir. Hem Broadway hem de Broadway dışı gösteriler için ucuz bilet bulunacak en iyi yer TKT'nin Times Meydanı veya Wall Street'in yanındaki Bowling Gren Parkı'ndaki . Her sabah saat 11'de elde kalan biletler normal fiyatın %25-50 daha azına satışa çıkarılır. Gişelerde de yalnızca nakit veya traveller's çeki kabul edildiğini unutmayın. Bilgi için 212-221-0013'ü arayabilirsiniz.

Klasik Müzik, Opera ve Bale

Dünyadaki en ünlü gruplardan bazıları şirketlerin klasik müzik, opera ve bale gösterilerine sponsorluk yapmasının yaygın hale geldiği Amerika'da bulunur. New York'ta Lincoln Merkezi dünyanın en büyük gösteri sanatları organizasyonların ev sahipliği yapar: New York Filarmoni Orkestrası, Metropoliten Operası, New York Şehir Operası, New York Şehir Balesi ve Amerikan Balesi. Merkezde pek çok salon bulunmaktadır: Metropoliten Opera Evi (Met), Avery Fisher Salonu ve Alice Tully Salonu. Büyük Amerikan orkestraları Boston'da (Boston Senfoni'nin klasikler sezonu, Boston Pops Mayıs ayının ortalarında başlar ve Temmuzun ortasına kadar devam eder), Chicago'da, Cleveland'da, New York'ta ve Philadelphia'dadır. En önemli opera toplulukları arasında Boston, Chicago, New York, San Francisco, Santa Fe ve Seattle'de kurulanlar vardır. San Francisco Operası batıdaki en eski büyük topluluktur, San Francisco Balesi (60 yaşında) ve San Francisco Senfoni Orkestrası da aynı derecede önemli topluluklardır. Ülkenin en ünlü bale toplulukları New York Şehir Balesi, Amerikan Balesi, Joffrey Balesi (New York ve San Francisco), Washington ve Pittsburgh'taki Ulusal Bale ve Philadelphia Bale Topluluklardır.

Fiyatlar büyük sanat gösterilerinde genelde görüldüğü şekildedir: büyük bir şehirde opera veya bale bileti 50 ila 200 Dolar arasındadır. Ancak standart fiyatların yüksek olmasına rağmen bazı gösteriler için 30 Dolar'a bile bilet bulabilirsiniz. 10 Dolar'a biletler New York'taki Met gibi bazı büyük salonlardan alınabilir. Konserler ve gösteriler elbette yalnızca büyük salonlarda düzenlenmez: bütün büyük şehirlerde yüzlerce daha küçük ve daha samimi salonda daha ucuza bilet bulabilirsiniz.

Yazları New York Filarmoni Orkestrası Central Park'ta ücretsiz gösteriler verir ve Los Angeles'teki Hollywood Bowl da dahil olmak üzere ülkenin pek çok yerindeki salonda klasik müzik konserleri verilir.