Riskler

Riskler

İşverenler için yabancı eleman çalıştırmanın değeri yüksek iken göçmen işçiler için bazı riskler olabilir. Çalışma vizesi sisteminin olumsuz tarafı, bir kişi ABD'ye geldikten sonra işin ona uygun olmadığını görmeyi veya yeni bir iş bulma şansı da olmadan boşta kalmayı göze almak durumundadır. İş bulmak için yasal ve mali pek çok zorluğu aştıktan sonra bir yıl içinde yeniden aynı yollardan geçmeyi ister misiniz? 1990'larda Hindistan'da patlayan bilgisayar sektöründen işe alınan sistem mühendisleri ve yazılımcılar ABD'ye gelmelerinden kısa bir süre sonra ülke ekonomisinin darboğaza girmesiyle işten çıkarılmıştır.

Düşünülmesi gereken başka bir etmen de bazı işverenlerin daha düşük ücret vermek için çalışma vizesi sistemini kullanmasıdır. Yasaya göre H1-B vizesiyle gelen elemanlara iş sınıflarında verilen ortalama ücret ödenmelidir ama bazı yabancı işçiler zam talebinde daha seyrek bulunduklarını ve şirketin kefil olmaktan vazgeçmesinden korktukları için daha az yakındıklarını söylemektedir. Bazı durumlarda ABD'de iş bulmak kolay olabilir ama yeni bir elemansanız ve işten kolayca atılabilecek bir durumdaysanız harcanabilirsiniz. Bu, insanlar ABD'de iş aramamalıdır anlamına gelmez ama çalışma vizesinin sınırları iyi bilinmelidir ve bu da iş değiştirme özgürlüğü sağlayan oturma hakkının neden altın değerinde olduğunu açıklar.

YETENEKLER VE NİTELİKLER

ABD Dışişleri Bakanlığı diyetisyenlik, hemşirelik, eczacılık, fizik terapi, tıp ve cerrahi alanlarında yüksek derece sahibi insanlara çalışma izni verilmesi konusunda öncelik tanımaktadır. Eğer basit dereceniz ve tecrübeniz varsa yüksek derece şartı da bazen aranmayabilir (tıp ve cerrahi dışında). Bu, bazı sınıflarda çalışma vizelerinin daha kolay çıkacağı anlamına gelir.

Derece ve sertifika talepleri meslekten mesleğe değişmektedir. Bilgisayar gibi bazı alanlarda tecrübe her şeydir ve eğitim neredeyse değersizdir. Aynı durum gazetecilik ve pek çok sekreterlik görevi için de geçerlidir. Profesyonel olarak hemşirelik yapabilmek için eyaletin açtığı lisans sınavlarında başarılı olmak, bunun için de kendi ülkenizde eğitim almış olmak gereklidir. Çoğu meslek eğitiminizin Amerika'da bir kurum tarafından tanınmış olmasını talep eder. Kütüphaneci olmak için Amerika Kütüphane Derneği'nin tanıdığı bir okulda yüksek lisans yapmış olmanız istenir ve hukuk, muhasebe, bankacılık ve finans alanlarında çalışmak için bir dizi niteliğe sahip olmanız gereklidir. Eğer ABD'de de iş yapan bir hukuk veya muhasebe şirketinde çalışıyorsanız belirli niteliklere sahip olmasanız da yeterli kabul edilebilirsiniz. Amerikan sistemi ortak bir hukuka dayanıyor olmasına rağmen birey olarak Amerikan hukuk sınavlarını geçmeden bir Amerikan hukuk şirketinde iş bulmak oldukça zordur. Muhasebe, 35'i yabancı ülkelerde eğitim almış insanların yaptığı başvuruları değerlendirebilen devlet muhasebe kurulları tarafından idare edilir. Dernekler Ansiklopedisi ABD'de belirli mesleklerde çalışmak için gerekli nitelikler hakkında tavsiyelerde bulunabilecek ticaret dernekleri ve mesleki derneklerin bir listesini vermektedir.