Konum

Konum

Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki en büyük dördüncü ülkeye sahiptir. ABD'yi, Kanada'yı ve Kuzey Takımadaları'nı içinde alan Kuzey Amerika kıtası 8.3 milyon mil kare (21.5 milyon kilometrekare) alana sahiptir ve bunun 3.6 milyon mil karesi ABD'dir. Kuzeyde Kanada, güneyde Meksika ve Meksika Körfezi, doğuda Atlantik Okyanusu ve batıda Pasifik Okyanusu'yla sınırlanmıştır. Doğudan batıya New York'tan San Francisco'ya uzaklık 4.800 kilometredir. Texas'ın en güney ucundaki Brownsville şehrinden 49. Paralel'e kadar (ABD ve Kanada arasındaki sınır) uzaklık 2.560 kilometredir. Bu geniş topraklar üzerinde farklı yer şekilleri, çevreler ve iklimler görülür. Doğu kıyısı (ilk beyaz yerleşimcilerin yerleştiği New England) kayalık ve çok ağaçlık bir bölgedir. New England'ın güneyi ve batısında Atlantik kıyısındaki düzlüklerden yükselen Appalachian Dağları vardır. Daha batıda Büyük Göller ve yolculuğuna Kanada sınırından başlayıp 3.799 kilometre boyunca aktıktan sonra Meksika Körfezi'nde denize dökülen büyük ve sakin Mississippi Nehri'nin kestiği göz alabildiğine uzanan düzlükler vardır. Mississippi'nin batısında Amerika'nın ekmek teknesi denen Büyük Ovalar'da yer şekilleri değişir ve ardından kuzeyden güneye yükselen devasa Rocky Dağları görülür.

Rocky'lerin en yüksek noktası California'daki 1.418 metre yüksekliğinde olan Whitney Dağı'dır. En batıda yarısı çöl yarısı verimli topraklardan oluşan büyük California vadisi ve Pasifik Okyanusu vardır.
Avrupalı biri için Amerika'nın büyüklüğünü hayal etmek zordur. Biz onu bir tek ülke gibi düşünürüz (aslında da öyledir) ama kıtanın ölçüsünü hesaba katmayı unuturuz. New York San Francisco'dan Londra'dan olduğu kadar uzaktır, Texas Fransa'dan daha büyüktür, Alaska Texas'ın iki katı büyüklüktedir. Houston'dan yola çıkıp bütün gün arabayla batıya gitseniz yine de Texas'ın dışına çıkamazsınız. New York'tan California'ya kadar arabayla gitmek Londra'dan Kahire'ye kadar arabayla gitmeye eştir.

ZAMAN

Amerika Birleşik Devletleri içinde dört zaman dilimi vardır: Doğu Zamanı (Michigan, Indiana, Georgia ve Florida'yı da kapsayan doğu sahili); Orta Zamanı (K. Dakota ve Texas'a kadar); Dağ Zamanı (Montana'nın güneyi); Pasifik Zamanı (Pasifik sahili: Washington, Oregon, California ve Nevada). Doğu Zamanı Greenwich'ten beş saat geridedir, Orta altı, Dağ yedi ve Pasifik sekiz. Eyaletler arasında telefon görüşmeleri yaparken zaman farkını hesaba katmalısınız: New York'ta saat sabah 9'ken California'da 6 olduğunu düşünmelisiniz. Zaman çizelgelerinde 24 saat çok az kullanılır.

ÖLÇÜ BİRİMLERİ

Benzin galonla, mesafe mille, ağırlık libre ve onsla ölçülür. Libre en büyük ağırlık ölçüsüdür, ortalama insanın ağırlığı 168 libredir. Giysi ölçülerinin de açıklanması gerekir: ölçüler Avrupa'dakinden biraz daha geniştir.

Metrik sistem giderek daha fazla kullanılmaya başlamıştır - Uluslararası Sistem (SI) sanayide Metrik Programlar Bürosu'nun koordinasyonuyla artan oranda kullanılmaktadır. Yüzyılın sonlarında metrik sisteme tamamen geçileceği düşünülmektedir. Amerikan bilim dili neredeyse tamamen metriktir ve bütün devlet okullarında metrik sistem öğretilmektedir.