Work and Travel

İŞ TECRÜBESİ, STAJLAR VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI

 

Amerika'da 18 aya varan sürelerde çalışmak veya iş tecrübesi edinmek isteyen kişiler için burada anlatılanlar ABD'de çalışma izni almanın en basit yöntemlerini tanımlar. Amerika'da onaylı değişim programları ve stajların kısa bir listesini Fulbright Komisyonu'nun Eğitim yanında kalabileceğiniz arkadaşlarınız ve akrabalarınız adreslerinin bulunduğu bir adres defteri, size yetecek kadar para veya hesabınızda para olduğuna dair bankadan alacağınız mektup işe yarayabilir. INS'yi sizi aradıklarında bulabileceklerine ikna edebilecek herhangi bir belge veya belli bir süre sonra ülkenize geri döneceğinize dair kanıtlar (örneğin okula devam etmek için) sağlamalısınız.

İŞ TECRÜBESİ, STAJLAR VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Amerika'da 18 aya varan sürelerde çalışmak veya iş tecrübesi edinmek isteyen kişiler için burada anlatılanlar ABD'de çalışma izni almanın en basit yöntemlerini tanımlar. Amerika'da onaylı değişim programları ve stajların kısa bir listesini Fulbright Komisyonu'nun Eğitim Danışma Hizmetleri'nden edinebilirsiniz.

Çalış ve Gez Programları (Work and Travel)

ABD'de bazı çalış ve gez programlarına onaylı kurumlar aracılığıyla katılabilirsiniz. Yalnızca öğrencilerin katılabileceği programlara başvuru belgeleri arasında okuldaki müdürünüzden, kayıt işlerinden veya bir öğretmeninizden alacağınız seyahat tarihinde okulda tam zamanlı devam eden bir öğrenci olduğunuz dair yazı vardır. Son sınıf öğrencileri Amerika'dan döndükten sonraki Eylül/Ekim ayında başka bir okula kabul edildiklerini belgelemelidir. Genellikle belli bir oranda paranız olduğunu kanıtlamanız istenir, örneğin travellers çeki olarak yıllık 400-500 Dolar.

DETAYLI BİLGİ İÇİN: www.icep.com.tr/wat/index.asp adresini ziyaret ediniz.

STAJ

Staj, üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlarına kariyer yapmak istedikleri alanda tecrübe edinmeleri için verilen genelde ücret ödenmeyen bir fırsattır. Staj yapmak için değişim programlarından yararlanmanın faydası, karmaşık ve zaman kaybettiren idari ayrıntılarla organizatörlerin ilgilenmesidir. Bu hizmetlerden yaralanmak için ücret ödersiniz ama karşılığında sağlam bir staj fırsatı, J-1 vizesi, sigorta ve gerekirse kalacak yer alırsınız.

Ülkelerindeki resmi bir değişim programı aracılığıyla başvurmayı tercih etmeyen kişiler işyerinde eğitim almak için başvurulan çoğu J-1 vizesine yardımcı olan Uluslararası Uygulamalı Eğitim Derneği (AIPT) aracılığıyla ABD'de kısa dönemli bir eğitim ayarlayabilir. Eğer kendi stajınızı kendiniz ayarlayabilecek bir durumda değilseniz uygun bir yer bulması için AIPT'e başvurabilirsiniz. Başvuruda bulunan kişiler yetkilileri en fazla 18 ay sonra ülkelerine döneceklerine ikna edebilmelidir.

YAZ KAMPLARI

Her yaz dünyanın her köşesinden gelen binlerce genç Amerikalı çocuklarla ilgilenmek ve onlara en basitinden (yüzme ve tenis) en değişiğine (kukla yapımı) bazı şeyler öğretmek veya göz kulak olmak için ülkeye gelir. Pek çok acente yabancı ülkelerden J-1 kültürel değişim vizesiyle ABD yaz kamplarında çalışmaya gelen gençleri seçer ve onları yönlendirir. İlk şart uygun yaşta olmanız (genelde 19-35) ve çocuklarla çalışma tecrübesine sahip olmanızdır.

Kampların en kısa süreni sekiz veya dokuz haftalıktır ve genelde Haziran'da başlar. Kampın sonunda danışmanlar ve diğer çalışanlar altı ila on hafta boyunca seyahat edebilir ve Ağustos sonuyla Eylül sonu arasında ülkelerine geri döner. Yaz kamplarına katılanlara dönüş biletleri ve J-1 vizesine başvururken danışmanlık verilir. Kamplarda ücretsiz kalacak yer ve yemek artı harçlık verilir. Programa kabul edilebilmek için mülakata girmelisiniz. Organizatörler kamp danışmanlığının Amerika'yı görmek için ucuz bir yol arayan insanlara uygun olmadığını bildirmektedir. Yaz kampında çalışmış olanlar işin çok ağır olduğunu ve yazları şımaran ve zor idare edilen Amerikalılar da dahil çocukları gerçekten sevmeniz gerektiğini söylemektedir.