Göçmen Olmayanlara Verilen Vize

Göçmen Olmayanlara Verilen Vize

ABD'ye yabanci olarak (yani Amerikan vatandasi ya da yesil kart sahibi olmadan) giris yapmak isteyen herkesin geçerli bir pasaportu ve göçmen olmayanlara verilen uygun bir vizesi olmalidir. Vizeden Muafiyet Programi belli ülkelerin vatandaslarinin Amerika'da is veya gezi amaciyla en fazla 90 gün vize almadan bulunmasina olanak verir. Bu durumun disinda kalan herkesin ülkesindeki ABD konsolosluguna basvurarak vize almasi gerekmektedir.Vize başvurularınız,yurtdışı eğitim danışmanlığı dışındaki başvurularınız için Icepworld Antalya,Ankara,İstanbul,Eskişehir,Adana,İzmir,Denizli,Bursa yurtdışı eğitim şubelerimize başvurabilirsiniz.Vize yalnizca çok ender durumlarda Amerika'da verilir. Eger geçici bir süre için yurt disindaysaniz bulundugunuz ülkedeki ABD konsolosluguna basvurabilirsiniz.

Eger dogrudan turistler (B-2) ve is için geçici olarak gideceklere (B-1) verilen B türü vizeye basvuruyorsaniz yapmaniz gerekenler basittir ve hukuki yardim aramaniza gerek yoktur. Ancak ülkede bir giriste alti aydan fazla kalmak veya orada çalismak istiyorsaniz isler o zaman biraz karisir. Ne tür vizeye basvurdugunuzdan emin olmaniz gerekir. Eger durumunuzdan veya ne tür vize istediginizden emin degilseniz mutlaka bir yurtdışı eğitim danışmanlığına başvurmanız gerekiyor.

ABD konsolosluklari kararlarini basvuru sahibinin belgelerine ve bazi durumlarda kisa bir görüsmeye dayanarak verir. Konsolosluk görevlilerinin gözünde vize basvurusu yapan her kisi “göçmen olmaya niyetli” kabul edilir ve memura kendi ülkenize dönmek için “sizi zorlayan bir baglantiniz” oldugunu kanitlamak sizin görevinizdir. Pek çok durumda bunu kolayca yapabilirsiniz: örnegin B tipi vizeye basvuruyorsunuzdur ve dönmeniz gereken bir okulunuz veya isiniz vardir. B-1 veya B-2 türü vize talebinin reddedilmesinin ortak iki sebebi vardir. Birincisi, seyahatinizi alti aylik sinirin ötesine uzatmak istiyorsunuzdur ve ülkenize döndügünüzde gideceginiz bir okulunuz veya isiniz yoktur.

Ikincisi, Türkiye'deki isinizi birakip ABD'de bir is kurmak veya orada yatirim yapmanin yollarini aramak istiyorsunuzdur ve bu durumda da E-2 (yatirimci) vizesi almaya hak kazanirsiniz. Ya da Amerika'da ögrenci olmak istiyorsunuzdur.F1 öğrenci vizesine Antalya,Adana,Ankara,İstanbul,İzmir,Eskişehir,Denizli ,Bursa yurtdışı eğitim danışmanlarımız aracılığıyla yapabilirsiniz.

Vize aldiktan sonra giris noktasindaki göç memuruna vereceginiz formu doldurmakta zorluk yoktur.Yurtdışı eğitim danışmanlarımız zaten size gereken bilgileri vermiştir.

Yalnizca INS memurlarinin ne yapacaklarini tahmin etmek zordur. Valizinizi arayip eger sadece bir ay kalmaya niyetliyseniz neden ütü ve sofra takimi getirdiginizi sorabilirler. Üzerinizde ne kadar para tasidiginizi ve bir sekilde daha fazla paraya ulasip ulasamayacaginizi mutlaka bilmek isteyeceklerdir. Eger ülkeyi ziyaret amaciniz vizenizin türünden biraz bile farkliysa cevaplamakta zorlanacaginiz sorular sorarlar.

Amerika'ya giris yaptiginiz zaman ülkeden çikmadan vizenizi göçmen olmayanlara verilen farkli bir vizeyle degistirebilirsiniz. Örnegin ülkeye B-2 (geçici ziyaretçi) vizesiyle girmisseniz ve sonradan is aramaya karar vermisseniz durumunuzu isçi (H1-B, geçici isçi) kategorisine aldirabilirsiniz. Bunu yapmak için INS'ye I-129 formuyla dogrudan basvurmaniz gerekmektedir. INS I-797 Onay Duyurusu gönderecektir. Sonra vize almadan yasal olarak çalisabilir veya okula baslayabilirsiniz. Bu, yalnizca ABD'de bulundugunuz süre içerisinde geçerlidir. Eger ülkeden geri dönmek üzere çikiyorsaniz ABD konsolosluguna normal sekilde vize basvurusu yapmalisiniz. Örnegin is amaciyla geçici olarak bulunuyorsaniz (B-1 vizesi) ve durumunuzu aldiginiz bir sirketi isletmek için E-2 (yatirimci) olarak degistirmisseniz ve ülkeden çikmissaniz durumunuzu degistirmenizin dönüsünüzde hiçbir etkisi olmayacaktir: kendi ülkenizde yeniden vizeye basvurmalisiniz. Ayrica, INS durumunuzu degistirdi diye Amerikan Büyükelçiligi'nin de ayni sekilde davranacagi garantisi yoktur: çogu E-2 durumunda en bastan bu vizeye basvurmak en iyisidir. Baska bir nokta da sudur: fikrinizi degistirebilirsiniz ama “gerçeklerin bilinçli olarak çarpitilmasi” da her zaman mümkün olabilecek bir durumdur. Eger vardiginiz zaman degistirme niyetiyle bir vize türüne basvuruyorsaniz basiniz derde girebilir ve gelecekte hiçbir vize basvurunuz kabul edilmeyebilir. Örnegin bir kere B-1'den E-2 durumuna geçmisseniz ve ABD'ye yine durumunuzu degistireceginiz umuduyla B-1 vizesiyle girmek istiyorsaniz basvurunuz mutlaka reddedilecektir ve INS gelecekte yapacaginiz basvurulari da yakin takibe alacaktir.