Fırsatlar Ülkesi

Fırsatlar Ülkesi

Yabancı şirketlerde çalışanlar için ABD çok tercih edilen bir görev yeri olmaya devam etmektedir. Hem rakamlar hem de ülkenin büyüklüğü bakımından yabancı çalışanların en fazla dolaştığı ülke ABD'dir ve şirket, bu durumun devam edeceğini düşünmektedir. Elbette bu durumun yalnızca ana ofisleri, şubeleri, acenteleri veya taşeronları bulunan şirketler için geçerli oluşu hiç şaşırtıcı değildir.
Yabancılar için en iyi fırsatlar ileri teknoloji alanındadır. Bilgisayar sektöründe ve fizyoterapi ve iş terapisi gibi bazı tıp alanlarında nitelikli mühendislere ve yöneticilere hâlâ talep vardır. Beş ila on yıllık tecrübesi olan sistem mühendisleri ve yazılımcılar ABD'de niteliklerini arayan bir pazar bulacaktır.

VisaNow.com sayfasında yapılan bir araştırmaya göre duraklamaya rağmen Ekim 2000 ve Eylül 2001 arasında çalışma vizelerine (H1-B) yapılan başvurular %14 artmıştır. Bu çalışma vizelerinin çoğu programcı ve mühendis olarak çalışan teknoloji uzmanlarına verilmiştir. Yani duraklama sırasında ABD daha da cazip görülmüştür çünkü ekonominin canlı olduğu ve hırs ve çok çalışmanın ödüllendirildiği bir yer olarak ün kazanmıştır.

 

Ülkenin bu gökkuşağının altındaki görünümü biraz da Hollywood sayesinde beslenmiştir ama romantik cazibesi o kadar yüksektir ki bazı insanlar oraya varmak için sandallarda hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Bu gelenek 1620'de Mayflower ile başlamıştır. Amerikan Rüyası kavramı her ne kadar gelirlerini vergileri ödemekten arabanın giderlerini karşılamaya mali yükümlülükleriyle dengelemek zorunda olan nüfusun çoğunluğunun yaşadığı hayatın basitleştirilmiş bir tanımı olsa da pek çokları için hâlâ dayanılmazdır. Amerika'da şehirlerden birinde biraz zaman geçiren ya da trenle varoşlardan geçen herkes aşırı yoksulluğun ABD'de hâlâ var olduğuna ve şanssızlığın herkesin ayağını kaydırabileceğine tanıklık edebilir.

 

Yine de Amerika'nın göçü tarihi boyunca taze kan şeklinde ve yetenek ve becerilerin tek yönlü bir akışı olarak değerlendirdiğini belirtmeliyiz. Elbette Amerika'ya profesyonel sebeplerle göç etmek iyi bir hayat ve hayat standartlarını yükseltmenin bir yolunu arayan çoğu kişinin önünde yeni kapılar açmaktadır. Bu göçmenler yeni ülkelerine çok değerli katkılarda bulunmaktadır.

 

ABD'de çalışmak bir insanın kariyeri için dönüm noktası olabilir, özellikle de kendi ülkenize geri dönerseniz. Ancak oranı doğru kurmak önemlidir. Kendi ülkenizde işte yaşadığınız bütün sorunları yaşamaya devam edeceksiniz ve istediğiniz o daha geniş eve kavuşmak için daha çok çalışmayı göze almalısınız.

 

Bazı alanlarda görünüm pek iyimser olmamakla beraber yabancı işçiler her zaman çok popüler olacaktır. Yabancı işçi çalıştırmak genelde daha ucuzdur: işe alırken yapılan harcamalar daha çok olabilir ama olayın bürokrasi boyutu ve kefil olmanın da getirdiği maliyet yüzünden çalışma vizesiyle gelen bir elemanın başka şirketlerce kapılması ihtimali daha düşüktür. Eğitim harcamaları daha düşük olabilir ve yabancı bir eleman özellikle bir şirket adına çalışmak için gelmişse daha güçlü bir sadakat duygunsa sahip olabilir. Yabancı işçiler başarılı olmak için çok çalışırlar çünkü becerilerini, eğitimlerini ve kaynaklarını taşınmaya yatırmıştır.