Festivaller

Festivaller

Amerika'da New Orleans'taki Mardi Gras'tan yazları eyaletlerde kurulan fuarlara ve büyük küçük her şehirde düzenlenen 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına yılın her zamanı bir festival vardır.
Aşağıda en önemli festivallerin bir listesini bulacaksınız. Bir şehre gelip de yılın en eğlenceli festivalini kıl payı kaçırdığınızı görmek kadar hayal kırıklığı yaratan bir şey olamaz: seyahatinize başlamadan Eyalet Turist Büroları'ndan gerekli bilgileri alırsanız geçeceğiniz yerleri ona göre planlayabilirsiniz.

Şubat - Daytona 500, Daytona Plajı, Florida. Dünyanın en ünlü araba yarışı. En az altı ay önceden yer ayırtmanız gerekir. www.daytona500.com

Mayıs - Indianapolis 500, Indianapolis, Indiana. Bir ay süren festival ve sonunda ünlü araba yarışı. Daha fazla bilgi için http://mybrickyard.com/500

Haziran - Chicago Tadı, Chicago, Illinois. Haziran ve Temmuz aylarında şehrin restoranlarının 4 milyon insana yemek dağıttığı dev bir yemek festivali. Tel: 312-744-3315.

Temmuz - Boston Pops Dört Temmuz Konseri, Boston, Massachusetts. Binlerce Bağımsızlık Günü faaliyetlerinden biri: çok eğlenceli olabilir.

Kutztown Folk Festivali, Kutztown, Pennsylvania. Pennsylvania'da yaşayan Hollandalı kültürünü kutlamak için düzenlenen bir festival. Tel: 610-638-8707.

Cheyenne Öncü Günleri, Cheyenne, Wyoming. Dünyadaki en büyük rodeo olayı: Temmuzun son haftası.

Ağustos - neredeyse her eyalette tarım fuarları düzenlenir. En büyükleri Wisconsin, Milwaukee (Ağustos başı), Illinois (Springfield, Ağustos başı), Minnesota (St. Paul, Ağustosun son haftası, Eylülün ilk haftası).

Yanan Adam, Black Rock Çölü, Nevada. Alternatif gösterilere ve sanata adanmış bir festival, faaliyetler süresince çöl 25.000 kişilik bir şehre döner. www.burningman.com

Eylül - Öncü Günleri, Fort Worth, Texas. Western tarzı kutlamalar. Eylül sonlarında üç gün.
Mississippi Delta Blues Festivali, Greenville, Mississippi. Ülkedeki en büyük Blues festivallerinden biri.

Ekim - Dallas Eyalet Fuarı. Dallas Eyalet Fuar Parkı ulusal bir anıttır ve bu üç günlük gösterişli faaliyet onun çevresinde düzenlenir. Yalnız Yıldız Eyaleti'nde ödül olarak büyükbaş hayvan verilir.

Kasım - Macy's Şükran Günü Geçit Töreni, New York. Her yıl Şükran Günü'nde karnaval hayvanları, balonlar ve süslü arabalar bütün gün boyunca 86'ncı Cadde'de ve Central Park'tan 34'üncü Cadde ve 7'nci Bulvar'daki Macy's Mağazası'na kadar olan “Manhattan Kanyonu'ndan” geçer.

Aralık - Ulusal Noel Ağacı Süsleme/Barış Töreni, Washington, DC. Kasım ayının ikinci Salı günü Beyaz Saray'ın bahçesindeki başkanlık ağacının aydınlatılmasıyla başlayan ve her gece koroların gösterilerinin sergilendiği festival.

Bunlar ABD'de köy fuarlarından ülkenin her yerinden yüz binlerce insanın izlediği büyük faaliyetlere her yıl gerçekleştirilen fuarlardan yalnızca birkaçıdır. Kuzey Amerika'da düzenlenen 2.500 müzik festivaliyle ilgili bilgi almak için www.festivalfinder.com adresine bakabilirsiniz. Bütün dünyadaki festivaller hakkında bilgi veren www.festivals.com sitesinde ABD'nin her eyaletine ayrılmış özel bölümler bulabilirsiniz. Her eyalette turizm hakkındaki Internet sayfalarının da bir listesi vardır.