Ev Kurmak

Amerika hâlâ göçmenlerin gözde istikametlerinden biridir. Nereye giderseniz gidin Türklerle karşılaşırsınız ve California, New York, Florida, Illinois, Colorado ve Arizona gibi yabancıların yoğun olarak bulunduğu yerlerden birine giderseniz sizi karşılamaya hazır topluluklar bulabilirsiniz. Amerika'da ev almak Türkiye'de ev almaktan daha kolaydır çünkü kolaylıkla banka kredisi alınabilir. Genelde Amerikan gayri menkul sektörü düzenli, verimli ve adil bir şekilde çalışır. Gayri menkul alan o kadar çok yabancı vardır ki (özellikle belirli eyaletlerde), satın alma sürecini kolaylaştıran yaygın ağlar bulunur. Türkiye'de Amerika'yla ilgilenen büyük gayri menkul şirketleri vardır, nakliye servisleri evleri tanımanızdan gidip yerinde görmenize sürecin her aşamasında size yol gösterir. Bir şirket size ne kadar çok hizmet verecekse onları o kadar ayrıntılı bilgilendirmeniz önemlidir: size uygun olmayan evleri görmek için deniz aşırı bir sürü yolculuk yapmak istemezsiniz.

Amerikan gayri menkul uzmanlarıyla bağlantıya geçmenin diğer bir yolu da ev satın almak isteyenlere yönelik uluslararası fuarlardan birine gitmektir. Böyle fuarlarda yabancı ülkelerde gayri menkul almak isteyenlere ayrılan bir bölüm vardır ve acenteler, avukatlar, nakliye firmaları, yurt dışında gayri menkul kiralayabileceğiniz şirketler ve gayri menkul dergileri hizmetlerini sergiler. Fiyatlar, yerler ve bunun gibi konularla ilgili bilgi edinmek ve gelecekte size yardımcı olabilecek şirketlerin adreslerini alabilmek için bulunmaz bir fırsattır.

Bu satırlar yazıldığı zaman Amerikan ekonomisinin 2001 Mart'ında girdiği darboğaz ve artan işsizliğe rağmen ABD ev piyasası şaşırtıcı bir şekilde canlıdır. Ulusal Müteahhitler Derneği'ne göre 2001'in sonunda yeni evlerin satışında artış başlamıştır. En çok sayıda yabancının yaşamak istediği yer olarak Florida başta gelirken Colorado, Arizona, Nevada ve Montana'nın da popülerliği artmaktadır.
Ev fiyatları eyaletten eyalete çok büyük oranlarda değişmektedir. Şehirlerdeki evler kasabalardaki evlerden daha pahalıdır ve iç kesimlerdeki evler kıyı kesimlerdeki evlerden genelde daha ucuzdur. Güney bölgeler de kuzey ve orta batıdan daha ucuzdur. Evlerin en pahalı olduğu on yerin yedisi California'dadır (Beverley Hills, Brentwood, San Francisco, La Jolla, San Mateo, Newport Beach ve Palos Verdes). Diğerleri Connecticut'taki Greenwich ve Darien ve Massachusetts'teki Wellesley'dir. Pahalı olan diğer eyaletler de Hawaii, Virginia, Montana, New Jersey ve New York'tur. En ucuz evler Wyoming, Nebraska, Idaho, Wisconsin ve Alabama'dadır. Fiyatı en uygun şehirler Florida'daki Tampa Bay, Houston (Texas), St Louis (Missouri) ve Minneapolis'tir.

Bazı zamanlarda almayı veya almamayı düşünecek durumda olmazsınız: eğer dönemsel olarak çalışıyorsanız veya fiyatların çok zengin insanlar için bile yüksek olduğu büyük şehirlerden birinde yaşamayı düşünüyorsanız ev almak sizin için söz konusu olmayabilir. Yoksa, ev almak için bu çok uygun bir zamandır.

Internet sayesinde oturduğunuz yerden ev arayabilir, fiyatlara bakabilir ve avukatlarla, gayri menkul acenteleriyle, okullarla, yerel yönetimlerle, vs bağlantıya geçebilirsiniz. Life In The USA'in web adresi (www.lifeintheusa.com) göç etmek isteyenlere Amerikan kültürü ve toplumu hakkında rehberlik yapar.

Evcil Hayvan Getirmek

ABD'ye bir kedi veya köpek getirmek için bir veterinerden sağlık sertifikası getirmelisiniz. Bütün hayvanlar ve kuşlar çok sıkı gümrük denetimine ve karantina yönetmeliğine tabidir. Bunun istisnaları fazladan düzenlemeleri olan Hawaii ve Alaska eyaletleridir. Bu eyaletlere köpek, kedi veya kuş sokmak için yola çıkmadan en fazla on gün önce bir veterinerden almış olduğunuz Eyaletler Arası Sağlık Sertifikası gerekir. Hawaii'de kuduz hastalığı görülmez ve bütün kedi ve köpeklerin 120 gün boyunca karantinada kalması istenir.

ABD konsolosluğu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verir ya da siz ABD Kamu Sağlığı Hizmetleri'ne yazabilirsiniz (Centers for Disease Control and Prevention, Public Inquiries/MASO, Mailstop F07, 1600 Clifton Road, Atlanta, GA 30333, USA. Tel 404-639-3534 veya ABD içinde 1800-311-3435; www.cdc.gov). Amerikan Hayvanlara Eziyet Edilmesini Önleme Cemiyeti (424 East 92nd Street, New York, NY 10128, Tel 212-876-7700) de ABD'de evcil hayvan bakımıyla ilgili gerekli bilgiler verebilir.