Elektrik-Su-Gaz-Telefon Faturaları

Elektrik-Su-Gaz-Telefon Faturaları

ABD'de kamu hizmetleri çoğu zaman tek kurum tarafından verilir o yüzden elektrik, doğal gaz ve su için tek fatura kesilirse şaşırmayın. Çoğu eyalette tüketicilerin sorunlarını ve şikayetlerini ulaştırabilecekleri yerler vardır. Her eyaletteki durumu öğrenmek için Kamu Hizmetleri Tüketici Servisleri Ulusal Derneği'ni arayabilirsiniz (8300 Colesville Road, Suite 101, Silver Spring, MD 20910; tel: 301-589-6313). Türkiye'de de olduğu gibi bir eve taşınacağınız zaman hizmetleri adınıza geçirmeniz gerekir. Bundan alınacak ücretler değişir ama genelde 50 ila 300 Dolar arası iade edilebilen bir bedel ödemeniz gerekir.

Elektrik

Elektrik genelde 110 - 120 Volt, AC 60 devir, tek fazdır. Çoğu elektrikli araçta yayvan çift uçlu donanım vardır. Avrupa'da 240 Volta uygun yapılmış elektrikli cihazlar adaptörle kullanılabilir ama bu her zaman uygun olmayabilir: gitmeden önce sevgili saç maşanızın ABD'deki akımda kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Elektrikli aletler Amerika'da Avrupa'dan daha ucuzdur ve çoğu insan gelince yeni radyolar, tıraş makineleri, vs. almaya çalışır. Elektrikli aletlerinizde ABD'de kullanabilmenizi sağlayan 110 Volt düğmesi olup olmadığına bakmalısınız. Bütün ampullerde vida tipi teçhizat bulunur.

Doğal Gaz

Bütün şehirlerde ve apartmanlarda doğal gaz bulunur. Kırsal bölgelerde boru döşenmemiş olabilir ama tüplerle dağıtılır. Bazı kiralık evlerde gaz ücreti kiraya dahil olabilir. En uygun fiyata tüp gaz sağlayan şirketi boşuna aramayın: çoğu yerde yalnızca tek şirket vardır.

Su

Şehir suyunu güvenle içebilirsiniz. Batı ve güneyde suyun kullanımı genelde sınırlanmıştır özellikle de karın yağmadığı veya kuru kış mevsimlerinden sonra. Çoğu yerde suyun bedeli gayri menkul vergilerinin içindedir, diğer yerlerde her apartman veya evde kendi su sayacı vardır ve belediye tarafından ücretlendirilir. Su bedelleri genelde düşüktür.

Çöp ve Kar Temizliği

Çoğu bölgede çöpler düzenli olarak toplanır ve kar yağışının yüksek olduğu yerlerde evinizin ve garajınızın girişinden karları temizletebilirsiniz.

Telefon

Amerikan telefon sistemi bölgesel şirketlere bırakılmıştır ve tüketicilerin içinden seçim yapacağı bir dizi farklı hat ve donatı vardır. Kendi telefonunuzu satın alabilirsiniz - bölgesel telefon şirketlerinin telefon üretmesi veya satması yasaktır. Telefon bağlantı ücretleri yerine göre 50 ila 100 Dolar arasında değişir. Bağlatmak için genelde bir iki gün beklemek gerekir. Bütün telefonların Federal İletişim Komisyonu tarafından onaylanması gerekir. Aylık olarak faturalandırılırsınız; farklı telefon şirketleri şehir içi veya uzun mesafe için ya da yoğun dönemler içinde veya dışında farklı ücret keser: ortalama şehir içi arama ücreti 10 senttir ama bazı yerlerde şehir içi aramalar ücretsizdir. Bazı yerlerde şehir içi belli sayıda arama yapma hakkı verilir (ayda 20 ila 75 arası) bundan sonrası için ücretlendirilirsiniz. Aylık hat bedelleri 10 ila 15 Dolar arasındadır. Şimdilerde uzun mesafe arama piyasasında 500'den fazla şirket rekabet etmektedir o yüzden karar vermeden önce pek çok şirketle konuşsanız veya arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza sorsanız iyi olur.