Amerika'da Au Pair'lik

Amerika'da Au Pair'lik

Bir au pairin ABD'de yasal olarak çalışmasının tek yolu devletin onay verdiği acentelerden J-1 vizesi almaktır. J1 vizesi hakkında en doğru bilgiyi İstanbul,İzmir,Adana,Ankara,Antalya,Eskişehir,Denizli,Bursa Yurtdışı eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.Resmi au pair programı pek çok koşulun yanı sıra çocuk bakma tecrübesi olan genç kadınların Amerikalı bir ailenin yanında bir yıl çalışmasına olanak verir.

Louise Woodward olayı ABD'deki au pairliği değiştirmiştir. Yurtdışı eğitim danışmanları önceleri düzenlemelerin ve denetimlerin tecrübesiz genç kadınları sömürülmekten koruyacak kadar sıkı olmadığından yakınmaktadır. Ancak denetimler 1997 yılında yaşanana bu trajediden beri sıkılaşmıştır ve endişe etmenize gerek yoktur. ABD'de au pair olarak çalışan genç kadınların çoğu zamanını oldukça emniyette, planlı ve iyi değerlendirmektedir.

Daha nitelikli çocuk bakıcıları/dadılar için daha farklı bir program vardır. Acentesine göre bunlara “İleri Au Pair” veya “Au Pair Elit” denir. Uygun dadılık veya çocuk bakımı niteliklerine sahip adaylar bir au pairden daha fazla kazanır ama yine de an fazla bir yıl kalabilir. 2002 yılında başlatılan yeni bir program olan Educare çocuk bakımından çok eğitim ve kültürel değişim konularına ağırlık vermektedir.

ABD'de au pair olmanın ilk şartları 18 ila 26 yaşları arasında olmak, orta seviyede İngilizce bilmek, sigara kullanmamak, ehliyet sahibi olmak ve iyi derecede araba kullanabilmek, adli sicilinin temiz olması gerekli koşullardandır. Ayrıca yakın dönemde en az 200 saat boyunca çocuk bakmış olmak gereklidir, bunun içine bebek bakıcılığı, yaz kampı veya okulunda çalışmak girebilir. İki yaşın altındaki bir çocuğa bakmak isteyen herkes 200 saatlik iki yaşın altında çocuk bakma deneyimine sahip olmalıdır ve program organizatörlerinin kendisini daha sıkı bir mülakata almalarına da hazırlıklı olmalıdır. Adayların çoğu genç kadınlardır ama yeterli tecrübesi olan (örneğin beş yaşın altındaki çocuklarla tek başına ilgilenmek) erkekler de iş bulabilir.

Resmi au pair programlarında ödenen haftalık ücret şimdi ABD'de geçerli asgari ücretle aynı hizaya getirilmiştir. Bu satırlar yazıldığı sırada 45 saatlik çocuk bakımı ve ev işlerinin karşılığında geçerli ücret 197.75 Dolar artı kalacak yer ve yemeklerdir. Yan ödemeler arasında uçak bileti, New York'tan ailenin yanına gidiş, New York'ta dört gün süren tanıtım, danışman desteği, bir ders veya eğitim için ailenin vereceği en fazla 500 Dolar ve bir iki hafta ücretli izin vardır. Au pairlere haftada en az bir buçuk gün ve ayda bir kere bir hafta sonu izin verilir.

Au pair olmayı düşünen kişiler ABD yönetiminin kurallarına uygun bir şekilde hareket etmek zorunda olan az sayıda (şimdilik oniki) kurumdan biri aracılığıyla başvurmalıdır. Başvuranların 400, 500 Dolarlık depozito yatırması gerekir. Bu miktar 12 ayın sonunda iade edilir ama programın şartları ihlal edilirse geri verilmez. Amerika'da Au Pair (Amerikan Yabancı Eğitim Enstitüsü'nün parçası) dünyada en fazla au pair gönderen kurumdur. Ziyaretçi Değişim Programı daha dar boyutta çalışır ve kişisel hizmet verebilir.

Mülakatlar başvuru sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bunların yanında seçilmek için pek çok form doldurmanız, referans mektupları almanız ve mektup yazmanız gereklidir. Çoğu işin başlama tarihleri Eylül'deki okul yılının başlangıcına denk gelir, ayrılma tarihleri de Ocak ve Mart veya Haziran ve Eylül ayları arasıdır. Bu programa göre tam on üç ay kendi cebinizden seyahat edebilirsiniz. Gitmeden önce kaç çocuğa bakacağınız, kaç yaşlarında oldukları, çalışacağınız saatler, görevlerinizin neler olduğu ve ne kadar ücret alacağınızı gösteren yazılı bir belge almalısınız.