Amerikan Vatandaşlığı

AMERIKAN VATANDAŞLIĞI


Amerikan vatandaşlığı dört şekilde kazanılır: ABD'de doğmuşsanız, ebeveynleriniz ABD vatandaşıysa, vatandaşlığa geçmişseniz veya ebeveynleriniz vatandaşlığa geçmişse.

ABD vatandaşı olmak için başka ülkelerin vatandaşlığından çıkmanız gerekmektedir ama ülkeniz vatandaşlığınızdan vazgeçmenizi kabul etmeyerek çifte vatandaşlık kazanmanıza izin verebilir.

ABD göç yasaları karmaşıktır ve insanlar pek çok şekilde kendileri farkına varmadan vatandaşlık almaya hak kazanabilir. Son 50 yıl içinde ülkenin dışında doğan bir çocuğun vatandaş olup olmadığını belirleyen kurallar pek çok kere değişmiştir. Temel kural, ebeveynlerinizden birinin ABD vatandaşı olması ve ABD'de belirli bir süre yaşmış olmasıdır. Eğer ABD vatandaşı olabileceğinizi düşünüyorsanız konsolosluktan doğduğunuz zaman geçerli olan yasanın ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Eğer 1952 ve 1986 arasında doğmuşsanız ve ebeveynlerinizden yalnızca biri ABD vatandaşıysa ülkede (en az beşi 14 yaşından sonra olmak üzere) en az on yıl yaşamış olması gereklidir.

15 Kasım 1986'dan günümüze on yıl ikamet kuralı en az iki yılı 14 yaşından sonra olmak üzere beş yıla inmiştir.

Ebeveynler ABD vatandaşlığına geçince çocukları da yeşil kartları varsa ve ebeveynleri vatandaşlığa geçtiği tarihte 18 yaşın altındaysa otomatikman aynı hakkı kazanır.
ABD vatandaşı olunduğunu kanıtlayan belgeler eyalet valiliğinden alınacak doğum sertifikası, ABD pasaportu, vatandaşlık sertifikası veya konsoloslukça verilen doğum kaydını gösteren sertifikadır.

Amerika sınırları içinde doğan her çocuk ebeveynlerinin ülkesinin yasası ne derse desin otomatikman ABD vatandaşıdır. Yabancı diplomatların ABD'de doğan çocukları bu kuralın istisnalarıdır: onların yabancı ülke topraklarında doğduğu varsayılır.

VATANDAŞLIĞIA GEÇMEK

ABD vatandaşlığına geçmek için en az 18 yaşında olmanız ve en az beş yıldır yeşil kart sahibi olmanız gereklidir. Ayrıca iyi ahlaklı bir kişi olmalı (“kötü” ahlakın içine suç işlemekten vergileri ödememeye kadar pek çok şey girebilir), İngilizce bilmeli ve Amerikan siyaseti ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Beş yıllık bekleme süresinin en az yarısını Amerika'da geçirmelisiniz. Eğer bir yıl veya daha uzun süreliğine ülkeden çıkarsanız Amerika'da o zamana kadar geçirdiğiniz süre sıfırlanır ve beklemeye baştan başlarsınız.

Vatandaşlığa geçmek için yapılan işlemler çok basittir. INS'ye N-400 formunu doldurarak başvurusunuz. Başvurunuz işleme konduktan sonra (bu bir iki ay ile bir yıl arası sürebilir) tarih ve siyaset bilginiz ve İngilizce bilginizin ölçüleceği bir mülakata çağrılırsınız. Size ABD'nin bağımsızlığını kazandığı tarih, bayrağın üzerindeki yıldızlar ve çizgilerin anlamı, hem başkan hem de başkan yardımcısı görev başındayken ölürse ne olacağı, eyaletinizin valisinin kim olduğu, milli marşın adı ve kimin yazdığı gibi sorular sorulacaktır. Bu sorular vatandaş olmak isteyen insanların yaptıkları şeyi önemsemelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Sizi milliyetçi yapmaya çalışmazlar, daha çok yeni ülkeniz hakkında bir şeyler öğrenme zahmetine girerek onu ciddiye almanız beklenmektedir.

Sürecin son aşaması ABD'ye bağlı kalacağınıza yemin ettiğiniz ve başka vatandaşlıkları terk ettiğiniz yemin törenidir.

YASA DIŞI BELGELER

Eskiden sahte bir yeşil kart yapmak için yalnızca bir daktilo, biraz yapıştırıcı, ucuz bir pres makinesi ve polaroid fotoğraf makinesi yeterliydi. Ancak günümüzde son teknolojik gelişmeler sahtekarlığı önlemede başarılı olmaktadır.

ABD'de olduğu tahmin edilen beş milyon kaçak göçmenin çoğu sahte yeşil kart taşır - ama bütün bunlar artık değişmektedir. 1998'de INS taklit edilemez olduğu düşünülen bir yeşil kart geliştirmek için tam 38 milyon Dolar harcamıştır. 42 başkanın da mikroskopla görülebilen portreleri, Özgürlük Anıtı'nın hologramı ve başka pek çok ileri teknoloji ürünü hokus pokusun yer aldığı yeni kart en kurnaz sahteciyi bile zorlar. Hâlâ 5.000 ila 15.000 Dolar arası parayı gözden çıkarırsanız sahte bir yeşil kart edinebilirsiniz ama devlet kaçak göç konusunda giderek daha çok hassaslaşmaktadır ve sahte belgelerle yakalanırsanız mutlaka sınır dışı edilir, bir daha da ülkeye giremezsiniz. Ayrıca yeşil kart çekilişinde şansınızı artırabileceğini iddia eden sahte “göç danışmanlarına” da dikkat etmelisiniz. Hiçbir başvurularının reddedilmediğini ya da devletle özel bağlantıları olduğunu iddia edeceklerdir. Çekilişe katılmak ücretsiz ve basittir, şansınızı artırmak için ise kimsenin yapabileceği bir şey yoktur.

ÖZET
İstediğiniz vizeyi almayı başardığınız zaman onun sınırları içinde kalarak yaşamaya ve çalışmaya dikkat etmelisiniz. Sitemi yanıltmaya çalışarak adınızı karalamanın anlamı yoktur. INS'de sizin adınıza bir dosya açıldığı vakit sizin içinde bulunduğunuz durumu ne kadar iyi bildiklerine ve kuralları çiğnerseniz sizi ne kadar kolaylıkla bulacaklarına şaşarsınız.

Çok sayıda insanın kalıcı oturma hakkı almadan veya “nihai hedef” vatandaşlığa başvurmadan Amerika'da yıllarca yaşadığını aklınızdan çıkarmayın.

İlk başvurunuz reddedilirse en iyisi bir avukat tutmaktır. Bu konuda yaygın iki görüş vardır. Bazıları bunun size hiç faydasının dokunmayacağını, sistemin pahalı yardıma ihtiyaç duymadan kolaylıkla kullanılabileceğini söyler. Öte yandan 1.000 ila 3.000 Dolara varlığını bilmediğiniz kapılar önünüzde açılabilir ve aylarca beklemekten kurtulursunuz. Avukatlara dikkat edin ve sizin durumunuzla ilgilenecek niteliklere sahip olduklarından emin olun: ABD konsolosluğundan danışabileceğiniz avukatların bir listesini alabilirsiniz.