Spor

Spor

Beyzbol

Beyzbol Amerikalıları birleştiren en büyük etmenlerden birisidir. Beyzbol futboldan daha fazla Amerikan oyunu kabul edilir. Her büyük şehrin ulusal ligde oynayan bir takımı ve her bölgenin kendi ligi vardır. Babalar oğullarına daha küçük yaşta bu sporun inceliklerini öğretmeye başlar: bunu bir oyundan daha fazlası olarak, hayata hazırlanmayı, takım oyuncusu olmayı öğrenmenin bir parçası olarak görmekten hoşlanırlar. Amerika'da beyzbol hakkında yapılan benzetmeler ve deyimler çoktur. Örneğin “üç vuruş ve dışarıdasın” sözü hapse girmeden hakkınızda açılabilecek soruşturma sayısını belirtmek için kullanılır. Bir beyzbol maçına giderseniz Amerikan kültürüyle ilgili başka hiçbir yerde öğrenemeyeceğiniz kadar çok şey öğrenirsiniz. Patlamış mısır ve sosisli sandviç yiyerek Avrupa'daki futbol stadyumlarında bazen görülen saldırganlığın zerresinin bile olmadığı ailelerle dolu bir ortamda maçı izlersiniz. Heyecanı artırmak için bir org ile vardır. Beyzbolün bir avantajı da hızlı oynanması ve maçların en fazla bir iki saat sürmesidir.

Beyzbolün kurallarına gelince: takımlar yuvarlak bir sahanın etrafında belli sayıda tur atarak kazanır. “Vuruculara” atıcıların attığı toplara vurmak için üç hak verilir ve sonra sahanın etrafında vurulmamaya çalışarak hızla koşarlar - en azından ilk depara kadar. Vurucu hiç durmadan bütün sahayı koşarsa buna tam koşu denir.

İki büyük lig vardır: ulusal lig ve Amerikan ligi. Her takım yılın bahar ve yaz aylarında 162 maça çıkar - haftada beş maç - böylece sonbaharda her ligde şampiyon olan takımlar arasında oynanan Dünya Serisi'ne gidilir.

Futbol

Sonbahar ve kışın futbol oynanır. Amerikalılar Avrupa'da oynanan futbola “soccer” der, kendilerinin oynadıkları futbol daha çok ragbiye benzer.

Avrupalıların çoğu için Amerikan futbolu anlaşılmaz bir oyundur. Amerikan futbolu da çok bilgili ve enteresan taraftarlara sahiptir (Richard Nixon bir seferinde siyasete atılmamış olsaydı futbol yorumcusu olacağını söylemiştir ve bu konuda hiç tartışmasız uzmandır). Bu oyunda inanılmaz rakamlar kazanılabilir ve yazları oynanan üniversite futbol ligi maçları bu yoldaki ilk adım olarak kabul edilir. Çoğu üniversiteler bir futbol yıldızı yaratacakları umuduyla geleceği parlak oyuncuları kabul eder.

Futbolda skor elde etmek için yumurta şeklinde bir topu atmak ve yakalamak gerekir. Amaç temelde budur ama tüm oyunlar gibi incelendikçe daha karmaşık yönleri oraya çıkar. Yabancıları şaşırtan tarafı benzer hareketlerin tekrar edilmesi ve bu hareketlerin kalıp haline gelmesinin bütün doğallığı yok etmesidir. En önemli (ve en fazla parayı kazanan) oyunculardan biri bu kalıp hareketlerin çoğunun dayandığı oyun kurucudur. Top bir dizi düzenli hamlenin ardından eline geçtiği zaman mümkün olduğunca uzağa atmak onun görevidir.

Takımın diğer üyeleri yine düzenli hamlelerle rakip takımda karşılarında duran oyuncuyu durdurmaya çalışır. Takımlar kendi hareketlerini ve rakip takımın hareketlerini günlerce videodan izleyerek zayıf noktalarını bulmaya çalışır.

Takımlar sonbahar ve kış aylarında Pazar ve pazartesi akşamları on altı maç oynar ve Ocak ayında Süper Maç'a çıkar. Erkekler bunu evlerinde abur cubur yiyerek, bira içerek ve ekrana patlamış mısır atarak izler. Bir spor olarak olumsuz tarafı oyuncuların yüzlerinin kaskların ardına gizlenmiş olması ve böylece seyircinin oyuncuların duygularını izleme fırsatı bulamamasıdır.

Diğer sporlar

Diğer önemli Amerikan sporları ABD'nin dört bir tarafında kapalı mekanlarda oynanan basketbol ve buz hokeyidir. Bazı futbol ve beyzbol oyuncuları gibi basketbol yıldızları da inanılmaz para ve süper starlık statüsü kazanabilir.

Avrupa'da oynanan şekliyle futbol da giderek daha çok seyirci toplamaya başlamıştır, özellikle de okul çocukları arasından. Amerika'nın 1994 Dünya Kupası'na başarıyla ev sahipliği yapmasının ve takımlarının Fransa 1998'de gösterdiği performansın ardından oyunun izleyici sayısı artmıştır. Ulusal bir spor olarak kabul edilmesi ihtimali düşük olsa da 11 milyondan fazla Amerikalı düzenli olarak bu oyunu izlemeye başlamıştır ve yeni bir ulusal lig planlanmaya başlamıştır.

Amatör Sporlar

Amerikalılar sporu çok ciddiye alır, amatörse daha da fazla. Avcılık, atıcılık ve balıkçılık, tenis, golf, hepsi çok sevilir. Amerikalıların “avcılıktan” anladığı eline bir tüfek alıp kuş ve/veya başka hayvanları vurmaktır. Tilki avı yalnızca Virginia, Maryland ve New England'ın diğer bölgelerinde görülür. Amerika'da at üstünde tazılarla avlanmak elit işidir ama avcılığın diğer çeşitleri her gelir grubuna mensup kişilerce yapılır.

Toprağın çok geniş ve ucuz olduğu bu ülkede tenis ve golf çok fazla geliri olmayan kişilerce de oynanır. Halka açık kurslar ve kulüpler herkesin ucuza oynamasına olanak verir ve kadın olmanıza ya da yanlış okula gitmiş olmanız aldırmaz.

Kamp ve Yürüyüş

Bunlar da çok popülerdir. Parklar ve yılın hangi zamanında gidilmesi gerektiğiyle ilgili ayrıntılar için Washington DC'deki Ulusal Parklar Servisi'yle bağlantıya geçebilirsiniz. www.reserveamerica.com adresinde de her eyaletteki kamp yerlerinin listesini bulabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.