Yurtdışında Dil Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Yurtdışında Dil Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Yurtdışında dil öğrenmenin en etkili yollarından biri de o dilin konuşulduğu ülkede yaşamaktır. Bunun nedeni ise, bütün gün, her koşulda, o dil ile iç içe olacak ve istemeden de olsa konuşmak zorunda kalacaksınız. 

Bu konu ile ilgili dilokulubul olarak dikkatinizi çekmek istediğimiz bazı noktalar bulunmaktadır:

Yurtdışında Olmanız Hemen Dil Öğreneceğiniz Anlamına Gelmiyor

Yurtdışında yaşayan ve yaşadığı ülkenin diline ait olarak sadece birkaç kelime öğrenerek hayatlarını devam ettiren insanlar bulunmaktadır. Örneğin Almanya'da yaşayan bazı türk aileler ile bu durum fazlası ile görülmektedir. 

Geröekten yurtdışında dil öğrenmek istiyor iseniz, sadece ana dilinizi konuşan insanlar ile iletişim kurarak kendinizi kapalı bir çevre içine sokmayın. Buna ek olarak ingilizce bilginiz az da olsa var ise ve öğrenmek istediğiniz başka bir dil ise, İngilizcenin dünyanın her yerinde, az ya da çok biliniyor olmasının rahatlığına kaçmayın. Yani Almanca öğrenmek için gittiğiniz Almanya'da Almanca iletişim kurmaya özen gösterin.

Gitmeden Önce Temel Bilgi Edinin

Hiçbir ön bilginiz olmadan bir dili ğrenmek çok kolay değildir ve bu durum bazen motivasyonunuzu da düşürebilir. Bu bakımdan öğrenmek istediğiniz dilin temel dil bilgisi kurallarını ve kelime dağarcığını öğrenmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Böylelikle gittiğiniz ülkede en azından, adres sorma, yemek siparişi verme, yol tarifi gibi birçok alanda, o dile hakim olmanız gerekir. Şayet bu bilgilere sahip olamazsanız hep belirli bir çevrenin içinde takılıp kalabilirsiniz. Bu nedenle en baştan iletişim kuracak şekilde olmanızda kesinlikle fayda vardır. Bunun için ise yurtdışına taşınmadan önce dilokulubul danışmanlarımız ile görüşerek temel bir dil eğitimi alabilirsiniz.

Dil Öğrenmek Ne Kadar Sürüyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir dili öğrenmek öncelikle sizlerin iletişim çabasına bağlıdır. Şayet temel bir bilgi ile yurtdışında o dili öğrenmek için giderseniz o ülkede o dili hemen hemen bir yıl içerisnde iyi derecede öğrenmiş olabilirsiniz. Bu arada iyi dereceden kastımız ise havadan sudan konuşmanın da ötesinde takılmadan konuşmadan bahsediyoruz.

Her şeye rağmen belirtmek isteriz ki, bu durum sizin öğrenmek istediğiniz dile ne kadar ilgili olduğunuz ve o dili ne kadar çabalayarak konuşmaya çalıştığınızdır. Hergün o dili konuşmak için çaba harcarsanız 3-5 ay içersinde öğrenebilirsiniz. Özellikle öğrenmek istediğiniz dilin de zorluğu büyük önem taşımaktadır. Örneğin, Fransızca öğrenmek istemeniz ile Çince öğrenmenizi kıyaslayacak olursak her ikisinin de kendine göre zorluğu olduğunu göreceksinizdir.

Dil Öğrenmenin Dönüm Noktası

Yurtdışına, öğrenmek için gittiğiniz dilin temel bilgilerini önceden edindiğinizi ve o ülkede her an o dilde konuştuğunuzu varsayacak olur isek gelişiminizi şu şekilde tahmin edebiliriz.

Aradan birkaç hafta geçtikten sonra öğrenmek istediğiniz dili daha iyi konuşmaya ve anlamaya başlarsınız.

Bir ana dil konuşmacısı ile 2 ay sonra günlük konular ile ilgili iletişim kurabilirsiniz fakat basit kelimeler ile ve yavaş konuşmalar gerçekleştirerek. Bazen birileri sizinle hızlı bir şekilde konuştuğu an konuşmaların bir kısmını anlamıyor da olabilirsiniz. 

6 ay sonra ise karmaşık konular hakkında dahi o dil ile akıcı bir şekilde konuşma gerçekleştiredbilirsiniz. Tabi mutlaka bu süreçte de kelime eksikleriniz ve dil bilgisi hatalarınız olacaktır.

7-9 ay sonunda ise öğrenmek istediğiniz dilde düşünebilirsiniz ve her gördüğünüz şeyi güxel bir şekilde yorumlayabilirsiniz.

10 ay ve sonrasında ise hiç bir sorun yaşamadan istediğiniz dilde birçok konu hakkında konuşabilirsiniz ve tabi ki bundan sonraki süreçte önemlidir. Bu sürecin sonunda da mutlaka kelime dağarcığınızı gelişirmeye dikkat etmelisiniz.

Son olarak şunları da belirtmeliyiz ki bu gelişmelerin sizlere tamamen uyacağının da her hangi bir verilmesini beklememelisiniz. Yurtdışında birkaç ay içerisinde çok güzel gelişmeler gösterenler de olmuştur, fakat sonrasında tek bir kelime dahi öğrenmeden dönmektedirler. 

Bunların nedeni ise yurtdışındaki yaşam koşullarınıza, sizlerin çabalarına, iletişim kurmakta olduğunuz insanlara ve en önemlisi dil öğrenme şekilnize dikkat etmeniz gerekir.