Get Adobe Flash player

Ücretsiz Danışmanlık
Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Güney Afrika | Gezilip Görülecek Yerler

SA

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ
ÜLKE REHBERİ
gozat


Gezilip Görülecek Yerler

GÜNEY AFRİKANIN EN GÖZDE TURİSTİK YERLERİ

Özel aracınızla Güney Afrika'ya yapacağınız geziyi planlarken, seçimlerinizi kolaylaştıracak bir liste sunuyor ve ülkedeki 50 en popüler turistik merkezi burada sizlere tanıtıyoruz. Gezilecek, görülecek pek çok yerin olduğu ve oldukça geniş bir seçenekler yelpazesine sahip ülke için bu liste pek de uzun sayılmaz! Yine de Güney Afrika'nın eşsiz güzelliklerini görmeniz için yararlı bir tanıtım rehberi sunduğumuza inanıyoruz.

1. Johannesburg - Güney Afrika'nın ticari merkezi olan bu şehir ülkenin tarihini ziyaretçilerine aktarırken 'Museum Africa' nın yanı sıra bir çok diğer kültürel tercihler de sunuyor. Ülkenin geniş yelpazeli kültürünün küçük bir örneğini Newtown Cultural Precint'de (Kültür Merkezi) bulacaksınız. Hemen yanında ise Foundation for the Creative Arts (Yaratıcı Sanatlar Vakfı) ve Newtown Art Gallery'i (Sanat Galerisi) ziyaret edebilirsiniz. Şehrin dış kesimlerine doğru ilerlerseniz yeniden yapılandırılan eski bir altın kasabası olan Gold Reef City'e de uğrayabilirsiniz. Johannesburg'un kuzeyinde ise keyifle alışveriş yapabileceğiniz eğlence yerleri ve restoranlarıyla ünlü Sandton'u göreceksiniz. Canlı barları, restoranları ve mağazaları ile gözlerinizi kamaştıracak olan Randburg Waterfront da Sandton'a çok yakın.
Gauteng Turizm Bürosu - Tel No (011) 327 2000
Website: www.gauteng.net

2. Soweto (SOuth WEstern TOwnship) - Güney Batı Kasabası - Geniş bir alana yayılmış olan Johannesburg'un güney batısında yakın tarihi ile Güney Afrika'nın en ünlü turistik merkezlerinden biri olan Soweto karşınıza çıkacak. Uzun yıllar siyasi mücadelelere sahne olan ve 1955'de Özgürlük Bildirisinin okunduğu Freedom Square (Özgürlük Meydanı), Regina Mundi Catholic Church (Katolik Kilisesi), Hector Peterson Memorial Square (Hector Petreson Meydanı), Nelson Mandela ve Başpiskopos Tutu'nun yaşadıkları evler aniden karşınızda canlanacak. Shebeens publarını (tipik Afrika barları) ziyaret etmenizi ve seyahat acentalarının düzenlediği turları almanızı tavsiye ediyoruz.
Gauteng Turizm Bürosu - Tel No (011) 327 2000
Website : www.gauteng.net

3. Tshwane / Pretoria - Güney Afrika'nın bu idari başkenti tarihi binaları, anıtları, gözalıcı bahçeleri ve müzeleri ile ünlü. 20.yüzyılın başlarında inşa edilen 'Union Building' , ülkenin 1994'de yapılan ilk demokratik seçimlerle başa gelen Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törenlere sahne oldu. Şehrin diğer önemli merkezleri arasında Church Square (Kilise Meydanı), Kruger House Museum (Kruger Müze Evi), Voortrekker Monument & Museum (Voortrkker Anıtı ve Müzesi) ve Anglo-Boer Savaş-Barış Antlaşmasının imzalandığı Melrose House'u (Melrose Sarayı) sayabiliriz. Tshwana / Pretoria'da Eylül sonu ve Ekim aylarında 70.000 civarında jakaranda ağacının çiçek açmasıyla beraber şehir leylak rengine bürünür. Şehre verilen bir diğer isim de zaten 'Jakarandalar Şehri'!
Tshwane/Pretoria Turism Bürosu - Tel No (012) 337 4430
Website: www.visitpretoria.co.za
Gauteng Turizm Bürosu - Tel No (011) 327 2000
Website: www.gauteng.net

4. Lesedi Cultural Village (Lesedi Kültür Köyü) - Geniş bir kültür mozağine sahip olan 'Lesedi' Johannesburg'a arabayla bir saat uzaklıkta ve daha çok Basotho, Ndebele, Pedi, Zulu ve Xhosa halklarının yaşam tarzlarını sergileyen çalılık bir arazide kurulmuş. Köyde yerel mutfakların tadına varabilir, geleneksel dans ve müzik eşliğinde o ürpertici hikayeleri dinleyebilir ve geceyi köyün tipik kulübelerinde konaklayarak geçirebilirsiz.
Lesedi Kültür Köyü - Tel (012) 205 1394
Website: www.lesedi.com

5. Cullinan - Dünyanın en büyük 3,106 kıratlık 'Cullinan' elması Premier Diamond Mine (Premier Elmas Madeni)'nde bulunmuş olduğunu hatırlatalım. Bu eski maden kasabasında birçok orjinal ev koruma altına alınmış. Willem Prinloo Agricultural Museum (Tarım Müzesi) 1880'lerin çiftlik evlerinin yaşantısını sizler için canlandırıyor.
Cullinan Elmas Madeni - Tel (012) 734 0082

6. Warmbaths - Kaplıcalar - Bazıları Pretoria'nın 112 km kuzeyinde olan bölgenin termal suları bir asırdır tanınıyor. Kaplıcaların biraz uzağında ise jiplerin girişine açık olan Marakele Milli Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz. Waterberg Biosphere Resource Merkezi'nin bir bölümünü teşkil eden Park dağlar, nehirler, ırmaklar ve bataklıklar bölgesi. Parkın ev sahipleri filler, beyaz ve siyah gergedanlar, leopar, yaban öküzleri ve kuşlar. 300'den fazla kuş cinsinin bulunduğu Park'ta büyük koloniler halinde yaşayan Cape bölgesinin akbabalarını da görebilirsiniz.
Warmsbath Turizm Bürosu - Tel No (014) 736 3694
Website: www.tmn.co.za/warmbaths

7. Pietersburg - 1880'lerin altına hücum günlerinde kurulan bu hareketli şehir müzeleri ve sanat koleksiyonlarıyla ünlü. Ancak Pietersburg'un bir kuş cenneti olduğunu da unutmayalım! 5 km güneyinde gergedan, zebra, zürafa ve ceylanlara ev sahipliği yapan Pietersberg Belediyesi Doğa Park'ını ziyaret edebilirsiniz. Hemen yakınında ise Kuzey Sotho halkının eski geleneklerinin sergilendiği Bakone Malapa Açıkhava Müzesi de görül-meye değer. Pietersburg, Kuzey Eyaletini tanımanız için en uygun şehir. Doğusunda ise tarihi bir kent ve tarım merkezi olan Duiwelskloof tüm çekiciliği ile sizleri bekliyor. Çok yakınında ise ziyaret etmeden bölgeden ayrılmamanız gereken Modjadji Cycad Park bulunuyor.
Pietersburg Turizm Bürosu - Tel (015) 290 20 10
Website: www.pietersburg.co.za
Letaba Turizm Bürosu - Tel: (015) 307 1933
Website: www.letabatourism.co.za 

8. Louis Trichard - Soutspansberg dağ eteklerindeki bu sevimli yerleşim merkezi eyaletin önemli şehirlerinden biri. Daha çok sanat ve el işleri ile ünlü. Louis Trichard'ın 35 km güneyinde Oğlak Dönencesinde bulunduğunuzu belirten işareti görüceksiniz!
Soutpans Turizm Bürosu - Tel No : (015) 516 0040
Website: www.tourismsoutpansberg.co.za

9. Thohoyandou - Tshahuma Köyüne doğru ilerlediğinizde Venda halkı sanatçılarının tüm yaratıcılıklarını yansıtan eşsiz hediyelik eşyaları göreceksiniz. Venda halkı zengin ve mistik kültürleriyle sizlere hemen kendilerini tanıtacaklardır. Thohoyandou ve Makhado ara bölgesindeki Thathe Vondo Ormanına ait mistik inanışları ve şaşırtıcı hikayeleri yöre halkından dinleyebilirsiniz. 1400'lere dayanan tarihi ile bölgedeki Dzata kalıntıları yine Venda Krallığına ait.
Kuzey Eyaleti Turizm Bürosu - Tel No: (015) 288 0099
Website: www.greatnorth.co.za

10. Phalaborwa - Kruger Milli Parkı'nın en az gelişmiş kuzey bölgesine geçit veren Phalaborwa kapısı kentten yalnızca iki kilometre uzaklıkta. Arkeologlar parkın en kuzeyinde - Thulamela'da, MS 1300 yıllarına ait eski bir medeniyetin izlerini bulmuş ve altının o dönemlerde eritilmeye başlandığını keşfetmişler. Burası en önemli maden merkezlerinden biri. Phalaborwa'da insanoğlu tarafından açılmış iki kilometre genişliğinde, Afrika Kıtasının tek açık bakır maden yatağını görebilirsiniz. Ülkenin en ünlü golf alanına sahip Hans Merensky Şehir Kulüb arazisinin zaman zaman vahşi yaşamın istilasına uğradığına da şahit olabilirsiniz!
Phalaborwa Turizm Bürosu - Tel No: (015) 781 27 58

11. Kruger National Park - Kruger Milli Parkı - Dünyanın en ünlü safari kamplarından biri olan Kruger Milli Parkı kuzeyden güneye 400 km, doğudan batıya ise 70km'lik bir alana yayılmıştır. Bu geniş yüzölçümü beş büyükler olarak bilinen aslan, leopar, fil, gergedan ve yaban öküzleri de dahil olmak üzere pek çok hayvan ve değişik türde kuşları barındırıyor. Kruger Park gece konaklamaları için sizlere bir çok seçenek sunmakta. Komşu ülkeler, Mozambik ve Zimbave safari parkları ile Kruger Park arasındaki sınır tel örgüleri 100,000 kilometre karelik bir alanda karşılıklı dolaşımı sağlamak üzere kaldırılmış ve büyük bir 'Barış Parkı' yaratılmıştır. Mozambik'le vahşi yaşamları kaynaştırmak için ilk etap Nisan 2002'de açılmıştır. Kruger Parkı'nın batı sınırlarında mükemmel standartlarda hizmet veren özel safari kamplarında konaklayabilir, parkın keyfine varabilirsiniz.
Güney Afrika Milli Parklar (Reservasyon) -
Tel No: (012) 343 1991
Website : www.parks-sa.co.za

12. Blyde Canyon Nature Reserve - Blyde Vadisi Doğa Parkı - Mpumalanga Eyaletinin Drakensberg Dağlarında kurulmuş olan bu park Güney Afrika'nın en dramatik manzalarını görebileceğiniz bir doğa harikası. Dünyanın en derin üçüncü vadisi olan Bylde Nehri'nin kıyısındaki Graskop köyünün asfaltlı yollarınında geçerek Bourke's Luck Pothales, Three Rondavels ve God's Window'un eşsiz coğrafik özelliklerini yansıtan panaromasını göreceksiniz.
Graskop Enformasyon ve Reservasyon Bürosu -
Tel No: (013) 767 1833
Website: www.wildadventure.co.za 

13. Pilgrim's Rest - 1873'de altın madencilerinin hücumuna uğrayan bu kasaba bugün için yaşayan bir müze. Graskop yolunu takip ederek Pilgrim's Hut ve Diggings'i ziyaret ettiğinizde alüvyonlu altının nasıl elde edildiğine şahit olacaksınız. Kasabanın batısına doğru yol aldığınızda ise doğal ormanları ile kuş cenneti olarak bilinen Mount Sheba Doğa Park'ına ulaşacak ve doğanın keyfine varacaksınız.
Pilgrim's Rest Enformasyon Bürosu -
Tel No : (013) 768 10 60
Website: www.pilgrimrest.com 

14. Nelspruit - Mpumalanga Eyaletinin başkenti. Kruger Milli Parkı'na doğru yola çıkanlar veya dik kaya şeridini takip etmek isteyenler genellikle Nelspruit'te mola almayı tercih ediyorlar. Ziyaretçiler civardaki Crocodile Nehri'nin kıyısıdaki Milli Lowveld Botanik Bahçelerini ve hemen yanındaki Afrika kıtasının en büyük sürüngen parkı olan Crocriver Enviro Park'ını görmeden bölgeden ayrılmıyorlar! Nelspruit'ten 18 km daha yol alırsanız, olağanüstü manzaraları ile Sudwala mağralarını da ziyaret edebilirsiniz.
Lowveld Enformasyon Bürosu-
Tel No : (013) 755 1988-89
Website: www.lowveldinfo.co.za 
Mpumalanga Turizm Bürosu - Tel No : (013) 752 7001
Website: www.mpumalanga.co.za 

15. Barberton - Bu tarihi kasaba, yine 1880'lerde altına hücumun başladığı yıllarda kurulmuş ve Sir Percy Fitzpatrick'in kitabı 'Jock of the Busveld' ile ölümsüz-leşmiştir. Kasabanın merkezinde ise meşhur 'Köpek Anıtı' ile karşılaşacaksınız. 1887'lerin Altın Borsa Binası'nın yanısıra birçok tarihi yeri de ziyaret edebilir, jiplerin dolaşımına açık olan pastoral görüntüleri ile ünlü Bulembu Pass'ı gezebilirsiniz.
Barberton Enformasyon Bürosu - Tel No: (013) 712 2121
Website: www.barberton.co.za 

Botshabelo Historical Village - Tarihi Botshabelo Köyü- AmaNdebele halkının ürünleri- el sanatları- boncuk işleri, tahta oymacılığı- ve ev dekorasyonu ile ünlü. Ndebele kültürü ile ilgili her türlü bilgiyi Middelburg yakınlarındaki Botshabelo Açıkhava Müzesi ve Historic Village'de bulabilirsiniz. Yine burada bulunan Mission Station'da ise İncil ilk kez bir Afrika yerel dilline tercüme edilmiş. Ndebele sanat ve tasarımlarını Bronkhorstpruit'in kuzeyi Loopruit yakınlarındaki AmaNdebele Traditional Village'de görme fırsatını yakalayacaksınız.
Botshalo Historical Village - Tel No: (013) 245 9003
AmaNdebele Traditional Village -Tel No: (013) 930 7046

16. Greater St. Lucia Wetland Park - Dünya Miras Varlıklarından biri olarak kabul edilen Park'ta bir göl, adalar, nehir ağzına yerleştirilmiş ve tüm sesleri yansıtan olağanüstü bir eko sistemi, ormanlar, uçsuz bucaksız çayırlar, makilerlerle kaplı tepelere rüzgarların yığdığı kum tepecikleri, plajlar ve mercan kayalıkları sizleri bekliyor. Burası aynı zamanda bir kuş cenneti de...Filamingolar, pelikanlar ve nehir ağzında yaşayan Nil krokodilleri, suaygırları, Orta Afrika antilopları ve diğer bir çok Afrika vahşi yaşamının örnekleriyle dolu. St. Lucia Gölü üzerinde vapur seferleri almanız mümkün. Çok yakınında ise bir safari kampı yine sizleri bekliyor: Phinda Safaris. Biraz kuzeye doğru giderseniz dünyanın en güneyindeki meşhur mercan kayalıkların keyfini çıkartacağınız Sodwana Bay Milli Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz.
St.Lucia Turizm Bürosu - Tel No: (035) 590 10 75
Website: www.zulu.org.za 

17. Hluhluwe-Umfolozi Park - Güney Afrika'nın en eski safari parkı! Beş büyüklerin- aslan, leopar, fil, gergedan, yaban öküzü- yanı sıra vahşi yaşamın daha bir çok canlısıyla karşılaşmanız olası. Gergedanların neslinin devamının gözlem altına alındığı Umfolozi Park'ı gece ve gündüz üstü açık araçlarla keşfedebilir, veya daha da maceraperestseniz rehberler eşliğinde yürüyüşlere çıkarak gözlemlerinizi sürdürebilirsiniz. KwaZulu-Natal Eyaletinde görmenize tavsiye edeceğimiz diğer safari kampları arasında Itala, Ndumo ve Mkuzi'yi de sıralamak mümkün.
KNZ Vahşi Yaşam (Reservasyon)-Tel No: (033) 845 1000
Website: www.kznwildlife.com 

18. Shakaland - Burası birçok Zulu kültür kentleri arasında yine geleneksel Zulu yaşam tarzı, inaçları, el sanatları, şarkıları ve danslarını tanıyabileceğiniz bir köy. 'Shaka' filminin orjinal set alanı olarak kurulan Shakaland, Eshowe kasabasına çok yakın. KwaZulu-Natal Eyaletinde ziyaret edebileceğiniz diğer kültür kentleri ise DumaZulu ve Kwabhekithunga. PheZulu açıkhava müzesini ve Simunye Zulu Konaklama Kampını görmenizi de tavsiye ediyoruz.
Umlalazi Belediyesi (Eshowe) - Tel No: (035) 474 1141
KwaZulu-Natal Turizm Bürosu: Tel No: (031) 304 7144
Website: www.zulu.org.za

19. Rorke's Drift / Battlefield Sites - Tarihi Anglo-Zulu meydan savaşına sahne olan Rorke's Drift, Dundee'den yaklaşık 42km uzaklıkta. 22 Ocak 1879'da 139 İngiliz askeri 4000 kişilik Zulu ordusunu burada kıstırmış. İngiliz askerleri savaş sonrasında başarılarından ötürü tek bir meydan savaşı için oldukça fazla olan 11 Victoria Cross nişanına layık görülmüş. Müzelerde konunun tarihine ilişkin daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı bölgede, Isandlwana savaş meydanında ise 25 000 Zulu savaşçıları İngiliz ordusunu ağır bir yenilgiye uğratmıştır. Dundee ve Ladysmith civarı İngilizler ve Boerler arasındaki savaşların yapıldığı yerler olarak tarihe geçmiştir.
Battlefield Route Kurumu - Tel: (036) 352 6253
ebsite: www.battlefields.co.za 

20. UKhahlamba Drakensberg Park - uKhahlamba, Zulu halkının 'kalkanların dizildiği' yer olarak tasvir ettikleri, sivri zirveleri ile Drakensberg dağlarına verilen bir diğer isim. Dünya Miras Varlıkları arasında yer alan bu Park, olağanüstü topografik özellikleri ile 4km uzunlukta ve 1000 metre yükseklikteki bir volkanik karataştan oluşmuş, hilal biçiminde bir anfitiyatro görünümünde ve 3282 metreye yükselen 'Montaux Sources' Kubbesi ve Kadetral Zirvesi ile ünlü. Sarp kayalıklardan 948 metre aşağıya dökülen Thukela Şelalesi ise Park'ın bir diğer muhteşem doğa harikası. Ayrıca parkı gezerken San insanının kayaların üzerine kazıdıkları o büyüleyici sanatlarını da göreceksiniz. Parkın sunduğu aktiviteler arasında binicilik ve hiking (sert yürüyüş sporu)'nu deneyimleyebilirsiniz.
Drakensberg Turizm Bürosu - Tel No : (036) 448 1557
Website: www.drakensberg.org.za 

21. Pietermaritzburg - Drankenburg'u geçtikten sonra R103 ve Mooi Nehri'ni takip ederek el sanatlarıyla meşhur olan Middlands Meander yolu üzerinden Pietermaritzburg'a ulaşacaksınız. Şehir Victorya ve Edward stili yapılarla sizlere kendini tanıtacaktır. Görülmeye değer en önemli yerlerden biri milli bir anıt olan 'City Hall'dur. Bir diğer Victorya harikası ise Tren İstasyonu... 1893'de ırk ve renk ayırımı dolayısıyla bu istasyondan trene binmelerine izin verilmeyen ünlü lider Mahatma Gandi ve yine ideallerine sahip çıkan bir avukatın devrimci politik görüşleri, önce Güney Afrika'da, ve takip eden yıllarda ise Hindistan'da bu olayın etkisiyle tetiklenmiştir. Church Street'deki anıt da bu ünlü özgürlük savaşcısının anısını canlandırmakta.


22. Pietermaritzburg Turizm Bürosu -
Tel No : (033) 345 1451
Website: www.pmbtourism.org.za 
Indlovu Bölge Meclisi - Tel No : (033) 394 55 61

23. Durban - 'Güneşin hiç batmadığı yer' olarak bilinen Durban, tüm yıl boyu güneşli iklimi, uçsuz bucaksız kumsalları, çeşitli kültürel aktiviteleri ve canlı gece hayatı ile ziyaretçilere sayısız olanaklar sunmaktadır. Zulu dilinde 'eTekweni' - 'Mekanın Körfezi' olarak adlandırılan Durban, Afrika'nın en yoğun limanı. Kıyı şeridi hediyelik eşya satıcıları, kafeleri, barları, restoranları, büyüleyici parkları ve akvaryumu ile her an canlı ve dinamik... Durban'da Avrupa, Zulu ve Hint etkilerinin karışımından oluşan bir kültür deneyimleceksiniz. Victoria Street'teki meşhur Pazar yeri ve Hint restoranları bunun en güzel örneklerini yansıtmaktadır. El sanatları, BAT Centre ve Afrika Sanatları Merkezinde sergilenmektedir. Kwa Muhle Müzesi ise yerli halkı ve özgürlük mücadelelerinin tarihi sizlere tanıtacaktır. Birçok bina, özellikle de 1910'da inşa edilen 'City Hall', İngiliz koloni döneminin izlerini taşır. Şehrin kuzeyindeki 'Umhlanga Rock' tatil beldesi sizi cezbedecek. Güneye doğru yolunuza devam ettiğinizde ise Port Shepstone'dan varacak ve tek hatlı buharlı Banana Expresiyle hoş bir gezinti yapacaksınız. Güney kıyısının en en dikkat çekici tatil beldelerinden Margate, Ramsgate veya Port Edward'da konaklayabilir, ve bir kuş cenneti olan Oribi Gorge Doğa Parkını da keşfedebilirsiniz.
Durban Africa - Tel No: (031) 304 4934
Website: www.durbanexperience.co.za 
KwaZulu-Natal Turizm Bürosu - Tel No: (031) 304 7144
ebsite: www.zulu.org.za 

24. Wild Cost - Vahşi Kıyı - Edward liman şehri 280 km'lik olağanüstü güzelliklere sahip doğal kıyı şeridi ile Doğu Cape Eyaletinin Wild Cost'a geçit veren kuzey kapısıdır. Edward liman şehrine çok yakın kumarhaneleri ile ünlü bir tatil beldesinde konaklayabilir, veya doğal parkları ile davetkar bir tatil merkezi olan Port St. Jonhs'u tercih edebilirsiniz. Coffee Bay (Kahve Körfezi) bir deniz kazası sonucu kıyıya vuran kahve tanelerinin sonradan büyümeleri neticesinde bu ismi almıştır! 50 km ileride ise dalgaların yamaçta oyarak açtığı dev deliği, 'The Hole in the Wall'u (Duvardaki Delik), görebilirsiniz. Nelson Mandela, 1918'de Doğu Cape Eyaletinde, Mvezo'da doğmuş, daha sonraları ise Umtata yakınlarındaki Qunu'da istirahate çekilmiştir. Hapisten çıktıktan sonra almış olduğu hediyelerin sergilendiği Müze Evi'ni Qunu'da gezebilirsiniz.
Doğu Cape Turizm Bürosu - Tel No: (040) 635 2155
Website: www.ectourism.co.za 

25. East London - Güney Afrika'nın tek nehir limanı olark bilinen Buffalo Nehri, elverişli plajları ile yüzücülerin, surfçülerin ve balıkçıların dikkatini çeker. East London'nun Müze Evleri'nde, 1938'de kıyı açıklarında yakalanıncaya kadar neslinin tükendiğine inanılan 'coelacanth' deniz canlısının bir örneğinin sergilendiği doğal tarih koleskiyonunu görebilirsiniz. Ann Bryant Sanat Galerisi'nde ise Güney Afrika'lı sanatçıların çoğunluğunun eserlerine yer verilmiş. İç kesimde Güney Afrika'lı siyah liderlerin eğitim gördükleri Fort Hare Üniversitesini ve 1820'lerde İngiliz yerleşimcilerin yaşam tarzının yansıtıldığı küçük bir katedral şehri olan Grahamstown'daki Tarih Müzesini gezebilirsiniz. Şehir her yıl Temmuz ayında Milli Sanat Festivaline ev sahipliği yapmakta ve aynı zamanda ülkenin en eski 'Posthanesi' olma niteliğini korumaktadır.
East London Turizm Bürosu - Tel No : (042) 722 60 15
Website: www.eastlondontourism.co.za 
Grahamstown Turizm Bürosu - Tel No : (046) 622 3241
Website: www.grahamstown.co.za 
Eastern Cape Turizm Bürosu - Tel No: (043) 743 95 11

26. Addo Elephant National Park - Port Elizabeth'in yaklaşık 72km uzaklığınındaki Addo Fil Parkı, yaklaşık 200 kadar fil, Cape öküzleri, gergedan ve çeşitli antilop cinslerine, kuşlara ve eşsiz bir tür olan kanatsız 'pabuç tartan' böceklerine ev sahipliği yapmaktadır.
Güney Afrika Milli Parkları (Reservasyon) -
Tel No : (012) 343 1991
Website: www.parks-sa.co.za

27. Port Elizabeth - 'Dost Şehir' olarak bilinen Port Elizabeth, Durban ve Cape Town arasındaki en büyük kıyı şehridir. Yüzmek için emniyetli altın sahilleri, Oceanarium'un fantastik gösterileri, Yılan Parkı ve doğa yürüyüş parkları ile ailenizle birlikte geçireceğiniz bir tatil için ideal. İngilizler Port Elizabeth'e 1820'de yerleşmişler. Donkin Street'in göz alıcı Viktorya tarzı evleri bu dönemlerde inşa edilmiş ve Donkin Mirasinın izleri şehrin tarihine sinmiş. Storms Nehri'nden Van Stadens Köprüsüne doğru tüm pastoral güzelliklerin keyfini yakalıyabileceğiniz bir gezintiyi Apple Expres buharlı treniyle yapabilir, bir surf plajı olan St Francis ve Jeffreys Körfezine Garden Route yoluyla ulaşabilirsiniz.
Port Elizabeth Turizm Bürosu - Tel No: (041) 585 8884
Website: www.pe.co.za

28. Graaff-Reinet - 1786'da Karoo Doğa Parkı'nın ortasına kurulmuş olan Graaff-Reinet, 300 den fazla milli anıt ile Güney Afrika'nın en ilgi çekici anıt zengini kentidir. En basit beyaza boyalı karoo kulübelerinden, büyük Hollanda tarzı Cape evlerine ve Viktorya stili villalara kadar geniş bir mimari yelpazesiyle karşılaşacaksınız. Graaff-Reinet Müzesini de kesin gezmelisiniz. Hemen yakınında ise kaya sütunlarının vadi derinliklerinden yükseldiği 'Valley of Desolation' ın göz alıcı manzaraları sizleri büyüleyecektir.
Graaff -Reinet Reklam Derneği - Tel No : (049) 892 4248
Website: www.graaffreinet.co.za 

29. Garden Route - Güney Afrika'nın ilk deniz parkını da içine alan Tsitsikamma Milli Parkı uluslararası şöhreti ile doğu kıyısını takiben, çarpıcı manzaraları ile karşınıza çıkacak olan Garden Route'dan Mossel Körfezine kadar uzanır. Kayalık kıyılar, çok renkli orman bitkileri ve zengin kuş yaşamları ile Park sizlere büyülü bir atmosfer sunar. Bunların yanı sıra 'Otter' doğal yürüyüş parkı ve sualtı şnorkel deneyimlerini gözardı etmemelisiniz!
Güney Afrika Milli Parkları (Reservasyon) -
Tel No : (012) 343 1991
Website: www.parks-sa.co.za

30. Mossel Bay - Tsitsikamma Milli Parkı'ndan yolunuza devam ediyor ve Garden Route'a ulaşıyorsunuz... Ve ileride Plettenberg Körfezinin uçsuz bucaksız beyaz kumsalları ile kucaklaşacaksınız. Karşınıza muhteşem panaroması ile göller ve koruluklar alanı çıkacak. Ve sonra Knysa!... Bir deniz suyu gölü kenarında kurulmuş olan kent istiridyeleri ile ünlü... Buradan Quteniqua Choo-Tjoe buharlı treninine biniyor ve Garden Route'un kabli olan George'a gidiyorsunuz. Çok kısa bir süre içinde 1488'de Portekizli kaşif Bartholomew Diaz'ın ilk ayak bastığı topraklar olarak anılan Mossel Körfezine ulaşacaksınız. Diaz anısına kuralan Müzede 1400'lere ait bir çok bilgi edinebilir, ve yüzyıllar önce doğuya doğru yelken açan ve geri dönen gemicilerin mektuplarını değiş tokuş yaptıkları 'Posta Merkezi Ağacı' nı görebilirsiniz.
Garden Route Turizm - Tel No : (044) 873 6314
Website: www.gardenroute.net/mby 
Mossel Bay Turizm Bürosu - Tel No : (044) 691 2202

31. Oudtshoorn / Cango Caves - 'Dünyanın devekuşu başkenti' Oudtshoorn'da devekuşu gösteri çiftlikleri sizleri karşılayacak. Cango Mağralarını gezmek üzere bir tur alabilir, Swartberg dağ etekleri civarında o çok renkli dikit ve sarkıtları görebilirsiniz.
Oudtshoorn Turizm Bürosu - Tel No : (044) 279 2532
Website: www.oudtshoorn.com

32. Beaufort West - Kuzeye doğru uzanıyoruz ve Orta Karoo'nun en eski kentine gidiyoruz. Beaufort Batı Müzesi gösterişli bir Viktorya binasında kalp naklinin öncülüğünü yapan Güney Afrika'lı ünlü cerrah Christian Barnard adına düzenlenen ektileyici bir ödül koleksiyonu sizlere sunuyor. Biraz ileride safari turu alabileceğiniz ve zengin kuş yaşamını gözlemleyebileceğiniz Karoo Milli Parkı sizleri bekliyor.
Orta Karoo Enformasyon Bürosu - Tel No : (023) 414 3001
E-mail: karootour@internext.co.za 

33. Worcester - Ülkenin en büyük şarap üretim merkezinin kalbi ve manzaralarına doyum olmayan Route 62'nın yolu üstünde... Bu karayolu Oudtshoorn'dan batıya doğru Klein Karoo, Robertson, Landismith, Barrydale, Montagu'dan geçerek Breede River Valley'e uzanıyor. Worcester'da ilginizi çekecek yerlerin başında KWV Brandy (konyak) Mahzenleri ve ilk yerleşimcilerin yaşam biçimini sergileyen Kleinplasie Canlı Kültür Müzesi olacaktır.
Worcester Turizm Bürosu - Tel No: (023) 348 2795
Breede Nehri Vadisi - Tel No : (023) 347 6411

34. Stellenbosch - 1679'da Cape Valisi Simon van der Stel tarafından kurulan Stellenbosch dost bir üniverversite şehri. İyi korunmuş Hollanda, Georgian ve Viktorya stili mimarisi ile tanınıyor. Stellenbosch şarap bağları ise ülkenin en eski üzüm bağları olma özelliğini koruyor. Çevredeki diğer önemli şarap üretim merkezleri ise Paarl, Franschhoek ve Wellington.
Stellenbosch Turizm Bürosu - Tel No: (021) 883 9633
Website: www.istellenbosch.org.za
Winelands Bölge Turizm Bürosu -
Tel No: (021) 872 0686
Website (Güney Afrika Şarapları) : www.wosa.co.za 

35. Hermanus - Cape Bölgesinin 'Rivierası' olarak bilinen Hermanus dünyanın en ünlü balina gözlem yerlerinden biri. Kent, balina sürülerinin hareketlenmesini alarm sistemiyle ziyaretçilerine haber veren dünyadaki tek merkez.
Hermanus Turizm Bürosu - Tel No: (028) 312 2629
Website: www.hermanus.co.za/info 
Overberg Turizm Bürosu - Tel No : (028) 214 1466

36. Cape Town - 'Ana Şehir' olarak bilinen Cape Town'a 1652'de Jan van Rebeeck önderliğinde gelen Hollandalılar, ilk Avrupa izlerini taşıyan yerleşim merkezini ve gemi nakliyatını sağlayan üssü burada kurmuşlar. Cape Town'da Güney Afrika'nın en eski yapılarını görebilirsiniz. 1679'da tamamlanan 'Good Hope' (Ümit Burnu) Kalesi bunun en güzel örneklerinden biri. Ayrıca buradan geçen gemilere sebze sağlamak üzere Hollandalı kolonistler tarafından kurulan Company Gardens ülkenin en eski sebze bahçeleri olarak biliniyor. Cape Town'daki South Afrika Müzesini mutlaka gezmelisiniz. Victoria ve Alfred Limanlarından Robben Adası'na gidebileceğiniz tekne turları alabilirsiniz. Nelson Mandela'nın hapis tutulduğu bu ada sonradan müzeye dönüştürülmüş ve Dünya Miras Varlıkları arasında yerini almış. Deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikteki Masa Dağı'na çıkışınız ise teleferikle olacaktır. Dağ eteklerinde 5000 den fazla doğal bitki cinslerinin yetiştiği Kritenbosch Milli Botanik Bahçelerini göreceksiniz. Atlantik ve False Körfezi'nin muhteşem manzaralarını görmeniz için Cape Point'e gitmenizi 'şart' koşuyoruz.
Cape Town Turizm Bürosu - Tel No: (021) 426 42 60
Website: www.cape-town.org
Batı Cape Turizm Bürosu - Tel No: (021) 426 5639
Website: www.capetourism.org 

37. West Coast National Park - Batı Kıyısı Milli Parkı, kıyının en eski kasabalarından Langebaan'nın güneyine yer alıyor ve dünyanın en büyük su cennetlerinden biri olarak bilinen bir su oyunları parkı. Langabaan ise olağanüstü güzellikteki bir göl kıyısında yerleşik kuş sevenler cenneti!
GüneyAfrika Milli Parkları (Reservasyon) -
Tel No: (012) 343 1991
Website: www.parks-sa.co.za

38. Clanwilliam - Kasaba 1752'de kurmuş ve ünlü Rooibos bitki çayları burada üretiliyor. Wupperthal Moravian Mission İstanyonu gibi ünlü tarihi binalarının yanısıra San halkının kaya üstüne çizdikleri resimler yörenin kültürünü sergilemektedir. Clanwilliam Baraji ise su sporlarıyla ünlü... Kasabanın Ağustos ve Eylül aylarında açan muhteşem yaban çiçekleri ile renkleren görüntüsü ve etrafa yayılan çiçek kokuları ziyaretçilerin adeta başını döndürüyor.
Clanwilliam Turizm Bürosu - Tel No : (027) 482 2024
E-mail : cederberg@lando.co.za 
West Coast Turizm Bürosu - Tel No : (022) 433 2380
Website: www.capewestcoast.org 

39. Springbok - Bahar çiçekleri Namalaqualand'da açmaya başlayınca özellikle Skilpad Wild Flower Park'da etkileyici bir görüntü sergileniyor. Bakır madeni merkezi olan Spirngbok, bu bölgeyi keşfetmek isteyenler için en uygun kent. Merkezde Anglo-Boer Savaşı sırasında Spingbok'un Boer komandoları tarafından zapdedilmesi anısına dikilen Koppie Anıt'ını göreceksiniz. Jipleriyle seyahat edenler kuzeye doğru yol aldıklarında sade bir kır manzarası arasına tek tük serpiştirilmiş 'quiver' ağaçlarının (ok kılıfına benzeyen yerel ağaçlar) göze çarptığı kıraç Richterveld Milli Park'ına ulaşacaklardır.
Namaqualand Turizm Bürosu - Tel No: (027) 712 1543
Güney Afrika Milli Parkları (Reservasyon) -
Tel No : (012) 343 1991
Website: www.parks-sa.co.za

40. Augrabies Falls National Park - Bu Park'ın en göz alıcı özelliği, Orange Nehri'nin saf granit duvarlar arasından derin bir dere yatağı kazarak yolunu açması ile oluşan muhteşem şelalelerdir. Park aynı zamanda az sayıda siyah gergedanın, zürafa ve diğer safari havyanlarının da evi. Bölge, Orange Nehri'nin suladığı, şarap ve meyva üretiminin yapıldığı verimli toprakları dolayısıyla Green (Yeşil) Kalahari olarak bilinir. Nehrin çalkantılı suları 'rafting' için uygun koşulları sağlar. Bölgenin en önemli kasabası Upington'da ülkenin en büyük beş şarap mahzeni, 'Orange River Wine Cellars' gezebilirsiniz. Yolunuza devam ettiğinizde Kgalagadi Transfrontier (Sınırarası) Park'a ulaşacaksınız.
Güney Afrika Milli Parkları (Reservasyon) -
Tel No (012) 343 1991
Website: www.parks-sa.co.za
Green Kalahari Turizm Bürosu - Tel No : (054) 337 2800
Website: www.siyunda-dm.co.za

41. Kgalagadi Transfrontier Park - Dalgalı kırmızı toprak tepeciklerinin süslediği bu sınırarası 'Barış Parkı' Güney Afrika'nın Kalahari Gemsbok Milli Parkı ile Botsvana'nın Gemsbok Milli Parkı'nı birleştiriyor. Yarı çöl görünümündeki Park'ın ev sahipleri siyah yeleli Klahari aslanları, çita, leopar, yaban köpeği, öküz başlı Güney Afrika antilopu ve farklı cinslerdeki Güney Afrika ceylanları... Park'ta birçok kuş çeşidinin yanısıra kartal ve akbabaları da gözlemleyebilirsiniz. 'Kuruman' yolunu takip ederek Park'a giriş yapacaksınız. 'Kuruman', İskoç misyoner Dr Robert Moffat'ın 50 yıl yaşadığı ve İncili 'Tswana' yerli diline tercüme ettiği bir kasaba. 'Moffat Kilisesi' de misyonerin adına kurulmuş... Bölgedeki gezintiniz sırasında Taş Devri insanlarının duvar resimlerinin keşfedildiği Wonderwerk mağrasını ve Kaya Resimlerini görebilirsiniz.
Güney Afrika Milli Parkları (Reservation) -
Tel No: (012) 343 1991
Website: www.parks-sa.co.za
Kalahari Turizm Bürosu - Tel No: (053) 712 1001
Website: www.kalahari.org.za 

42. Kimberley - 'Elmas Şehri' olarak bilinen Kimberley, elmasa hücum edilen 1870'lerde kurulmuş. Şehrin 'Büyük Çukur' olarak adlandırılan ünlü harfiyat çukuru olduğu gibi korunmuş. 'Büyük Çukur'un bitişiğinde bulunan Kimberley Maden Müzesi'ni gezebilirsiniz. Müzenin en değerli parçası şüphesiz ilk çıkartılan 616 kırat büyüklüklüğünde dünyanın parçalanmamış en büyük elması, ve tabii madencilikte o yıllarda kullanılan çeşitli aletler, malzemeler de müzede sergileniyor. Kimberley'den 16 km uzaklıkta ise son senelerde gelişen Wildebeest Kuil Rock Sanat Merkezi. Burada 1000 ve 2000 yıllık kazılara ait kaya örneklerini görebilirsiniz.
Diamantveld Ziyaretçiler Merkezi -
Tel No : (053) 832 7298
Wildebeest Kuil Rock Sanat Bölgesi -
Tel No : (053) 833 7069
E-mail : xkpft@iafrica.com
Website: www.kimberley-africa.com

43. Bloemfontein - Free State Eyaletinin başkenti, Bloemfontein, 'Güller Şehri' olarak biliniyor ve King's Park Gül Bahçesinde 4000 den fazla gül fidanı var. Çiçek sevenler Free State Botanik Bahçelerini ve Orkide Evi'ni gezebilirler. Şehir aynı zamanda zengin müzeleri, sanat galerileri ve muhteşem tarihi binaları ile ünlü. Modern Sand du Plesis Tiyatrosu operalardan tiyatro eserlerine kadar çeşitli oyunlar sergiliyor. Dramatik National Women's Memorial Anıtı İngiliz-Boer Savaşı sırasında İngiliz toplama kamplarında ölen 26 000 Boer kadın ve çocuğun anısına dikilmiş.
Bolemfontein Turizm Bürosu -
Tel No : (051) 405 8489/8490
Transgariep Turizm - Tel No : (051) 447 1362
Website: www.bloemfontein.co.za 

44. Willem Pretorius Game Reserve - Winburg'un hemen ilerisinde, Bloemfontein'in kuzeyinde kalan bu safari kampı beyaz gergedan, yaban sığırı, siyah Güney Afrika antiloplarına ve zürafalara ev sahipliği yapıyor. Ünlü bir tatil beldesi olan Baraj Bölgesi ise 200 den fazla kuş çeşidiyle genellikle kuşcuların ve balıkçıların dikkatini çekiyor.
Willem Pretorius Safari Kampı - Tel No: (057) 651 4003

45. Golden Gate Highlands National Park / Qwaqwa National Park / Basotho Cultural Village - Yekpare kumtaşı kayalıkları ile Golden Gate Highlands Milli Parkı dağcıları, binicilerin ve yürüyüş sporu meraklıları için çok elverişli. Büyük kuşların, özellikle de siyah kartalların diyarı olarak biliniyor. Qwaqwa Milli Parkı ise Golden Gate Milli Parkı ile Lesotho arasında sınır teşkil ediyor. Vahşi yaşamın çeşitli örneklerini, Güney Afrika geyiklerini, zebra, antilop ve ceylanları bu parkta görebilirsiniz. Bölgenin kalbi ise Güney Sotho halkının yaşam ve mimari tarzlarının tasvir edildiği Basotho Kültür Köyü. Bu ilginç köyü görmenizde ısrarlıyız.
Güney Afrika Milli Parkları (Reservasyon) - Tel No : (012) 343 1991
Website: www.parks-sa.co.za
Qwaqwa National Park - Tel No: (058) 713 5301
Basotho Kültür Köyü - Tel No : (058) 721 0300

46. Gariep Dam - Bethulie yakınlarında, Orange Nehri üzerinde Güney Yarımkürenin en büyük ikinci barajı, Gariep Barajını ziyaret etmelisiniz. Barajın imari ile 100 km uzunluğunda ve 15 km genişliğinde deniz sporları ve balıkçılık için elverişli bir göl oluşmuş. Baraj ve Bethulie arasında ise Cape Dağları zebralarını ve sürüler halinde yaşayan Güney Afrika ceylanlarını ve diğer vahşi yaşam örneklerini görebileceğiniz Gariep Dam Doğa Parkı bulunuyor.
Gariep Barajı Kütüphanesi - Tel No : (051) 754 0071
Transgariep Turizm - Tel No : (051) 447 1362

47. Potchefstroom - Kent eski Transvaal Cumhuriyeti'nin ilk başkenti. Dutch Reformed Church (kilise), ve Anglican Church (kilise) gibi bir çok ta-rihi binayı burada görmek mümkün. Kentin hemen dışındaki Dome Bergland Doğa Parkı, dağ biskleti, kano, rafting, dağcılık ve yürüyüş sporları için sizlere çeşitli alternatifler sunmakta. Vredefort Dome ise dev bir meteor taşının izlerini barındırıyor. Potchefstroom'un batısında Güney Afrika'nın en önemli su kuşlarının evlerinin bulunduğu Barberspan Doğa Parkı'nı da ziyaret edebilirsiniz.
Potchefstroom Turizm Enformasyon Merkezi -
Tel No: (018) 299 5130
North West Parkları ve Turizm Bürosu -
Tel No: (018) 386 1225
Website: www.tourismnorthwest.co.za 

48. Hartbeespoort Dam - Sunduğu tüm imkanları -yelken, kano, motorlu bot yarışları, balıkçılık- ile Hartbeespoort Barajı bir su sporları merkezine dönüşmüş durumda... Oldukça yakınında ise 'İnsanlığın Beşiği' olarak bilinen ve Dünya Miras Varlıkları arasında yer alan 3.5 milyon yıl öncesine dayanan hominoid (insansı) kalıntıların ve başka fosillerin de bulunduğu Sterkfontein Mağralarını göreceksiniz.
Hartbeespoort Enformasyon Bürosu -
Tel No : (012) 253 0266
Website: www.hartbeesport.com 

49. Mafikeng - Kuzey Batı Eyaletinin başkenti olan Mafikeng, Anglo-Boer Savaşı sırasında İngiliz garnizonunun yedi ay boyunca kuşatma altına alındığı günlerde tüm dünyanın dikkatlerini üstüne çekmiş. Mafikeng Müzesi hem kuşatmanın hem de yerel kültürün en iyi örneklerini sizlere sergiliyor. Şehrin ünlü safari kampı ise oldukça yakın. Sadece 30 km uzaktıkta olan Botsalano Safari Kampı ise tercih edebileceğiniz bir başka kamp.
North West Parkları ve Turizm Bürosu - Tel No : (018) 386 1225
Website: www.tourismnorthwest.co.za 

50. Pilanesberg National Park / Sun City - Eski bir volkan kraterinine içine yayılmış olan bu Park, beş büyüklerin olduğu kadar, diğer vahşi yaşam canlılarının da evi. Dünyaca ünlü Lost City Place'ı (Kayıp Kent) da sınırları içine alan Sun City, kumarhaneleri, restoranları, eğlence yerleri, golf kursları ve tüm diğer spor akvivitelerinin sunulduğu sayısız imkanları ile siz ziyaretçilerini çağırıyor!
Pilanesberg Turizm Bürosu Geliştirme Merkezi -
Tel No :(014) 555 5351
Website: www.tourismnorthwest.co.za 

Güney Afrika vizesi için,dilokulubul.com yurtdışı eğitim danışmanlarımız Ankara,İstanbul,İzmir,Adana,Antalya,Bursa,Denizli,Eskişehir şubelerimiz yardımcı olmaktadır.

 

 

Kapat
Yer Seçimi
Haritadaki ikonlara tıklayarak ülke seçimi yapabilirsiniz.