Get Adobe Flash player

Ücretsiz Danışmanlık
Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Yurtdışına Çıkış İşlemleri

PASAPORT

Nedir?
Yurtdışına çıkışınıza ve yabancı ülkelere girişinize ön izin veren Uluslararası kimlik belgesidir.

Kimler çıkartabilir?
18 ve üstü yaşlarda olan her T.C. vatandaşı nüfusa kayıtlı olduğu veya bulunduğu ildeki emniyet müdürlüğüne şahsen başvurarak pasaport çıkartabilir. 18 yaşından küçük olanların, Anne ve Babasının pasaport başvurusunda bulunması gerekir.

Başvuruda Gereken Evraklar
4 vesikalık resim, mezun iseniz diplomanızın, öğrenci iseniz öğrenci belgenizin, bir iş sahibi iseniz işyeri vergi levhasının veya ticaret sicil gazetesinin aslı ve fotokopisi, kimlik kartınızın aslı ve 2 fotokopisi ve başvuru harcı. 18 yaşından küçükler için bu belgelere ek olarak noter onaylı Anne-Baba muvafakatnamesi de gerekir.

Yeşil Pasaport
1.,2. veya 3. dereceden devlet memurları ile bunların eş ve 18 yaşından küçük erkek çocukları ile evlenmemiş ve bir işte çalışmayan kız çocuklarına verilen özel pasaporttur. Bu pasaport ile bir çok ülkeye vizesiz giriş yapılabilir. Bu pasaport, hak sahibi kişi tarafından bulunulan ildeki emniyet müdürlüğüne başvurularak çıkartılabilir.

VİZE

Nedir?
yurtdışı vize Bir ülkeye seyahat etmenize ve girişinize izin veren, o ükenin resmi otoriteleri tarafından pasaport üzerine yapıştırılan pul, mühür veya damgadır.

Nereden alınabilir?
Vize, seyahat etmeyi planladığınız ülkenin resmi temsilciliği (Elçilik veya konsoloslukları)'ndan çıkartılabilir.

Nasıl Alınabilir?
Vize tüm başvuranlara verilmez. Gitmek istediği ülkeye, belli bir süre için seyahat edip, orada kanunların yasaklamadığı eylemleri (kaçak çalışma, iltica, yerleşme vb) yapmadan, yasal kalış izni sonunda Türkiye'ye geri döneceğini ispat edebilenlere verilir. Konu ile ilgili yardımcı bilgiler için tıklayınız.

Vize Gerektiren Ülkelere Giriş
Vize gerektiren bir ülkeye giriş için aldığınız vize, o ülkeye kesin giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez. O ülkeye giriş yaparken, sınır kontrol ve göçmenlik görevlileri size kendi ülkelerinde kalışınız için yeterli paranız olup olmadığını, o ülkeye neden geldiğinizi, nerede kalacağınızı, ne zaman geri döneceğinizi ve dönüş biletinizin olup olmadığını sorabilirler. Vereceğiniz cevaplar görevlileri tatmin etmelidir aksi halde Türkiye'ye geri gönderilebilirsiniz.

PARA

Yurtdışında para taşımanın en iyi yolu seyahat çekleridir. (Travel Cheque). Bunlarında en yaygın olarak bilinenleri ise American Express ve Thomas Cook'tur. Bunların dışında bazı bankalar VISA seyahat çekleri de düzenlemektedir. Seyahat çeklerini, size en yakın herhangi bir banka şubesinde hazırlatabilir ve yurtdışında herhangi bir banka veya change office'den (döviz bürosu) bozdurabilirsiniz. Seyahat çeklerinden, bozdurulması esnasında çoğunlukla yüzde bir gibi düşük bir komisyon alınır. Seyahat çekleri banka ve döviz büroları dışında örneğin restorant veya otellerde de bozdurulabilir. Ancak bu durumda sizden yüksek komisyon alınabilir. Gittiğiniz ülkeye giriş yaptığınız yerden (havaalanı, liman, sınır kapısı vb) o ülkenin para birimini, elinizdeki geçerli parayı (dolar, mark vb) bozdurarak edinebilirsiniz.

Yurtdışında para taşımanın ikinci yöntemi ise VISA electron kartları veya diğer geçerli kredi kartlarıdır. VISA electron kartı, hiç bir kefil veya formalite gerektirmeden herhangi bir banka şubesinden edinilebilir. Kartın özelliği hesabınızda nakit para bulunduğu sürece bu kartı kullanabileceğinizdir.

Bir başka para taşıma yöntemi ise kredi kartlarıdır. Ancak yurtdışında yaptığınız harcamayı Türkiye'de öderken, kur farkından dolayı %5'e varan komisyonlar hatta bazen daha yüksek oranlarda komisyonlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer ABD'ye gidiyorsanız,  yurtdışı harcamalarınızı DOLAR olarak ödeyebileceğiniz bir kredi kartı çıkartırsanız komisyon ödemezsiniz. Bir başka ülkeye gidiyorsanız, yurtdışı harcamanızı TL olarak ödeyebileceğiniz kart ile daha düşük komisyon ödersiniz.

Yurtdışında acil paraya ihtiyaç duyduğunuzda, Türkiye'deki yakınlarınız size 1-2 gün içinde para gönderebilir. Bu işlem için yakınlarınıza, bulunduğunuz ülkedeki size en yakın bir bankanın adını ve şube kodunu vermeniz yeterlidir. Size para göndermek isteyen yakınlarınız, Türkiye'deki herhangi bir banka aracılığıyla bunu gerçekleştirebilir.

Kapat
Yer Seçimi
Haritadaki ikonlara tıklayarak ülke seçimi yapabilirsiniz.