Get Adobe Flash player

Ücretsiz Danışmanlık
Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Yurtdışı Dil Eğitiminde Konaklama Seçenekleri


ICEP WORLD’den özel bir talebiniz olmadıkça konaklamanız eğitim alacağınız okullar tarafından organize edilmekte ve denetlenmektedir. Bundan dolayı konaklayacağınız yerin kalitesi, seçtiğiniz okulun kalitesi ile doğru orantılıdır. Profesyonelce yönetilen kaliteli okullarda, konaklama kalitesinin aynı zamanda okulun kalitesini yansıttığı düşünülür ve konaklama yerlerinin kalitesi elden geldiğince yüksek tutulmaya çalışılır.

Her okulun sunduğu konaklama hizmeti, birbirine göre farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı eğitim alacağınız okulları araştırma / inceleme aşamasında okulların sunduğu konaklama seçeneklerini lütfen dikkate alınız.

Bir “yurtdışı dil eğitimi” programına kayıt olduğunuz dönemde, ICEP WORLD danışmanları
konaklama ile ilgili tercih ve beklentilerinizi tespit ederek, size en uygun konaklama seçeneğini sunacaktır.


konaklama


AİLE YANI KONAKLAMA

Aile Yanı KonaklamaÜlkemizde karşılığı ve benzeri olmayan bir konaklama seçeneğidir. Oysaki yurtdışı eğitimin popüler olduğu ülkelerde “aile yanı konaklama” oldukça yaygın ve tercih edilen bir konaklama türüdür.

Profesyonelce yönetilen kaliteli okullarda aile seçimleri yüz yüze yapılan mülakatlar sonucunda belirlenmektedir. Okullar seçecekleri ailelerin misafirlerini rahat ettirecek konfor ve düzene sahip olmasına, düzenli ve mutlu bir aile yaşantısı sürmelerine, misafir öğrencinin kalacağı odaların havalandırma ve ısıtma sistemlerinin kabul edilebilir standartlarda olmasına azami dikkat ederler.

Okullar aile seçimlerinde genel olarak iki önemli unsuru göz önüne alırlar:

 • Öğrencinin ne kadar huzurlu ve rahat olacağı
 • Öğrencinin ne kadar dil pratiği yapabileceği

Edindiğimiz tecrübeler, aile yanı konaklamanın en verimli konaklama seçeneği olduğunu göstermektedir.

Aile yanı konaklamalar genellikle; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ), olarak sınıflandırılır.

Avantajları:

 • Düzenli bir yaşam sağlaması,
 • Sıcak ve düzenli bir aile ortamında, eğitimini aldığınız yabancı dili bolca pratik yapma şansı vermesi,
 • Bulunduğunuz kültürdeki insanların gelenek, görenek ve yaşam tarzlarını yaşayarak ögrenmenize olanak sağlaması.

Dezavantajları:

 • Tüm aile yaşamlarında olduğu gibi, yanında kaldığınız ailenin genel yaşam kurallarına ve düzenine uymak durumunda olmanız.

Maliyeti:

 • En ekonomik konaklama türüdür.

Mutfak, Banyo, WC: Tercihinize göre, sadece size ait banyo ve tuvalet imkanı veren bir ailenin yanında konaklayacağınız gibi, ortak kullanılan banyo ve tuvaleti olan bir ailenin yanında da konaklayabilirsiniz. Aile yanı konaklamada mutfak, ortak kullanım alanıdır.

Çamaşır Yıkama ve Ütü: Aileler yatak, nevresim, çarşaf ve diğer müştemilatı ücretsiz yıkamaktadır. Kişisel eşyalarınızı yıkamak için de, genellikle haftada bir gün kullanım izni verilir. Ancak bazı durumlarda, deterjan, elektrik ve su gideri için sizden ekstra ücret talep edebilirler. Bu ücret, ülkesine gore, her yıkama için ortalama 5-10 USD arasındadır. Kişisel çamaşırlarınızın ütüsünü kendiniz yapmalısınız. Eğer kabul ederse evin hanımına ücreti karşılığında ütülerinizi yaptırabilir ya da civardaki çamaşır yıkama mağazalarından (laundry) faydalanabilirsiniz.

Yemekler: Seçeceğiniz konaklama hizmetine göre yemek hizmeti alacaksınız. Sunulacak yemekler bulunduğunuz ülkenin yemek kültürüne göre hazırlanacaktır. sevmediğiniz ya da alerjisi olduğunuz yiyecekleri, önceden aileye belirtmelisiniz.

TV: Size ayrılan odada genellikle TV bulunmaktadır. Eğer odanızda TV yoksa, satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

İnternet Erişimi: Pek çok ailede internet erişim imkanı bulunmaktadir.İnternet erişimi bulunan evlerde, interneti kullanmanıza genellikle izin verilir. Ancak ekstra kullanım durumunda ek ucret talep edilebilir.

Oda Temizliği: Oda temizliği için kesin kurallar olmamasına rağmen, misafir kaldığınız evde odanızı elinizden geldiği kadar düzenli tutmanız gerekecektir.

Ev Giriş: Aile size bir anahtar verecektir. Geç kalacağınız durumlarda nezaketen ailenize haber vemek koşulu ile istediğiniz saatte eve giriş yapabilirsiniz.

ÖĞRENCİ YURTLARINDA KONAKLAMA

Yurt KonaklamaÖğrenci yurtları genelde daha bağımsız yaşamak isteyenler için ideal bir konaklama seçeneğidir.

Yurt konaklamaları genellikle; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yemeksiz Konaklama (Self Catering), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ) olarak sınıflandırılır.

Avantajları:

 • Yurt kurallarına bağlı kalmak şartıyla, aile yanı konaklamaya göre daha bağımsız bir yaşama olanak sağlaması,
 • Sizin gibi eğitim almak için yurtdışına çıkmış öğrencilerle, kültürel alışverişe olanak sağlaması.

Dezavantajları:
Genellikle öğrenci yurtlarında; dil eğitimine devam eden ve yetersiz dil bilgisine sahip olan öğrencilerin konaklaması, sağlıklı bir dil pratiği yapmaya olanak sağlamayabilir ve aksan bozukluklarına neden olabilir.

Maliyeti:

 • Genellikle pahalı bir konaklama seçeneğidir.

Mutfak, Banyo ve WC: Tercihinize göre, sadece size ait banyo ve tuvaleti olan ve içinde küçük bir mutfağı bulunan bir odada konaklayabileceğiniz gibi; 2-3 kişinin ortak kullandığı banyo, tuvalet ve mutfağı olan odalarda da konaklayabilirsiniz.

Çamaşır Yıkama ve Ütü: Yurtlarda genellikle çamaşır yıkamanız için özel odalar bulunur. Ütüler kendi sorumluluğunuzdadır. Çamaşır yıkamak için özel odası bulunmayan yurtlarda ise civardaki çamaşır yıkama mağazalarından (laundry) yararlanabilirsiniz.

Yemekler: Öğrenci yurtlarında konaklamayı tercih ettiğinizde, kendi yemeklerinizi kendiniz hazırlayabilir veya yurtlara ait yemekhanelerden faydalanabilirsiniz.

TV: Yurt odalarında genellikle TV bulunmaz. Eğer odanızda TV yoksa, TV satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

İnternet Erişimi: Yurtlarda internet erişimi çoğunlukla sağlanmaktadır. Bazı yurtlarda ise sadece lobi bölümünde internet erişim imkanı verilir.

Oda Temizliği: Yurtlarda odanızın temizliği -genelde- sizin sorumluluğunuzdadır ancak çarşaf nevresim gibi çamaşırlar yurt görevlisi tarafından her hafta değiştirilir. Ancak eşyalarınızın düzeninden her zaman için siz sorumlusunuz.

Yurda Giriş- Çıkış: Yurtlardan aksi bir şey belirtilmemişse, yurtlara istediğiniz saatlerde giriş-çıkış yapabilirsiniz.

KİRALIK, EŞYALI EV VEYA ODALARDA KONAKLAMA

Genellikle tamamen bağımsız olmak isteyen ya da yurtdışı eğitimin ilk dönemlerindeki adaptasyon sürecini atlatıp, dostluklar edinen ve arkadaşları ile konaklamak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir konaklama seçeneğidir.

Bu konaklama seçeneğinde en az 6 aylık kontrat yapmanız, kirayı ödeyebileceğinize dair kuvvetli kefiller göstermeniz ya da bir kaç aylık kira tutarı kadar depozito / peşinat vermeniz istenebilir.

Avantajları:

 • Dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz kendinize ait bir evinizin olması ve tamamen bağımsız bir ortam sağlaması

Dezavantajları:

 • Kira dışında depozito, aidat, elektrik, ısıtma vb. ekstra masrafların olması
 • Dil pratiği yapmaya çok fazla imkan vermemesi

Maliyeti:

 • Tek kişi ile kiralandığında pahalı, ancak arkadaş grubu ile kiralandığında ekonomik olabilecek bir konaklama seçeneğidir.

OTEL VE PANSİYON KONAKLAMASI

Özellikle kısa dönemli programları tercih eden iş adamları ve yöneticilerin tercih ettiği, lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir konaklama türüdür.

Avantajları:

 • Lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir ortam sunması

Dezavantajları:
 • Arkadaş davet etmeye genellikle imkan vermemesi
 • Dil pratiği yapmaya imkan vermemesi

Maliyeti:

 • Oldukça pahalı bir konaklama seçeneğidir.

Konaklama Değişikliği:

Konaklama değişikliği konusunda profesyonelce düşünmelisiniz. Konakladığınız yerden hoşnut değilseniz, herhangi bir kaygıya kapılmadan, konaklama değişikliği talebinizi özgürce okulunuza iletmelisiniz.

Ancak konaklama değişikliği taleplerinizi okulunuza en az 2 haftadan önceden bildirmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız.

Açıklama: Konaklama değişikliği aşamasında bazı okullar sizden, aile değiştirme ücreti ve/veya kaldığınız aileye ödenmek üzere 1 haftalık tazminat isteyebilir.

Vize başvuru işleminizin sonuçlanmasını takip eden birkaç gün içerisinde size, kesinleşmiş konaklama detaylarınız ve konaklayacağınız yerde “Dikkat Etmeniz Gereken Kuralları”
içeren bilgiler, ICEP WORLD danışmanları tarafından iletilecektir.

Kapat
Yer Seçimi
Haritadaki ikonlara tıklayarak ülke seçimi yapabilirsiniz.